Алла Станіславівна Тернова — кандидат технічних наук, доцент кафедри товарознавства, експертизи та торговельного підприємництва ВНТЕІ КНТЕУ. А ще — спеціаліст з якості взуття. Розповідь, як відрізнити якісне взуття від підробки, починає демонстрацією оксамитового шматочка замші, який дістався їй ще від матері.
Ніжна на дотик, тоненька, ледь відчутний ворс, який не залишає на собі відбитків пальців. Це і є справжня замша, класична, яка в ідеалі має бути, переконує фахівець з торговельного інституту, все інше — підробки.
В класичному розумінні замша — це шкіра, вироблена жировим дубленням із шкур оленя, лося або молочного теляти великої рогатої худоби. Собівартість взуття з такого матеріалу коштуватиме чимало. Тому на прилавках вінницьких магазинів здебільшого можна придбати вироби з натуральних чи штучних замінників замші, до прикладу з тканинної замші, тобто бавовняної тканини з начесаною ворсою з лицьового боку.
— На натуральній замші відсутній пишучий ефект. Ворс не приглажується і не піднімається — основна ознака наявності замші у виробі. Натуральна замша не боїться снігу і води, — розповідає товарознавець Алла Тернова.
Найбільш часто у виробництві взуття використовується теляча або свиняча шкіра. Перша більш еластична, відрізняється м'якістю і піддатливістю. Свиняча шкіра здається більш грубою і жорсткою і до того ж не такою гнучкою. У свинячої шкіри вище коефіцієнт водонепроникності.
Вважається, що натуральна шкіра — найідеальніший варіант для виробництва взуття. Це міцний і досить довговічний матеріал, теплий і комфортний в носінні, відповідний для будь-якого сезону і абсолютно ніякої хімії.
Промислова галузь пішла настільки далеко, що важко відрізнити вироби з натуральної шкіри від штучної. Хоча деякі замінники роблять досить якісними. Алла Тернова розповіла, як у магазині швидко зорієнтуватися, перед вами взуття з шкіри чи кожзаму:
— Знайдіть на виробі наклейки, що вказують на матеріал. Покладіть руку на виріб. Якщо через деякий час взуття нагріється і почне віддавати тепло — це шкіра. Кожзам буде холодити руку. Шкіра не має різкий і неприємний запах, який характерний шкірозамінникові. Натисніть на носок взуття. Під час згинання на ньому з'являться зморшки, але коли носок прийме вихідне положення — зморшки повинні зникнути. Якщо на шкіру потрапляє вода, вона вбирається і залишає на ній темний слід. З шкірозамінника вона стікає.
Сучасний ринок також пропонує величезний вибір різних моделей дитячого взуття з натуральних або штучних матеріалів. Головна умова, щоб сировина використовувалося якісна і сертифікована. Іноді батьки намагаються купити дешевий варіант, віддаючи перевагу шкірозаміннику. Але фахівці рекомендують купувати дітям виключно шкіряні вироби.
Причини, чому дитяче взуття має бути з натуральної шкіри також нам вказала доцент кафедри товарознавства та експертизи ВНТЕІ Алла Тернова.
— Взуття з натуральної шкіри не викликає алергічних реакцій та подразнень на тілі дитини, — говорить спеціаліст. — Завдяки еластичності шкіряного матеріалу куплені туфлі, босоніжки чи сапоги відразу ж приймають форму ступні дитини, в подальшому не деформуються. Носіння такого взуття відрізняється зручністю і комфортністю. Купівля натуральних виробів гарантує більш тривалий термін служби. Підошва повинна бути максимально гнучкою, рифленою, не ковзати. Раніше застосовувалася шкіряна підошва, але зараз такі моделі практично не виготовляються. Оптимальне рішення — покупка чобіт або туфель, які добре гнуться, але в той же час з щільною підошвою.
Ми перевірили: експертиза «Лікарської», або як вибрати ковбасу до «Олів'є»
Чому різні хлібини псуються інакше і про що говорить хлібна цвіль? Перевірили з експертами
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер