Імена та портрети опинилися під ногами: що не так із новою локацією прапорців пам'яті?

Імена та портрети опинилися під ногами: що не так із новою локацією прапорців пам'яті?
  • У Вінниці розгорілася дискусія навколо перенесення прапорців пам’яті, які встановлювалися родинами загиблих українських воїнів.
  • Рідні загиблих висловили незадоволення новою локацією. Що саме не так із новим місцем? Розбиралися.

 

Ініціатива, яка розпочалася ще минулого року на Європейській площі, привернула увагу громадськості та стала важливим символом пам’яті про загиблих. Родичі полеглих воїнів власноруч підписували прапорці й встановлювали їх у пам’ять про своїх близьких. Такі стихійні меморіали зароджуються в багатьох містах України, і переважно там, де найбільша насиченість людей, таким чином місце несе виховний і нагадувальний характер.

Нова локація — погана чи хороша ідея?

Однак 27 лютого організатори місця пам’яті оголосили про намір перенести прапорці та портрети на площу Тараса Шевченка.

Відео дня

Вони пояснили, що цей крок зумовлений необхідністю створення більш комфортного простору для відвідувачів та покращення доступності меморіалу.

Олександр Ляшко, один з організаторів, у своєму Instagram повідомив, що рішення про перенесення локації ухвалили у відповідь на численні запити військовослужбовців, а також рідних і близьких загиблих воїнів. Зазначається, що нова локація дозволить розширити культурні та освітні заходи, пов’язані з вшануванням пам’яті загиблих і розвитком патріотичного виховання серед молоді.

«Було сформовано звернення до міської ради на ім’я міського голови Сергія Анатолійовича Моргунова. Прохання схвалено. Відтак буде виділено окрему ділянку для зручного доступу та встановлення прапорців на новій локації», — написав чоловік.

У коментарях під його дописом можна побачити, що думки щодо цього різняться. Хтось підтримав ініціативу, вважаючи, що це не найкраще місце для таких меморіалів, адже тут гуляють родини та проводяться розважальні заходи. Деякі родини загиблих підтримали ідею перенесення, вважаючи, що прапорці мають бути у більш впорядкованому місці.

slobodynyk2607:
— Це добре, діти будуть спокійно ходити до прапора свого батька і нічого не будуть красти.

alinalootsenko:
— Круто, дійсно правильне рішення.

Проте чимало родичів висловили обурення.

b.oshov:
— Біля Вежі щоденно проходить більше людей. То хоч якесь нагадування було, що війна триває. Рішення, можливо, й вдале, але трохи сумно.

gritsanoksan:
— Ми вам були дуже вдячні за вашу добру справу, але це не те місце, де вони мають стояти. На землі, де бігають собачки, де ходить дуже мало людей у порівнянні з Європейською площею. Дуже багатьом сім’ям це місце не подобається. Чому в Києві дозволили зробити це на Майдані Незалежності, а у Вінниці немає місця для наших хлопців?

patsalova_v16:
— Ініціатива №2 провалилася. Фото в одній стороні, прапор в іншій. Одні фото перекривають інші. Не на якомусь підвищенні, не на клумбі, а просто земля, перемішана з камінням. Збоку лавка, на яку сідатимуть люди спиною до хлопців. Максимально недопрацьовано.

Родин не питали?

Більше про проблему нам розповіла Наталія Карпова — мати полеглого захисника Романа Карпова, який загинув 23 квітня неподалік міста Ізюм у Харківській області.

Жінка підтвердила, що нова локація викликала велике обурення серед рідних, адже місце залишає бажати кращого.

— Коли я прочитала цю новину, то подумала, що піду й подивлюся, що там роблять. Коли прийшла, то побачила, що прапорці розташовані просто під ногами — люди, собаки ходять. Місце не виділене, не облаштоване. І ще й на схилі, тож уся вода з тротуару буде туди заливатися, — ділиться своїм першим враженням від локації пані Наталя.

Крім того, мати Романа Карпова зазначила, що ні з ким із рідних полеглих воїнів це питання не обговорювали.

Це нам підтвердила й Вікторія Колмикова, очільниця Ради родин загиблих (полеглих) захисників та захисниць України й мати загиблого воїна «Азову» та захисника «Азовсталі» Романа Колмикова (Вахра). Крім того, жінка згадала, що під час зустрічі, яка відбувалася у міській раді в п’ятницю, 28 лютого, ніхто не говорив про те, що було звернення щодо перенесення прапорців.

— Після цієї новини в нас у чаті справді почався ажіотаж. Ми обговорюємо це з п’ятниці, і більшість погоджується, що ідея невдала, а попередня локація була кращою. Я також прочитала відгуки під дописом у Instagram, який опублікував чоловік, котрий, начебто, ініціював це рішення. Там є різні думки від родин. Дехто невдоволений тим, що це місце, де відпочиває молодь, і що люди сидять там спиною до прапорців. Там є й фотографії бійців, тому деякі родини вважають, що це неповага. Але, поспілкувавшись із деякими родинами, я почула й іншу думку: що люди мають це бачити, хай пам’ятають, — говорить Вікторія. — Особисто моя думка така: мій син став на захист добровільно, ще з першого дня. Тому, маючи свого сина, я хотіла б, щоб, бачачи його псевдо, люди не просто стояли покірно, а жили. На мою думку, попередня локація була дуже вдалою. Але за нею потрібно було доглядати.

До того ж родини вважають, що площа Тараса Шевченка вже перенасичена, а ідея такого стихійного меморіалу наразі є набагато актуальнішою в центрі міста, де великий потік людей.

Як можна вирішити цю ситуацію?

Під час розмови з пані Наталею та Вікторією ми почули кілька варіантів, як можна вирішити цю проблему. Перш за все, планується провести електронне опитування серед родин загиблих, щоб дізнатися їхню загальну думку щодо перенесення прапорів.

Наразі розглядається кілька варіантів локацій:

  • повернути прапорці на Європейську площу;
  • перенести їх на площу перед Вінницькою міською радою.

Додатково Вікторія Колмикова поділилася досвідом догляду за стихійним меморіалом пам’яті в Києві. Там родини збираються особисто, якщо мають можливість, або ж перераховують кошти на громадську організацію, яка займається прибиранням. Вікторія також висловила ідею створити ініціативну групу для догляду за місцем пам’яті. Однак, за її словами, об’єднати людей для такої ініціативи буває дуже складно.

— У Раду родин писали запити: чому міська влада не встановить парканчик, щоб собаки там не бігали, чому не організують догляд за місцем пам’яті (йдеться про локацію на Європейській площі)? Я розповіла вам про Київ і про доволі маленьке містечко, де всі один одного знають. Чому ж тут проблема зібратися і разом доглядати за цим місцем? Це б об’єднувало родини, правда ж? Але, на жаль, це виявляється непросто, — зізнається Вікторія

За результатами голосування буде вирішено подальшу долю стихійного місця пам’яті. Пройти його можна за посиланням.

Щоб не пропусти інші важливі новини, слідкуйте за Facebook-сторінкою Вінницької Ради родин загиблих Захисників та Захисниць України

Ми також створили опитування, щоб дізнатися вашу думку:

Опитування

Де, на вашу думку, найкраще розташувати прапорці?

Крім того, зазначимо, що ми намагалися зв’язатися з організатором цієї ініціативи, проте відповіді поки що не отримали. Щойно нам вдасться з ним поспілкуватися, його коментар буде додано до матеріалу.

 

Читайте також:

Розпис писанок, тренінг з такмеду та збір для ЗСУ: у Вінниці відбудеться восьма «Файна Здибанка»

На Вінниччині шукають 14 помічників ветеранів: хто може подати заявку і як?

Паркування на місцях для людей з інвалідністю — не дрібниця: ветерани Вінниці борються з порушниками

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (54)
×
0%
  • валентин колесник 6 березня 2025 р.
    На цвинтарі не співають і не тапцюють
  • валентин колесник 6 березня 2025 р.
    Є гарне місце на площі незалежності  біля  бокової стіни   бокової міської думи      де колись люди читали газети
  • Гуменюк Віталій 6 березня 2025 р.
    0966962933
  • Алла 5 березня 2025 р.
    В країні війна сотні людей гинуть що дня.Що ви сволочі творите.
keyboard_arrow_up