У сусідній області спалах гепатиту А. Чи варто хвилюватися вінничанам?

- Впродовж останнього часу у Києві гепатит А діагностували понад 80 містянам. Спалах фіксують в одному з районів столиці.
- Запитали вінницького лікаря, яка обстановка у нашому місті, а також детальніше розповідаємо про симптоми та можливий перебіг захворювання.
Вже як третій тиждень серед мешканців Соломʼянського району столиці стрімко зростає кількість хворих на вірусний гепатит А. Наразі відомо про 83 пацієнтів, а ось причини спалаху вже з'ясовують в межах епідеміологічного розслідування. Основна версія — потрапляння забрудненої води до водонапірної мережі.
Чи варто з цього приводу хвилюватися вінничанам, адже наші з Київською області сусідять? Про це ми запитали генерального директора обласного Центру профілактики та контролю хвороб Ігоря Матковського.
— У нас наразі все стабільно, трапляються лише поодинокі випадки. Від початку цього року в області маємо тільки два випадки, — розповідає лікар. — Для спалаху хвороби потрібне якесь джерело, як ось забруднена вода або, скажімо, забруднені продукти, що їх споживатиме велика кількість людей. Відповідно, й хворітимуть багато містян. Але повторюю — у нас все добре. І те, що Київ з нами по сусідству, нічого насправді не означає.
Останній спалах гепатиту А у Вінницькій області фіксували у 2023-2024 роках. Тоді захворіло 446 людей, зокрема 86 дітей. Летальних випадків, каже Матковський, не було.
— Гепатит А — виліковна хвороба. Після того, як людина перехворіла, у неї виробляється довічний імунітет, — продовжує Ігор Матковський. — Вакцина також існує. Під час останнього спалаху в області нею щепилися 1032 людини. Вона рекомендована, а не обовʼязкова, тому за деталями раджу звертатися до своїх сімейних лікарів.
Що треба знати про хворобу?
Гепатит А — захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю.
За даними Всесвітньої організації здоров'я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.
На сайті МОЗ зібрані основні факти про гепатит А: як передається хвороба, які її симптоми, як лікують гепатит А і що робити, щоб не захворіти. Ділимося ними й з вами.
Як передається гепатит А
Гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Тобто ви можете заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. Як повідомляє Всесвітня організація здоров'я, спалахи хвороби, коли інфікування відбувалось через воду, фіксуються нечасто.
У домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук.
Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.
Симптоми
Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі. Найчастіше це:
- підвищена температура,
- слабкість,
- відсутність апетиту,
- діарея,
- блювота,
- неприємні відчуття в животі,
- сеча стає темнішою,
- пожовтіння шкіри і білків очей.
Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. Наприклад, у інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі.
Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. Щобільше, у дітей до 6 років часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.
У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб, яким понад 65 років.
Іноді відбуваються рецидиви гепатиту А. Так, у людини, яка щойно одужала, знову з’являються симптоми хвороби. Проте після ще одного епізоду хвороби настає одужання.
Інкубаційний період гепатиту — 14–28 днів.
Хто в зоні ризику
За даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен. Основні фактори ризику — це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, приймання рекреаційних препаратів, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.
Профілактика
Оскільки гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом, то перш за все вберегти від хвороби допоможе дотримання санітарних норм.
Профілактика гепатиту А включає:
1. правила особистої гігієни
Обов`язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
2. споживання кип’яченої води
Перед вживанням кип’ятіть воду впродовж 10 хвилин, а потім дайте їх відстоятися.
3. чисті фрукти і овочі
Ретельно мийте овочі та фрукти перед вживанням.
4. відмову від самолікування
Лише лікар може підтвердити діагноз гепатиту А і надати рекомендації щодо лікування.
На сьогодні також існує вакцина, яка може надати додатковий захист від гепатиту А.
Читайте також:
«Наша вулиця нагадує зону бойових дій». На Богуна скаржаться на пориви труб холодної води
Що купують та які ЖК обирають у Вінниці — розповідає експерт з нерухомості Богдан Когут
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.