Забутий корупціонер: де зараз ексзаступник прокурора, спійманий на хабарі у 5000 доларів?
- За весь час на Вінниччині сталося безліч корупційних скандалів за участю різних посадовців. У когось проводили обшуки, когось навіть «на гарячому» затримували під час отримання хабаря, дехто отримував підозру. Але що було далі? Кого покарали? Де ці люди зараз?
- Ці запитання виникли й у нас, тож ми створили рубрику «Забутий корупціонер», в якій розповідатимемо, що сталося з посадовцями, які вчинили або підозрювалися в корупційних злочинах.
10 квітня 2018 року співробітники СБУ та НАБУ затримали тодішнього заступника прокурора Вінницької області Олександра Попеска, який вимагав хабар у розмірі п’ять тисяч доларів США. Затримали ексзаступника на гарячому.
У результаті фігуранти резонансної справи отримали штрафи — по 25,5 тисячі гривень кожен. Але давайте розглянемо все покроково.
Хто такий Олександр Попеско?
У відкритих джерелах зберігається достатньо інформації про колишнього заступника прокурора Вінницької області Олександра Попеска.
У 2001 році Попеско закінчив Харківську національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого і відразу розпочав свою прокурорську кар’єру на посаді помічника прокурора Замостянського району Вінниці.
Відтоді він обіймав близько десятка різних посад у прокуратурі: тривалий час працював у прокуратурі Вінницької області, був заступником Могилів-Подільського міжрайонного прокурора, Козятинським транспортним прокурором, Козятинським прокурором із нагляду за додержанням законів у транспортній сфері, прокурором Гайсинського району, начальником відділу правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту прокуратури Вінницької області, а також начальником відділу нагляду у кримінальному провадженні у сфері транспорту. Уже 3 квітня 2015 року його призначили на посаду заступника прокурора Вінницької області.
За що його судили?
Увечері 10 квітня 2018 року правоохоронці викрили на хабарі заступника керівника прокуратури Вінницької області.
Інформацію про успішну операцію, яка проводилася під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, надали СБУ:
«Встановлено, що посадовець вимагав шість тисяч доларів США за вирішення питання щодо закриття кримінального провадження стосовно самовільного захоплення 50 гектарів земель сільськогосподарського призначення в одному з районів Вінниччини. Правоохоронці затримали фігуранта справи та двох посередників за місцями їх проживання після отримання всієї суми хабара».
За інформацією НАБУ, заступник прокурора погодився допомогти в закритті кримінального провадження за винагороду особисто йому у розмірі п’ять тисяч доларів. Гроші необхідно було передати через адвоката, замаскувавши їх під оплату нібито наданої правової допомоги юриста в цій справі.
Невдовзі стало відомо, що мова йде про Олександра Попеска та посередників, юриста Валерія Сувалова та екс-заступника директора арештмайданчика Вадима Кабішева.
Невдовзі посадовець написав заяву про звільнення за власним бажання та з 24 травня вже не був заступником прокурора Вінницької області.
Як покарали хабарників?
Про те, що справа надійшла до суду, повідомляла пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у Facebook:
«… скеровано до суду обвинувальний акт з угодами про визнання винуватості в кримінальному провадженні за підозрою заступника прокурора Вінницької області, адвоката та підприємця в одержанні неправомірної вигоди в розмірі 5000 доларів США…», — йшлося в повідомленні САП.
Таким чином, ексзаступник прокурора та інші підозрювані визнали себе винними в отриманні хабара та підписали угоду зі слідством.
Проте справу довгий час затягували. Судові засідання неодноразово переносили: або на них ніхто не з’являвся, або адвокати подавали відповідні клопотання. Згодом суддя Шлапак подав заяву про самовідвід, оскільки раніше працював із одним із обвинувачених у прокуратурі Замостянського району Вінниці. Після цього справу направили на повторний авторозподіл.
Наступне засідання також не відбулося, оскільки суддя пішов у відпустку.
Ще одне засідання завершилося безрезультатно: на ньому була присутня прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Аліна Жовницька, яка входить до групи прокурорів у цьому провадженні. Однак головуюча суддя Лариса Ковальчук відмовилася проводити підготовче засідання, вимагаючи присутності саме того прокурора САП, який особисто підписував угоду про визнання винуватості між державним обвинуваченням та Олександром Попеском і двома іншими фігурантами справи. Засідання перенесли ще раз — цього разу більше ніж на місяць.
Лише 4 грудня 2018 року стало відомо, що фігурантів резонансної справи покарали штрафами — кожному по 25,5 тисячі гривень.
Отримана сума штрафу є максимальною грошовою санкцією за частиною другою статті 369-2 Кримінального кодексу України, за якою було кваліфіковано справу. Найжорсткіше покарання, яке могли отримати обвинувачені, — ув’язнення на термін до п’яти років.
Де зараз Олександр Попеско?
За даними аналітичної системи YouControl, Олександр Попеско очолював компанію «Будівельна група «Монолітбуд», створену у червні 2018 року. Однак наразі це вже історичний зв’язок, який був актуальним лише до березня 2021 року. Нині в системі зазначено, що він є керівником ТОВ «Юридична фірма «Право О.П.» та має адвокатську ліцензію.
Цікаві факти про родичів та декларації
Варто зазначити, що в органах прокуратури працює рідний брат Олександра — Олег Попеско. Він обіймає посаду прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань у Вінницькій обласній прокуратурі.
Дружина Олега Попеска теж працювала на державній службі. Згідно з даними НАЗК, до 2019 року вона обіймала посаду помічника судді в Жмеринському міськрайонному суді Вінницької області.
Ще до скандалу з хабарем увага до Олександра Попеска з’явилася через його декларації. У звітах за 2014, 2015 та 2016 роки він задекларував дохід у розмірі 712 тис. грн. Його дружина за цей же період задекларувала лише 115 тис. грн заробітної плати та 67 тис. грн від продажу майна.
Втім, саме дружина Олександра, Лілія Попеско, володіє найдорожчим майном. У її власності на той момент були:
- будинок площею 198 м² у селі Якушинці (задекларована вартість — 420 тис. грн);
- квартира у Вінниці площею 60 м² (вартістю лише 8400 грн);
- земельні ділянки у тому ж селі Якушинці.
Сам Олександр Попеско мав лише право користування квартирою у Козятині, яка належала Козятинській міській раді.
Також у прокурора не було власного автомобіля, лише право користування Volkswagen Passat 2008 року випуску, який належав його батькові. А дружина прокурора користувалася автомобілем Mitsubishi Colt 2008 року. У 2017 році матір Олександра придбала новий автомобіль — Kia Sportage 2017 року випуску, яким мала право користування також його дружина.
Фінансові заощадження хабарника
Попри скромні задекларовані доходи, родина змогла накопичити значні грошові заощадження. Олександр Попеско у своїй декларації вказав:
- 9800 доларів США готівкою;
- 21 тис. грн на рахунку в банку.
Дружина задекларувала 10 тис. доларів США готівки.
Перед звільненням заступник прокурора подав декларацію за 2018 рік, у якій зазначив, що:
- він зберігає 21 тис. доларів США готівкою;
- його дружина має 35 тис. доларів США готівкою.
Читайте також:
Забутий корупціонер. Де зараз ексочільник управління фіскальної служби Руслан Осмоловський?
Двоє нових суддів на Вінниччині: хто вони та куди їх призначили?
Забутий корупціонер. Де нині екскерівник «Вінницького облавтодору», який давав хабар очільнику ОДА?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Olena Siris
Маша Василишина
Ця що працює в онкологічній лікарні на вишеньці ?
Qwerty Qwerty
Алла