Журналісти «УП Життя» поговорили з в.о. міністром Міністерства охорони здоров'я (далі МОЗ — авт.) Уляною Супрун про те, як та з чого стартуватиме медреформа з 2017 року.
«20хвилин» передає тези розмови — повний текст інтерв’ю можна подивитися за посиланням.
Зниження ціни на ліки:
З 2017 року розпочнеться програма «Доступні ліки»: пацієнти зможуть отримувати ліки, визначені державою, безкоштовно чи з частковою компенсацією. Механізм відшкодування почне діяти з 1 квітня
З початку 2017 року в аптеках мають знизитися ціни на ліки від трьох типів захворювань: серцево-судинні, цукровий діабет ІІ типу і бронхіальна астма.Міністерство охорони здоров’я почне регулювати ціну цих ліків, порівнюючи вартість цих же ліків в сусідніх країнах.
Які саме ліки впадуть в ціні? Дивіться на офіційному сайті МОН
Чому обрали ці хвороби? У МОЗ кажуть, що хвороби сердця, цукровий діабет і астма ефективно лікуються на амбулаторному етапі та впливають на показники смертності серед населення.
Сімейні лікарі по-новому:
Читайте більше про реформу сімейної медицини в статі: Сімейний лікар по-новому. З наступного року вводять страхову медицину
Як лікуватимуть?
З нового року у сімейних лікарів будуть протоколи для лікування тієї чи іншої хвороби:
Уляна Супрун, в.о.міністра МОЗ України. Архів 20minut.ua«Потрібно розуміти, що протоколи – це не якась спеціальна апаратура, чи якісь ліки специфічні. Це алгоритм дій, як ми маємо лікувати пацієнтів. Ми не мусимо адаптуватися до якихось українських реалій, бо наші діти не хворіють по-іншому, ніж діти Франції чи Німеччини, але вони повинні отримувати ту саму допомогу, яка базується на доказовій медицині», — каже в.о. міністра МОЗ Уляна Супрун.
Для сімейних лікарів обрали британські протоколи, які переводитимуть на українську мову
Лікарі первинної ланки займатимуться тільки раннім виявленням показників хвороби та простими, невідкладними речами.
«Усі йдуть до лікарів, якщо вони вже хворі, а не тоді, коли вони здорові. Ми будемо займатись громадським здоров’ям, а не лікуванням», — в.о. міністра Уляна Супрун.
У майбутньому на лікарів чекає «реорганізація праці»: пацієнти зможуть звертатится до своїх лікарів 24 години на добу, сім днів на тиждень.
А лікарні планують наповнювати необхідним устаткуванням, відповідно до потреб громади:
«Кожну область ми ділимо на 4 частини. У кожному з таких округів має бути одна лікарня інтенсивної терапії другого рівня, де є все і протягом 24-х годин на день, і всі послуги, які потрібні. Крім неї – дві лікарні нижчого рівня, чотири лікарні ще нижчого рівня, амбулаторії, діагностичні центри, реабілітаційні центри. Це будуть заклади, які потрібні для надання послуг населенню у цьому окрузі. Але кількість цих лікарень мають визначити на місцях – вони краще знають свої потреби», — в.о. міністра МОЗ Уляна Супрун.
Фінансування медицини
В Держбюджеті-2017 на медицину заплановано 88,67 мільярдів гривень.
На реімбурсацію (відшкодування вартості) ліків запланова 500 мільйонів гривень.
Раніше фінансування виділялося на підтримку інфраструктури лікарень, субвенції на регіони, зарплатний фонд лікарям. А з 2017 року — найбільша сума буде виділятися саме на пацієнта:
«Ми беремо цю субвенцію і передаємо її на державне страхування і оплачуємо медичні послуги. Пацієнт буде бачити різницю у тому, що не буде платити за кожну річ, коли він йде у лікарню», — Супрун.
У 2017 році зміна системи фінансування медицини розпочнеться на первинній ланці, а у 2018 році на вторинній.
Читайте також:
Уляна Супрун про зміни в системі охорони здоров'я: доступні ліки і гроші за пацієнтом
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер