Чи був хабар? Суд виправдав ексдепутата облради Бородія, а Шавлюк відмовився свідчити

Чи був хабар? Суд виправдав ексдепутата облради Бородія, а Шавлюк відмовився свідчити
  • Ексдепутата обласної ради, якого звинуватили у хабарництві, визнали невинним. Як виявилося, свідчив проти нього скандальний вінницький блогер Олександр Шавлюк.
  • Які деталі цієї справи? Розповідаємо.

 

Ще у 2020 році депутата Вінницької обласної ради 7-го скликання затримали під час отримання 300 доларів хабара.

— За попередньою інформацією, чиновник вимагав щомісяця 300 доларів США у директора одного з товариств за надання в оренду об’єкта комунальної власності Вінницької обласної ради, — повідомляли у відділі комунікації поліції Вінницької області.

Олексій Бородій

Цим затриманим виявився Олексій Бородій. На той час він був заступником начальника Управління з питань комунальної власності виконавчого апарату обласної ради. Депутат представляв партію «Українське об'єднання патріотів — УКРОП» та входив до депутатської групи «Міжфракційне депутатське об’єднання «Антикорупційний рух» у Вінницькій обласній раді». Крім того, Олексій Бородій був головою постійної комісії обласної ради з питань учасників АТО, бойових дій, Революції Гідності, волонтерського руху та зв’язків із громадськістю.

Відео дня

За цим фактом відкрили кримінальне провадження за частиною 3 статті 368 КК України.

Ч.3 ст. 368 КК України. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, а також конфіскацію майна.

І ось 5 грудня 2024 року суд виніс вирок у цій справі. Так, Бородія судили вже за ч. 2 ст. 15 та ч. 1 ст. 190 КК України (шахрайство) і в результаті визнали його невинним.

«Олексія Бородія визнати невинуватим у пред’явленому обвинуваченні за ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 190 КК України і виправдати на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України у зв’язку з недоведеністю, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення. Витрати на проведення експертизи у кримінальному провадженні в сумі 1884,12 гривні компенсувати за рахунок держави», — йдеться у вироку.

Але справа виявилася набагато цікавішою, тому що потерпілим виявився Олександр Шавлюк. Саме він повідомив правоохоронцям про те, що депутат нібито вимагав кошти у нього.

Олександр Шавлюк

Хто такий Шавлюк?

Перш за все нагадаємо, хто такий Олександр Шавлюк. Його 39 років, живе у Вінницькій області. За його ж словами, він — магістр права, має понад 16 років стажу в юриспруденції і провів «десятки резонансних справ». Після виборів 2014 року Шавлюк був помічником депутата Вінницької обласної ради від партії «УКРОП» Олексія Бородія (того самого з яким судився). Згодом, у 2020 році сам балотувався до Вінницької міської ради від партії «Воля», але програв.

За даними YouControl, Олександр Шавлюк є засновником і керівником адвокатської компанії «ПравоЕкспоГруп Шавлюк і партнери» та інформаційного агентства «Шавлюк Медіакор». 

До початку повномасштабної війни Олександра Шавлюка знали хіба що у Вінниці. У медіапросторі він запам’ятався тим, що мітингував проти ПЦУ у 2018 році. Тоді він закликав вінничан вийти на мітинг проти «розколу» і наголошував, що УПЦ МП — єдина, автономна українська православна церква.

У 2020-му на хвилі карантинних обмежень через ковід Олександр Шавлюк став блогером. На каналі «Юрексперт» почав публікувати відео, в яких критикував карантин, вважав його порушенням своїх прав і закликав не носити маски у громадських місцях, а потім — відмовлятися від вакцинації.

Справжня популярність до Шавлюка прийшла після повномасштабного вторгнення. Шавлюк почав розповідати, як потрібно видавати повістки, хто може їх отримати і як треба спілкуватися з працівниками поліції та ТЦК. У найпопулярніших відео на каналі «Новини Медіакор» — до мільйона переглядів.

Видання «Бабель» пише, що у своїх відео Олександр Шавлюк нерідко відверто бреше. Наприклад, розповідає, що всі жінки зобовʼязані стати на військовий облік, щоб згодом їх могли відправити на війну. Хоча насправді на облік мають ставати лише представниці медичної сфери. Для інших це добровільна опція.

І от саме його нещодавно затримала СБУ. Чоловікові інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період (частина перше статті 114-1 Кримінального кодексу України). Санкція — позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років. 

Детальніше про цю справу можна прочитати у наших матеріалах:

Що було у справі?

У судовому засіданні Олександр Шавлюк розповів, що у 2019 році звернувся до правоохоронних органів, заявивши, що Олексій Бородій вимагав хабар за сприяння в оренді приміщення в будівлі «Книжка», яка є комунальною власністю. Під час зустрічі Бородій нібито заявив, що може допомогти отримати приміщення. Згодом він запропонував орендувати чотири квадратні метри біля вікна за щомісячну плату в розмірі 150–300 доларів США.

«Вважав, що обвинувачуваний є посадовою особою та може таким чином вимагати хабар, тому звернувся до правоохоронних органів», — йдеться у вироку.

