«Такого ще не було — за день до трьох укусів дітей тваринами», — розповідають вінницькі медики

«Такого ще не було — за день до трьох укусів дітей тваринами», — розповідають вінницькі медики
  • Медики Вінницької обласної дитячої лікарні б'ють на сполох: з початку року понад 40 вінницьких дітей привели до травмпункту після того, як їх покусали собаки, коти чи інші тварини.

У Вінницькій обласній дитячій клінічній лікарні повідомили, що останнім часом значно збільшилася кількість пацієнтів, які постраждали від укусів. Лише в січні 2025 року до травмпункту клініки звернулися 36 дітей, яких покусали собаки, коти чи інші тварини. 

З укусами більше, ніж з грипом

У лютому кількість таких випадків ще збільшилась. Медичний лікар Оксана Моравська розповідає, що медики травмпункту приймають щодня по двоє-троє дітей з укусами кінцівок, а це більше, ніж хворих на грип.

Відео дня

— Днями поступили діти одного і шести років з рваними ранами кисті, — розповідає Моравська. — Були четверо дітей з однієї сім'ї Вінницького району, двох, трьох, дев'яти і 13-ти років, у всіх укушені рани кистей рук. Ось зведення за вчорашній день:

  • укушена рана лівої гомілки, дитині 17 років, м Вінниця;
  • укушена рана лівої гомілки, 14 років, м. Вінниця,
  • укушена рана лівої гомілки, 16 років, м Вінниця,
  • укушена рана правої гомілки,12 років, м Вінниця.

Були випадки, коли дітей кусали тварини, хворі на сказ. Всі діти отримали першу дозу антирабічного щеплення, тому загрози захворювання для них немає.

Все ж така статистика викликає серйозне занепокоєння у лікарів, адже Вінницька область знаходиться в зоні небезпеки поширення сказу.

— Раніше 50 ампул вакцини проти сказу вистачало на пів року, — каже начмед Вінницької обласної дитячої лікарні. — Зараз навіть на два місяці не вистачає. Хочу попросити батьків, щоб вони дітей берегли від собак. Оскільки центр контролю, де ми отримуємо вакцини, запитують, чому у вас стільки укушених.

Кусають дітей і домашні тварини, і вуличні. Про те, як уберегтися від безпритульних собак та куди повідомляти про тих, що становлять небезпеку, ми розповідали у цьому матеріалі:

Обережно, сказ!

Раніше ми писали, що Вінниччина опинилася під загрозою спалаху сказу. З початку року зафіксували 34 випадки захворювання серед тварин, серед яких лисиці, собаки та коти.

Як повідомляють фахівці Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області, станом на 5 лютого зафіксували 34 випадки захворювання: у 19 лисиць, 12 собак і трьох котів. ​

Медики лікарні наголошують, що сказ — небезпечне вірусне захворювання, яке передається через укуси інфікованих тварин. Захворювання у разі несвоєчасного лікування може призвести до тяжких наслідків, а в деяких випадках — до летального результату.

Симптоми сказу

Ранні симптоми сказу можуть проявлятися у вигляді лихоманки з болем і незвичного або незрозумілого поколювання чи печіння (парестезії) у місці рани. На пізніших стадіях вірус поширюється на центральну нервову систему, спричиняючи смертельне запалення головного та спинного мозку. 

Інкубаційний період захворювання може варіюватися від одного тижня до року, але зазвичай становить два-три місяці. Все залежить від таких факторів: місця, кількості й глибини укусів; кількості й активності вірусу, що потрапив у рану; віку постраждалого. Найнебезпечнішими є укуси в ділянку голови та шиї, в такому разі симптоми можуть розвинутися дуже швидко і часу для специфічної профілактики дуже мало, необхідно одразу звернутися до лікаря.

На початку інфікування у людини підвищується температура, вона відчуває біль, поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. 

Розрізняють активний та паралітичний сказ. Під час активного сказу спостерігаються гіперактивність, гідрофобія (боязнь води), часом — аерофобія (боязнь протягів чи свіжого повітря). Через кілька днів настає смерть через кардіореспіраторну зупинку. Паралітичний сказ (на нього припадає близько 30% від усіх випадків захворювання) триває довше за активний, у нього легший перебіг. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Людина впадає у кому, після чого настає смерть. 

Профілактика захворювання

У разі укусу, пошкодження шкіри, ослинення хворою на сказ твариною людині показане введення антирабічної вакцини. Таких щеплень за класичною схемою має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. У разі появи симптомів специфічного лікування не існує, захворювання практично завжди закінчується летально.

Лікарі закликають батьків навчати дітей правилам безпечної поведінки з тваринами:

  • не наближатися до безпритульних собак чи кішок,
  • не дражнити та не провокувати тварин,
  • не торкатися чужих тварин без дозволу їхнього господаря.

У разі укусу або подряпини тварини:

  • негайно промийте рану під проточною водою з милом протягом 10-15 хвилин,
  • обробіть місце ураження антисептиком,
  • одразу зверніться до лікаря для отримання кваліфікованої допомоги.​

Дбайте про здоров'я ваших домашніх улюбленців:

  • ​регулярно вакцинуйте їх проти сказу,
  • ​уникайте контакту ваших тварин із безпритульними або дикими тваринами,
  • пам’ятайте, що тільки своєчасне звернення до лікаря та вакцинація може врятувати життя.

 

Читайте також:

Хірурги Вінницької дитячої лікарні врятували підлітку руку після травми від бензопили

Епідпоріг по грипу Вінниччина перетне цього тижня: чи будуть через це обмеження та яка кількість хворих?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (8)
  • Ксенія Олегівна

    Мене люди бісять і кидаються бо в них нема настрою, то що це може в них сказ🤔🤔🤔
    Ну блін мої діти гладять годують всіх собачок  , котів і я також ну не кусаються вони НЕ КУСАЮТЬСЯ!!! , якщо людина буде провокувати і махати всім чим заманеться, ображати то я б на місці тварини також би давала відсіч!

    Алексей Потребчук reply Ксенія Олегівна

    Коцюбинська Ксенія І щеплення не роблять.
  • Olga Pavlovna Liashenko

    Заказуха, раскачивают тему.
    И все это понимают.
    Только ид@от поведеться на этот бред.
  • Кць

    спочатку подумав, що діти кусали тварин😳
  • Євгенія Лісова

    Я вважаю що тих собак що знаходяться на вулиці (бездомні) потрібно усипляти.

    Вони приносять багато шкоди людям

    Багато таких тварин хворіють на сказ

    А це дуже небезпечно.

keyboard_arrow_up