Голова ОСББ «Долина-39», що створено в 9-поверховому будинку на вулиці Острозського,39 Віталій Блащук показує невелику «бляшку» на руці — спеціальний електронний ключ. Каже, що без неї відчинити хвіртку неможливо. Притуляє до датчику і за секунду вже чутно привітання електронної «Аліси».
— На території ОСББ раніше були і злодюжки, і навіть наркомани. Приходили, закривалися у підвалі. Поліція до нас дуже часто їздила: забирала порушників, а потім вони (крадії, наркомани — авт.) знову до нас, — розповідає Віталій Блащук.
— У мене вкрали два велосипеди тоді ще, — додає пані Наталя, яка сидить за пультом охорони.
Тепер же, за словами голови ОСББ, ці неприємності у минулому. Хоча спочатку мешканці замислювалися над тим, щоб придбати домофон російського виробництва. Але вартість його була понад 12 тисяч гривень.
— Тому мій син, Максим Блащук, зібрав аналог своїми силами, — розповідає Віталій. — У результаті система ідентифікації обійшлася нам в чотири тисячі гривень.
Максим Блащук створив систему, яка не пропускає злодіїв та безхатченків в подвір'я багатоповерхівки. Фото з соцмережіФармацевт за освітою, Максим Блащук закінчив онлайн-курси із розробки вбудованих електропристроїв при Техаському університеті. Як розповів його батько, назвали систему «Алісою» на честь дружини.
«Мій ключик не пробігав?»
Складові системи — це об'єднані в одну систему камера відеоспостереження, одноплатний комп'ютер та запрограмовані спеціальним чином електронні ключі. Кожен із них – унікальний, як відбитки пальців. За словами голови об’єднання, підробити такий ключ неможливо.
— Призначив навіть винагороду тим, хто зможе взломати. Гроші досі лежать на рахунку, — каже Віталій Блащук, — Мешканці отримали по два ключі за рахунок ОСББ. А якщо треба більше, то їх вже купували по 35 гривень.
"Це наша Біблія" — показує на стенд Віталій Блащук
Таким чином, покрили всі витрати на створення та впровадження цієї системи. І після цього крадії, наркомани, безхатченки — «самоліквідувалися». Натомість, жителі дому отримали захищене подвір’я, де є дитячий майданчик:
— Система фіксує хто та коли проходив, і сусідам, що мають дітей стало легше. Бувало таке, що сусіди запитували про свою дитину — «а мій ключик не пробігав?» — жартує Віталій.
«Аліса» стане ще й бухгалтером
За словами новаторів, система ідентифікації має широкий спектр застосування. У майбутньому, вона зможе нагадувати мешканцям про суму боргу за комунальні послуги, пришвидшити порядок голосування та видавати довідки про місце проживання.
— Щоб рішення було прийняте, за нього повинні проголосувати 75% квартир. Голосування за впровадження цієї системи тривало 45 днів — поки проходили по всім квартирам та збирали підписи. Зараз цей процес триває 1-2 години. На виході мешканці чують від «Аліси» про питання, яке потребує нагального вирішення. Люди можуть проголосувати «За» чи «Проти» простим дотиком до датчика, — каже голова ОСББ «Долина - 39» Віталій Блащук.
Один з механізмів, який буде відчиняти/зачиняти воротаНезабаром, на цю автоматизовану електронну систему переведуть ще й ворота, які пропускають у подвір’я авто. Необхідні механізми, як каже Віталій, вже є: залишилося тільки написати програму.
Є вже замовлення
Такий «домофон», як в жителів дев’ятиповерхівки на Острозського, за словами голови ОСББ, бажають придбати і в інших об’єднаннях по Вінниці та в Києві:
— Дзвонив мені забудовник, який запропонував велику суму, щоб виконали замовлення на 15 будинків. Але поки що ми цього зробити не зможемо, бо тоді треба реєструвати підприємство, знайти приміщення, наймати робітників. Якщо буде час — то будемо розвиватися і в цьому напрямку, — пояснює голова ОСББ.
А зараз, як пояснив Віталій, винахід Максима Блащука хочуть запатентувати і через різні канали запропонувати Уряду нашої країни.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер