Можливість вибору фахівця, гідні зарплати для лікарів, підписання з ним контакту та скасування прив’язки до дільниць за реєстрацією для пацієнтів – це все обіцяють реалізувати в рамках реформування медицини.
Реформа медичної галузі має стартувати із 1 січня – у нас вводитимуть модель страхової медицини.
«Дороговартісна» безкоштовна медицина
А що не подобається в сучасній медичній системі? «20хвилин» запитали про це у вінничан:
— По-перше, мені не подобається те, як це зараз проходить. Спочатку йдеш в один кабінет, звідти тебе направляють в інший і поки ти обійдеш усіх фахівців, доведеться витратити півдня. Все це для того, щоб лікар написав, що ти здоровий, — каже вінничанка Ольга.
В коридорі Центру медико-санітарної допомоги №2 на Магістратській, після обіду не дуже людно
Мешканка міста Марія скаржиться, що коли треба проходити медогляд, в лікарні завжди величезні черги:
— А наша, так звана, безкоштовна медицина, вона абсолютно не безкоштовна. Доводиться платити практично за все. Якщо при страховій медицині буде нормальна зарплатня, з неї будуть вираховувати певну суму, яка буде йти на медицину і при цьому ми будемо отримувати якісні послуги, то це непогано.
Журналісти запитали про реформу в сімейного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги №2. Але жінка відмахнулася та сказала, що її «ці реформи заклепали».
Змінять сімейного лікаря
Саму реформу планують починати із первинної ланки – сімейних лікарів. Вони мають вести протоколи діагностики, лікування та відправляти пацієнтів до інших фахівців. Всю систему взаємодії охорони здоров’я з пацієнтом переводитимуть в електронний реєстр.
Читайте також: Уляна Супрун про зміни в системі охорони здоров'я: доступні ліки і гроші за пацієнтом
Поки ж на державному рівні декларують грядущі зміни, на місцях про реформу можуть розказати небагато. Адже нормативно-законодавча база лишень напрацьовується, на місця же жодних розпоряджень не давали, кажуть вони.
— Я чув лише те, що казала в.о. Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун, — каже директор Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради Олександр Шиш. — Я не бачив жодної нормативної бази, тільки чув декларації. Та і на сьогоднішній день жодної нормативної бази нема, а лише кілька законопроектів, які мають альтернативні варіанти. За них ще не голосували. Я чув тільки те, що казали, а про те, що буде, можна судити лише, якщо буде нормативна база. У цьому питанні дуже просто заблукати, а потім можуть прийняти іншу нормативну базу.
Гроші йдуть за пацієнтом
Яка ж вона страхова медицина по-українськи на первинній ланці, роз’яснюють в МОЗ. За інформацією прес-служби, Україна обрала таку модель страхової медицини, яка потребує мінімальних змін у законодавстві. У цій моделі збір страхових внесків відбувається через загальне оподаткування.
Сплачені податки акумулюються в національному бюджеті. Для реалізації оплати за страховий випадок створюють технічну Агенцію “Національна служба Здоров’я”. Роль агенції — сплачувати кошти конкретним лікарям та медзакладам за надання послуг конкретним пацієнтам. Саме агенція забезпечуватиме функціонування принципу “гроші йдуть за пацієнтом”.
Власне, після введення страхової моделі на первинному рівні кожен пацієнт і обиратиме собі сімейного лікаря (терапевта, педіатра). В укладеній угоді буде чітко визначено обсяг гарантованих медичних послуг. У перший рік дії реформи пацієнт зможе змінювати лікаря, скільки вважатиме за потрібне.
— Гранична кількість людей, яких зможе обслуговувати лікар, — не більше 2000, — пояснює менеджер групи з реформи системи охорони здоров’я Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка. — На одного пацієнта в середньому лікар отримуватиме 210 гривень у рік.
Ця сума коригуватиметься у залежності від вікового коефіцієнту, коефіцієнтів ризику.
У підсумку, при максимальній кількості пацієнтів 2000 лікар орієнтовно отримуватиме 210*2000/12 =35 000 гривень. При кількості пацієнтів – 1000, лікар отримуватиме орієнтовно 17 500 грн.
210 гривень за пацієнта – це мало
Людмила Фіщенко, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1:
— Це все ще так примарно, ніяких чітких змін, крім того, що будуть підписуватися договори з сімейними лікарями, поки нема. Загалом ми вже давно в реформі і набагато відірвалися від інших. Мені подобається, що наші сімейні лікарі будуть підписувати контракти з пацієнтами. Він має мати в межах 2000 пацієнтів. Нам мають дати півроку на підписання. А через півроку вже будуть платити лікарям за кількість наданих послуг цим людям. Я би хотіла і щоб адміністрація підписувала з лікарями контракти, а не просто брала їх на роботу. Але перш за все має бути юридична база. Ще одне, ми будемо мати змогу обслуговувати людей, які не прописані у Вінниці. Але тут є але… І в нас до кожного мікрорайону прикріплені своя амбулаторія. А потім вийде, що лікар має їхати на виклик не у свій мікрорайон. З цим ще нічого не зрозуміло. Вони кажуть також, що за пацієнта буде 210 гривень на рік. Це дуже мало, бо в 2015 році в нас йшло 215 гривень. А якщо взяти наскільки зросли ціни, то не знаю, що з цим буде.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Тож і медицину потрібно відділити, тоді є шанс на порятунок галузі!
Як завжди, супер реформа, тільки й думають, як більше здерти!
"«Чому у вас такі молоді міністри, чому вони так часто змінюються? Китайці не розуміють, чому корупційних чиновників не стріляють, як у нас», - заявив Чжан Чжунхуа." Без такої відповідальності за свої дії ми побачимо ще не одну реформу від "команди БПП та НФ за виконанням уряду Гройсмана при нагляді прокурора Луценко. Ми побачимо ще не одне "ШОУ" з Януковичом, не один план "шатун", але достатньо розстріляти 10-20 корупціонерів і це буде великим кроком до припинення війни, справедливих тарифів, змін у армії, поліції та медицині. А так як не назви реформу це лише план "крадун".
ps/ Вопрос... Когда вы уже нажретесь????
Польша