Паркування на місцях для людей з інвалідністю — не дрібниця: ветерани Вінниці борються з порушниками

Паркування на місцях для людей з інвалідністю — не дрібниця: ветерани Вінниці борються з порушниками
  • Ветерани проводять акції проти неправомірного паркування на місцях для людей з інвалідністю у Вінниці
  • Як вони організувалися, яка їхня мета і чому це так важливо? Ми поспілкувалися з організаторами.

 

У неділю, 16 лютого, у Вінниці відбулася вже друга акція проти неправомірного паркування на місцях для людей з інвалідністю.

Хто є ініціаторами акції?

Акцію організували ветерани, а її ідейником став Веніамін Степанов.

Хлопець родом із Запорізької області, але разом із дружиною та родиною був змушений переїхати до Вінниці, оскільки його рідне місто опинилося під окупацією.

Відео дня

— Коли ми виїжджали, я спеціально зашив військовий квиток дружині в топ, щоб вивезти його й показати у військкоматі, що маю бойовий досвід, аби мене взяли, — розповідає Веніамін.

Ще раніше молодий чоловік був в АТО. З серпня 2022 року він служив у війську, у 81-й бригаді ДШВ. У 2023 році отримав перше поранення, після якого відновився, але друге поранення призвело до паралічу на вісім місяців.

— У мене обидві ноги на пластинах. Але те, що вони взагалі є, — це вже диво. Під час лікування я пережив дві клінічні смерті. Постраждала також права рука — шматка кістки немає. Я опинився в епіцентрі вибуху, — пригадує ветеран.

Через поранення Веніамін не міг користуватися кріслом колісним і певною мірою відчув повну ізоляцію. Єдиним варіантом пересування для нього стала автівка.

— Коли я отримав машину та водійські права, це стало моїм єдиним способом хоч якось виходити у світ. Адже витрачати півтори тисячі гривень на таксі щодня — нереально, — каже Веніамін.

З цього моменту він усвідомив, що суспільство недостатньо розуміє проблему паркування на місцях для людей з інвалідністю. Особливо гостро це питання відчув біля торгового центру «Мегамолл», що й надихнуло його на проведення акцій.

Свою ідею Веніамін уперше публічно запропонував у Veteran Hub, під час зустрічі з представниками Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА. Ідею підтримав начальник у справах ветеранів війни Андрій Грачов.

Саме завдяки йому Веніамін познайомився з іншим організатором акцій — ветераном Владиславом Балицким, а згодом до них приєдналися інші учасники.

Серед них і Сергій Колум — ветеран, який родом із Вінниччини. На початку повномасштабного вторгнення він перебував у Польщі, але, дізнавшись про війну, повернувся та вступив до лав ЗСУ. До цього він воював в АТО, захищав Донецький аеропорт. Однак після втрати ноги змушений був залишити службу, як пригадує, командир заборонив йому повертатися на фронт.

До ініціативи також долучилася пані Вікторія, яка народилася у Вінниці, але до 2014 року мешкала в Криму. Після окупації була змушена переїхати до Ірпеня, де її застало повномасштабне вторгнення. Жінка отримала контузію, перенесла десятки операцій і познайомилася з ветеранами у Veteran Hub.

І ось так разом вони почали активно працювати у напрямку просвіти суспільства щодо важливості паркомісць для людей з інвалідністю.

Як проходять акції?

Перша акція відбулася 9 лютого. Як розповіли організатори, тоді їх було більше десяти. Ветерани та активісти приїжджали на парковки біля торгових центрів, таких як «Мегамолл», «Епіцентр» та «Метро».

Коли бачили, що хтось паркується на місці для людей з інвалідністю без відповідного значка, запитували, чи має ця людина інвалідність. Якщо ні — просили перепаркуватися, якщо так — дарували наліпку.

Багато людей з інвалідністю пояснювали, що не хочуть афішувати свій статус, тому й не клеять наліпку.

— У таких випадках ми просто просили на період паркування ставити наліпку під лобове скло, тобто її не потрібно було приклеювати, — кажуть організатори.

Реакція водіїв

Під час першої акції ситуації були різні. Дехто спокійно перепаковувався, хтось обурювався: «А хто ви такі?»