Далі чоловік діяв за вказівками поліції. Ще декілька разів зустрічався з депутатом, де той нібито «казав, що може сприяти у вирішенні вказаного питання — комісія Вінницької обласної ради мала його розглядати, подав відповідну заяву».

«Про результати розгляду заяви комісією йому нічого не було відомо, згодом дізнався, що питання навіть не виносилося на розгляд, хоча Бородій повідомляв, що його розглянули та відмовили», — свідчив потерпілий.

Згодом, як зазначено у справі, Олексій Бородій запропонував інше приміщення в підвалі будівлі, але на умовах суборенди.

«Виявилося, що суборенда в тому договорі не передбачалася. Бородій казав, що він може працювати там під їхнім іменем (дійсного на той момент орендодавця - автю). Розумів, що за таких умов у будь-який момент його можуть вигнати, вимагаючи хабар. Мав надавати обумовлену суму щоразу за те, щоб обвинувачуваний сприяв «в оренді», — йдеться у справі.

На одній із зустрічей Шавлюк передав імітаційні 300 доларів США, виконуючи вказівки правоохоронців.

Проте вже на судовому засіданні 2 грудня 2024 року Олександр Шавлюк відмовився давати показання, пославшись на ст. 63 Конституції України, і заявив, що не вважає себе потерпілим. Він зазначив, що злочину не було, шкоди йому не завдано, і відмовився від цивільного позову. Шавлюк також просив закрити кримінальне провадження щодо Олексія Бородія через відсутність складу злочину, передбаченого Кримінальним кодексом України.

Що говорив Бородій?

Олексій Бородій своєї вини не визнав. У суді він пояснив, що знайомий із Олександром Шавлюком ще з часу своєї депутатської каденції, оскільки той був його помічником. Однак у 2017 році між ними виник конфлікт через те, що Шавлюк діяв усупереч вказівкам і позиції партії у питаннях релігії, після чого Бородій попросив його скласти свої повноваження. З того часу їхні стосунки стали неприязними, і співпраця припинилася.

У 2019 році вони випадково зустрілися в їдальні Вінницької обласної ради, де Шавлюк поцікавився місцем роботи Бородія, після чого запитав про можливість оренди приміщень.

«Бородій також описав процедуру оренди … Після цієї розмови Олександр Шавлюк почав регулярно заходити до його кабінету, навіть коли того не було на місці, і постійно розпитував колег про його місцеперебування. Це створило у обвинувачуваного враження, що його переслідують», — йдеться у вироку.

Згодом Олександр Шавлюк попросив допомоги в оренді приміщення в будівлі «Книжка». Олексій пояснив, що приміщення належить управлінню спільної комунальної власності, і порадив звернутися до його начальника. Начальник показав Шавлюку приміщення, і документи були подані на розгляд комісії, яка відмовила в задоволенні заяви.

Після цього Шавлюк повернувся до Бородія з проханням дізнатися про можливість оренди приміщення у його знайомих. Останній повідомив, що всі питання треба вирішувати з орендарем приміщення. Після цього Олександру Шавлюку запропонували працювати під документами поточного орендаря, що не заборонено законом. Бородій познайомив їх, після чого не займався цим питанням.

Через деякий час Шавлюк заявив, що його справа успішно вирішена, і запропонував Бородію «вдячність» у розмірі 300 доларів США.

Тоді Бородій здивувався, оскільки жодних розмов про якусь плату між ними не було.

У суді Олексій уточнив, що обговорював із Шавлюком приблизну вартість оренди, але точних сум не називав, оскільки це вирішується відповідними органами. Він наголосив, що не вимагав грошей і не сприяв отриманню приміщення, оскільки це не входило до його компетенції. 

На що спирався суд?

Після аналізу показань свідків, а також вивчення аудіо- та відеоматеріалів суд дійшов висновку, що Олексій Бородій не винен. Та й сам Олександр Шавлюк просив закрити кримінальне провадження.

Журналістка «20 хвилин» телефонувала Олексію Бородію з проханням прокоментувати вирок і ситуацію з Олександром Шавлюком, але чоловік висловив бажання залишитися осторонь цього.

Однак він відповів на запитання про те, де він зараз. Як виявилося, колишній депутат пішов на фронт із першого дня повномасштабного вторгнення. У результаті участі в бойових діях став інвалідом війни другої групи.

 

Читайте також:

Забутий корупціонер: де зараз ексзаступник прокурора, спійманий на хабарі у 5000 доларів?

Двоє нових суддів на Вінниччині: хто вони та куди їх призначили?

Суди над тими, хто попереджає у месенджерах про ТЦК: чи є вироки на Вінниччині?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (15)
  • Валентина Олексієнко

    Ангели
  • Андрій Герасимлюк

    Бандіт їде бандітом поганяє.ось так і живем.
  • Игорь Вольский

    Що за наклеп,у нас в Україні хабарників нема і бути не може!!!!!!!!!!!! Совість не дозволяє!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Надя Христюк

    Скільки це може продовжуватись?

    Анатолий Катченко reply Надя Христюк

    Надя Христюк Тільки-будь-хто-викриває-зловживання-зразу-скандальний-!!!

keyboard_arrow_up