У Міністерстві охорони здоров’я планують відмінити флюорографію. Замість знімку легень пацієнтам пропонуватимуть відповісти на питання скрінінгової анкети і в залежності від відповідей, лікар вирішуватиме чи потрібне додаткове обстеження. Скільки державі коштує один знімок легень, чи є в області вакцини БЦЖ та чи потрібні будуть при влаштуванні на роботу довідки про проходження флюорографії.
За підсумками 2017 року захворюваність на туберкульоз у Вінницькій області зменшилась на 18 %, але збільшилась кількість виявлення захворювання серед дітей. Також у минулому році зафіксували два випадки смертності дітей від туберкульозу. Про це говорили сьогодні, 11 березня, на прес-конференції до місячника боротьби проти туберкульозу.
— Ситуація з поступовою відмовою від масової флюорографії у нас йде вже давно. Ще з 2013 року, коли наказом Мінохорони здоров’я були затверджені стандарти надання допомоги при туберкульозі, та формування груп ризику, — розповідає заступник головного лікаря ВОСТМО «Фтизіатрія», керівник регіонального центру МіО Ніна Гончар. — Тобто, якщо людина здорова, немає факторів ризику захворіти на туберкульоз, то флюорографія була необов’язкова і в попередні роки. Зараз міністерство акцентує на цьому увагу та рекламує, що масова флюорографія неефективна і не потрібна. Це не означає повної відмови. Ми не можемо відмовитись від флюорографії. Якщо людину з туберкульозом поклали в палату разом з 5–6 людьми, то це вже ризики для інших. У такий спосіб ми можемо отримати спалах туберкульозу в лікарні. Тому, якщо людина має фактори ризику згідно анкетування і лягає в стаціонар, то вона має пройти рентген або флюорографію обов’язково. Тут мова йде про колективну безпеку. При прийомі на роботу медичні довідки з проходженням флюорографії також залишаються.
За словами міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун у Facebook, у багатьох розвинених країнах лікарі видають пацієнтам перед прийомом скринінгові анкети. У залежності від відповідей лікар пропонує пацієнту здати мокротиння на аналіз.
За словами доцента кафедри туберкульозу з курсом імунології Вінницького медичного університету та обласного позаштатного фтизіатра Олександра Незгоди, виявлення туберкульозу шляхом проведення «повальної» флюорографії зовсім неефективне.
— Ми порахували, що для того щоб виявити один випадок туберкульозу, в тому числі пересувними флюорографами, держава витрачається 15000 гривень, — розповідає Олександр Незгода. — Ці кошти краще перенаправити на лікування хворого та його соціальну підтримку. У всьому світі акцент робиться на метод мікроскопії. При підозрі на туберкульоз це дозволяє скоротити ланцюг та не потребує направлення хворого на дообстеження.
За словами Ніни Гончар, зараз область забезпечена вакциною БЦЖ і кількість відмов батьків від вакцинування дітей зменшилась.
— На жаль, минулого ркоу ми провели ревакцинацію лише 25 % дітей, які її потребують, — розповідає Ніна Гончар. — Перед вакцинацією потрібна туберкулінодіагностика, на жаль з технічних причин вакцину для неї ми отримали лише в кінці року. Тому вакцинацію перенесли на 2018 рік.
З туберкульозом в області боряться не лише державні установи, але й громадські організації. З січня 2018 року Вінницьке обласне відділення БО «Мережа ЛЖВ» розпочало в області впровадження нового маштабного проекту з підтримки хворих на туберкульоз вартістю більше п’яти мільйонів гривень.
— На сьогодні ми вже співпрацюємо майже з усіма медичними установами, тубслужбами Вінницької області і плануємо охопити кожного пацієнта навіть по глухих селах, які будуть потребувати нашої допомоги, — розповідає керівник обласної організації ВОБ «Мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» Оксана Шевчук. — Під супроводом знаходяться хворі на туберкульоз 1–3 категорія — 34 особи, та хворі на мультирезистентний туберкульоз — 71 особа. Дуже великий акцент ми робимо на тому, щоб здійнювалась дотстратегія, яка передбачає щоденну доставку тубпрепаратів. На нашу думку, саме ця стратегія дозволить підвищити відсоток виліковуваності, для людей, які хворіють на туберкульоз.
Довідка:
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1/3 частини населення планети інфікована мікобактерією туберкульозу. З них близько 60 мільйонів хворих на туберкульоз. Щорічно на планеті виявляють близько 8-9 мільйонів людей, які вперше захворіли на туберкульоз, в тому числі 4,5 мільйонів з бакретіовиділеннями. Мікобактерії туберкульозу вбивають більше людей, ніж будь-який інший збудник інфекції.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер
Юрий Бондарук
ПРАВДА МАТКА
Вячеслав Рюйтер
Вячеслав Рюйтер
Ключова фраза новини: Ми порахували, що для того щоб виявити один випадок туберкульозу, в тому числі пересувними флюорографами, держава витрачається 15000 гривень, — розповідає Олександр Незгода
Посилання на джерело: https://vn.20minut.ua/Zdorovya/yak-u-vinnitsi-vidminyayut-flyuorografiyu-ta-likuyut-tuberkuloz-10685100.html