— Ми намагалися діяти превентивно: просто роздавати наліпки або ввічливо пояснювати. Але навіть серед людей з інвалідністю були ті, хто негативно реагував на нашу ініціативу, — пригадує Веніамін. — Наприклад, один чоловік, чия дружина має інвалідність, почав з агресією: «Та хто ви такі? Що вам треба?» А коли ми зрозуміли, що його дружина має інвалідність і просто подарували йому безкоштовну наліпку, він відразу «розтанув». Хоча, зрештою, ми ж боремося саме за їхні права. І мова не лише про ветеранів, а про всіх людей з інвалідністю.

Організаторам також запам’ятався випадок із чоловіком, який стверджував, що має право паркуватися на місці для людей з інвалідністю, оскільки він ветеран, і демонстративно показував своє посвідчення УБД.

— Не знаю, звідки він узяв УБД. Я не впевнений, що він ветеран, але посвідчення в нього було. І він почав доводити, що має право. Але навіть якщо ти ветеран, ти повинен поважати хлопців, які отримали серйозні поранення. А це була просто незрозуміла людина, яка користується статусом, — кажуть військові.

На другу акцію завітала вже журналістка «20 хвилин». Перша локація була стоянка біля «Епіцентру», що на Батозькій. Багато водіїв справді обирали інші місця, а ті хто мав намір припаркуватися, як тільки бачив ветеранів, одразу від'їжджав. Схожа ситуація була і біля «Мегамоллу».

Юридична проблема паркувань на приватних територіях:

Під час першої ж акції з’ясувалася ще одна проблема, пов’язана зі штрафами за неправильне паркування.

Коли організатори викликали поліцію, їм повідомили, що не можуть виписати штраф на парковках, які належать торговим центрам, оскільки вони вважаються приватною власністю. Поліцейські порадили звернутися до адміністрації ТЦ, але там, у свою чергу, відповіли, що це питання має вирішувати поліція.

Цей момент досі залишається незрозумілим, тому в наступному матеріалі ми спробуємо розібратися в ситуації разом із юристами та експертами.

Чому важливо не порушувати правила паркування?

Кожен із ветеранів на власному досвіді відчув, наскільки важко пристосовуватися до життя після поранень і які проблеми виникають через недостатню інклюзивність міста.

— Наприклад, у «Мегамоллі» є безкоштовний критий паркінг, але паркомісця там дуже вузькі. Людина на протезах не вийде, я на ортезі не вийду, а людина на кріслі колісному тим паче не зможе вибратися, — пояснює Веніамін.

Спеціально облаштовані паркомісця для людей з інвалідністю враховують усі ці нюанси: розмір, довжину, розташування. Це надзвичайно важливо, адже в іншому випадку людина просто залишається в ізоляції через обмеження її прав.

А як розповіли ветерани, це, у свою чергу, дуже часто призводить до депресії, яка може мати фатальні наслідки.

На цьому не зупиняються

У розмові з Владиславом та Веніаміном ми дізналися, що вони не планують обмежуватися лише боротьбою за паркомісця.

— Ми не хочемо викликати негатив чи хейт у людей. Ми просто хочемо, щоб наші права поважали, — кажуть організатори. — Потім є ще плани, щоб в кожному закладі, в кожному торгівельному центрі, якщо немає туалету для людей з інвалідністю, хоча б одну кабінку, робили зі спеціальними ручками, щоб можна було підвестися. Ну і за інші моменти, які дуже важливі також будемо підіймати мову. І це мова не лише про ветеранів, це і людей з інвалідністю. І це не лише про ветеранів. Це стосується всіх людей з інвалідністю.

 

Читайте також:

Як ви оцінюєте ситуацію із парковками у Вінниці? Ми запитали вінничан

Схеми «бігунців» у сервісних центрах Вінниці: звідки вони беруться та як обходять систему?

Благодійний бал у Вінниці: студенти техколеджу зібрали 15 тисяч гривень на підтримку ЗСУ

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (18)
  • Саша
    А за мажорика,который на Соборной сбил девушек,почему тишина,а??? Замяли!!!!
  • Юлия Стусенко
    Я регулярно з цим стикаюсь біля Грошу на Чехова
  • Ольга Брига
    Це має контролювати поліція
  • Коля Кошубляк
    з нашим менталітетом це марна трата часу
    Богдан Николюк reply Коля Кошубляк
    Коля Кошубляк треба просто активніше штрафувати порушників

keyboard_arrow_up