Нещодавно, 24 квітня, головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко у політичному ток-шоу заявив, що на українців чекає масове тестування на наявність антитіл до коронавірусу саме завдяки ІФА тест-системам. Що це за нові тести і чим вони відрізняються від ПРЛ чи експрес-тестування?
Вже через кілька днів, 27 квітня, міністр охорони здоров’я Максим Степанов на брифінгу повідомив, що через тиждень МОЗ визначиться, в який саме спосіб будуть використовувати ці ІФА-тести. Сказав, що перевагу надаватимуть тест-системам українського виробництва. За словами міністра охорони здоров’я, тести на антитіла необхідно робити, щоб визначити, чи не пропустили кого-небудь під час ПЛР-тестування.
Тоді ж депутатка Галина Янченко на своїй сторінці у фейсбуці представила ІФА тест-системи українського виробництва, як першу таку партію в Україні.
«ІФА-тестування на коронавірус швидше та дешевше і може забезпечити масовий скрінінг. Такі тест-системи дають результат протягом 2 годин (ПЛР – кілька днів), використовують у роботі реагенти українського виробництва і будуть в десятки разів дешевші за китайські та європейські аналоги. Тестування зможе виявляти не лише факт зараження на коронавірус, а тих, хто вже перехворів ним. Це дасть можливість формувати більш точну статистику», — пише Янченко.
ІФА-тестування робиться на основі імуноферментного аналізу. Ця методика виявляє в організмі людини антитіла.
— Цей метод виявляє не вірус, а наявність у хворого антитіл до нього. Це можуть бути імуноглобуліни класу А, М і G. Антитіла можуть бути ранні — класу М і А та пізні антитіла — класу G. Останні з’являються в організмі на третій тиждень після ураження, — розповідає лікарка клінічно-лабораторної діагностики вищої категорії, завідувачка лабораторії «Меділабс» Ірина Береза. — Якщо у людини гостра стадія коронавірусу, то виявлять антитіла класу М. Якщо хвороба протікає якраз у активному стані, то будуть М і G. А якщо ви вже перехворіли, то у вас виявляють лише G.
За словами лікарки, якщо людина вже перехворіла коронавірусом, то це не повна гарантія, що вона не захворіє знову.
— Ніхто поки що не знає, наскільки довготривалим може бути імунітет, — каже Ірина Береза. — У багатьох країнах вже говорять про те, що потрібно вводити імунологічні паспорти. Оскільки, коли людина перехворіла, то вона деякий час захищена і не буде розповсюджувати цю хворобу. Людям, які багато контактують з іншими, важливо знати, що вони вже перенесли хворобу і не є потенційними розповсюджувачами. Це як масова імунізація населення. У нас вона є штучна — це вакцинація, то тут вона відбувається природним шляхом.
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов під час брифінгу пояснив, у чому полягає відмінність між ІФА-тестами та ПЛР-тестами (методом полімеразної ланцюгової реакції).
«ІФА-тести визначають антитіла до збудника інфекції, тобто чи зустрічалась людина з дією інфекції, чи перехворіла вона. Якщо казати про ПЛР-тести, то вони визначають наявність геному в організмі людини. Саме тому для діагностування коронавірусної хвороби COVID-19 ми і працюємо з ПЛР-тестами, тільки вони можуть на 100% сказати, чи хвора людина», — каже міністр.
Метод ІФА не новий, його використовують досить давно, зокрема для діагностики гепатитів і різних інфекційних захворювань. Проводити ці тести можна виключно у лабораторії, удома виконати його неможливо. Для ІФА-тестування потрібне спеціальне обладнання.
Наразі у Вінниці будь-хто може зробити два види тестів на коронавірус — експрес- тести і лабораторні тести. Експрес тест роблять 10-15 хвилин. Для цього беруть мазок з носа. Цей тест може зробити будь-який лікар у будь-яких умовах, навіть вдома. Лабораторна перевірка — це коли тести роблять лише у вірусологічних лабораторіях зі спеціальним обладнанням методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція).
— Тепер у нас є й ІФА тести, — розповідає в.о. директора державної установи «Вінницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Валентина Зайцева. — Нам їх подарував БФ «Подільська громада». Наразі маємо 96 таких тестів. Ми їх вже подивились, дізнались як з ними працювати, загалом все вже підготували. Доставлять матеріали і будемо проводити імуноферментний аналіз.
За словами Зайцевої, в першу чергу цими тестами будуть тестувати перехворівших, щоб подивитись, чи є у них антитіла до коронавірусу.
— Ці ІФА тести потрібно робити, щоб ми бачили напруженість імунітету. А для того, щоб визначити чи є імунітет, то потрібно провести велику кількість досліджень. Це все складно, — каже фахівець. — Щоб робити такі тести масово потрібно дуже багато сил та коштів. Поки ми до цього не готові, побачимо, коли зробимо першу сотню тестів.
За словами лікарки, зараз вони активно працюють з ПРЛ-тестами. Щодо того, чи безкоштовні ІФА тести будуть для людей, поки Валентина Зайцева не може відповісти.
— Зараз ми все робимо безкоштовно. Надалі з ІФА тестами не знаємо, як буде. Можливо, вони будуть платні для людей, — каже Зайцева. — Може, приватні лабораторії долучаться. Але масово робити ці тести у нас немає потужностей.
Читайте також:
П'ята смерть від коронавірусу: помер 73-річний вінничанин
Десятки коронавірусних вакцин змагаються — як вчені оберуть найкращу? З 2021 року…
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер