Яку безкоштовну психологічну допомогу можуть надати сімейні лікарі? Ми дізналися

- Сімейні лікарі, які пройшли навчання за спеціальною програмою, можуть допомогти в питаннях, що стосуються ментального здоров'я.
- Як це відбувається на практиці та що з цього приводу думають психологи — ми дізналися.
До листопада 2022 року психологічну допомогу надавали лише лікарі-психіатри та медичні психологи. Але через Covid-19 та повномасштабне вторгнення кількість пацієнтів, які мають психосоматичні порушення, збільшилася. Також збільшилася кількість виписувань антидепресантів.
У зв'язку з цим торік Національна служба здоров'я запровадила пакет з надання психічної допомоги на первинному рівні. Відтак лікарі поліклінік та амбулаторій, які пройшли навчання від міжнародних організацій та уклали договір з НСЗУ, можуть надавати своїм пацієнтам послугу психологічного супроводу. В Міністерстві охорони здоров’я нагадали, який перелік послуг вони надають.
Зокрема можна отримати наступні послуги:
- діагностику психічних розладів та клінічну оцінку стану пацієнта,
- направлення на відповідні дослідження, щоб лікар міг виключити психічні чи неврологічні розлади у пацієнта;
- складання плану ведення та лікування;
- надання першої психологічної допомоги;
- застосування психосоціальних, фармакологічних або поведінкових втручань;
- направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, нарколога чи невролога;
- направлення в інші заклади охорони здоровʼя за наявності показань.
Також сімейні лікарі, терапевти та педіатри можуть надавати психологічну підтримку членам родини чи законних представників, які доглядають за пацієнтом. Інформувати родичів чи законних опікунів, які здійснюють догляд за пацієнтом про його можливі проблеми з психічним здоров’ям та вплив близького оточення на одужання.
Медзаклад, де надають безкоштовну психологічну допомогу, можна через аналітичну панель НСЗУ України. Також інформацію нададуть у контакт-центрі НСЗУ за телефоном 16-77.
Як буде відбуватися — не дуже розумію
Запитали вінницьких психологів, як вона ставляться до таких нововведень.
Віта Зубко, доктор філософії, психотерапевт, психолог:
Якщо розглядати позитивні моменти, я радію, що нарешті в Україні звернули увагу на ментальне здоров’я громадян. Це дійсно важливо, тому що нормальне ментальне здоров’я покращує життя людини загалом.
А інша сторона медалі — це викликає співчуття до сімейних лікарів, на яких перекладають досить непросту галузь. Терапія проходить не за прийом у 15 хвилин. За короткий проміжок часу сімейний лікар не може опанувати весь простір психотерапії. Для цього точно потрібно багато часу та досвіду. Для ефективної терапії також потрібно знаходитись з клієнтом (пацієнтом) в контакті і це не менше 50 хвилин за зустріч. Мають бути постійні консультації, щоб визначити динаміку змін. Важливий простір, у якому це відбувається. А інколи і потрібно звернутися клієнту до невролога чи психіатра за допомого. Але це теж не завжди можна помітити за одну зустріч.
Як це усе буде відбуватися — ще не дуже розумію. Можливо, тільки для довідок і записів в особистій картці пацієнта. Або можливо для перенаправлень до інших фахівців. З особистого досвіду можу, сказати ще не усім клієнтам хочеться, щоб хтось знав про його сеанси, і багато хто просить конфіденційності.
Єдине, що точно знаю, що нам усім потрібно приділяти увагу своєму психологічному стану.
Ажіотажу немає
У половині поліклінік та амбулаторій Вінниці сімейні лікарі також можуть надавати психологічні консультації дорослим та дітям.
За словами вінницьких медиків, для цього вони пройшли навчання й можуть аналізувати емоційний та психологічний стан пацієнта, діагностувати психологічні захворювання, за потреби — скеровувати їх на прийом до психологів, психіатрів чи психотерапевтів. Також сімейні лікарі за призначенням психіатра можуть виписувати антидепресанти.
З якими симптомами можна звертатися до свого лікаря:
- стійкий пригнічений настрій впродовж щонайменше двох тижнів,
- нездатність отримувати задоволення від речей, які раніше його приносили,
- безсоння,
- втрата працездатності.
Впродовж усього лікування сімейні лікарі супроводжують пацієнта, щоб запобігати ускладненням та контролювати лікування. Як це відбувається на практиці — розповідає лікар загальної практики Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Вінниці.
Юрій Тарануха, сімейний лікар:
Маршрут такий. Пацієнт проходить до психіатра, направлень не потрібно. Фахівець оглядає його, якщо пацієнта може вести сімейний лікар — він його направляє в амбулаторію. Сімейний лікар проводить супровід і корекцію лікування щомісячно і скеровує його до психіатра через шість місяців. Лише він, за законодавством, може ставити діагнози з психічними розладами.
Наприклад, військовий зник безвісти. У дитини почались ментальні розлади. Повели її до психіатра, а там потрібно згоду батька. В таких випадках люди не підуть в державні центри, а швидше до приватних психологів. Зараз можна прийти до сімейного лікаря, а той скерує до психіатра і дасть направлення.
У Вінниці є організація «Лікарі без кордонів». У кого посттравматичний стресовий розлад, це стосується як цивільних так і військових, отримати безкоштовну допомогу можна і там.
Я, якщо пацієнт того потребує, надаю таку допомогу. Але немає такого ажіотажу, щоб люди з проблемами ментального здоров'я зверталися до сімейних лікарів. Можливо, мало поінформовані. Я рекомендую при психологічних проблемах, якщо не до сімейних лікарів, які вас направлять до вузьких спеціалістів, звертатися до психіатрів в державні клініки, або до приватних спеціалістів, які мають спеціальну медичну освіту.
Читайте також:
«Хто буде захищати Батьківщину, крім нас». У Вінниці відбувся другий рекрутинговий ярмарок
Онови дані в ТЦК або станеш ухилянтом. До чого ще зобовʼязує новий закон про мобілізацію?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.