Що зміниться в галузі охорони здоров'я найближчим часом та як реформа зможе відкрити людині вільний доступ до якісних медичних послуг? Виконуюча обов'язки міністра мінохоронздоров'я Уляна Супрун минулого тижня зустрілася із Вінничанами, щоб відповісти на ці та інші питання.
«В Конституції України держава повинна створити умови на ефективну, доступну і безоплатну медичну допомогу — написано в статті 49 Конституції України. Насправді за медицину платять всі, і всі нею незадоволені» — перший слайд презентації, з якого почався виступ Уляни Супрун з лікарями, студентами, викладачами в залі Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова.
Доктор представила громадськості першочергові кроки в галузі: зміна системи фінансування, забезпечення доступності ліків для пацієнтів, реформування системи екстреної медичної допомоги, інших основних змін, які будуть активно впроваджувати з січня 2017 року. Про кожний з них більш детально.
— Лише 1% нашого фінансування в країні йде на профілактику хвороби, — розповідає глава МОЗ. — Зазвичай ми лікуємо пацієнтів, а не запобігаємо появі хвороби. В Європі ж профілактиці приділяють більше уваги і виділяють на це більше коштів.
blockquote>Відео дня1 гривня інвестована в профілактику зберігає більше 10 гривень на стадії лікування.
Будуємо фундамент первинної ланки
В Україні тільки 21% звернень до лікаря покривають сімейні лікарі, педіатри, терапевти.
34% жінок і 41% українців, які померли до виходу на пенсію, були б живі, якби їх доглядали сімейні лікарі.
Зміна фінансування
В 2017 році будемо переходити на таку систему фінансування первинної ланки, коли пацієнт зможе самостійно обрати собі сімейного лікаря, підписати з ним контракт і потім разом обрати лікарню. Лікар первинної ланки отримуватиме гроші за кожного пацієнт і буде його супроводжувати.
— Кошти витрачатимуться не на стіни, комуналку чи виплати зарплат працівникам, а йтимуть за пацієнтом, — каже Уляна Супрун. — Тобто він отримуватиме медичні послуги незалежно від місця прописки.
Ліки стануть доступними
Зараз 90% ліків купують самі українці. Лише 10% оплачується державою. Щоб зробити ліки доступними для кожного українця, потрібно запровадити системи реімбурсації (порівняння вартості лікарських препаратів в референтних країнах) та реферування (компенсація вартості лікарських препаратів населенню) цін на лікарські засоби. Це має призвести до суттєвого зниження вартості препарати Україні. Перелік лікарських засобів звузиться: з 1000 (які є зараз) на 300. І вони будуть визначені не по торговельних марках, а по МНН (Міжнародна непатентована назва).
Зміни в системі охорони здоров'я мають відкрити пацієнту вільний доступ до якісних медичних послуг. «Але як ми можемо простежити, що послуги будуть якісними?» — запитує доктор Супрун і дає відповідь:
- По-перше — якісне навчання студентів
- По-друге — лише ті лікарі, які будуть дотримуватися лікування за визнаними протоколами, отримуватимуть фінансування.
- По-третє — ліцензування наших медиків, лікарів і інших працівників медзакладів. Кожних два-три роки оновлювати це ліцензування.
Екстренна медична допомога
1. Створення call-центру, куди може зателефонувати пацієнт і проконсультуватися. А також порадитися з лікарем чи варто викликати швидку. Можливо, людина сама в змозі вирішити проблему в телефонному режимі і тоді швидку можна буде не викликати.2. Автоматизовані диспетчерські системи швидкого реагували: на виклики виїздить швидка на виклики в місце, де вона потрібна. За 3 хвилини можна вмерти від кровотечі. За 5 хвилин — від блокування шляхів дихання і за 10-15 хвилин від інших травм. Навіть якщо швидка приїде вчасно, а по закону це 10 хвилин, всіх врятувати за цей час просто нереально.
— Коли, наприклад якась аварія, то перший, хто може підійти і допомогти — це поліцейський або пожежник, — каже Уляна Супрун. — Наші поліцейські і пожежники не дуже добре знають як надавати першу медичну допомогу. Ми повинні навчити їх та водіїв громадського транспорту це робити.
3. Хочуть впровадити нові професії — парамедик та екстрений медичний технік. Екстрений медичний технік — це не медичний персонал: водії карет швидкої допомоги, які навчатимуться чотири тижні, як надавати «невідкладку».
4. Створення Відділення невідкладних станів. Хворого, якому надали першу допомогу, на швидкій мають привезти у відділення невідкладних станів, якого в нас фактично немає. Хоча по закону вони повинні існувати в кожній лікарні.
— Відділення невідкладних станів — це, в першу чергу, організація роботи, — говорить глава МОЗ. — Там повинні постійно працювати спеціалісти.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
"спортлото"!