«Суцільні психологи і психологині». Чи можна серед блогерів із соцмереж знайти професіонала?

- Бувають моменти у житті кожної людини, коли вона самостійно не може впоратися з проблемою. Тоді ми звертаємося за допомогою до спеціалістів: психологів або психотерапевтів.
- Як зорієнтуватися, до кого йти, коли психологами тепер називають не лише науковців з вченими званнями, а й блогерів із соцмереж, які щедро роздають поради?
«У мене в стрічці суцільні психологи і психологині. Вже не смішно! — такий емоційний допис днями на власні Фейсбук-сторінці опублікувала вінницька психолог Наталія Задорожнюк. — Люди добрі, коли ви йдете на терапію, знайшовши собі терапевта в соціальних мережах — цікавтеся освітою і наявністю сертифікатів!!! Не можна закінчити річні курси і називати себе психотерапевтом! Зараз ера шарлатанів і тих, хто йдуть за ними».
Наталія також розповіла, що за свою багаторічну практику не бачила жодного клієнта, який би запитав її освіту.
Дійсно, сьогодні з'явилося чимало психологів і серед блогерів і серед світських левиць, які переглянувши лекції з психології в ютубі, начиталися розумних книжок, заявили, що тепер мають право вважатися лікарями людських душ. Це круто і модно.
А чи варто довіряти свої проблеми і негаразди, врешті, власне життя людям, які не мають належної освіти?
— У мого психолога є вища освіта і чималий досвід роботи, — розповідає вінничанка Ірина К. — Вона досить відома в нашому місті людина. А довірилась я їй, в тому числі і тому, що ця жінка щаслива у сімейному житті і успішна в професії. Не могла б довіритися психологу, який не може впоратися з власним життям. Також не піду до дилетанта. Ви ж не довірите своє життя хірургу, який навчився робити операції з ютубу чи книжок? Має бути освіта і величезний практичний досвід.
Хто є хто?
Психічне здоров’я має першочергове значення для особистого благополуччя, підтримки здорових сімейних відносин. І, нікому не секрет, фізичне здоров’я неможливе без психічного здоров'я. До кого ж звертатися зі своїми проблемами?
Для початку визначимося, чим відрізняється психолог, психотерапевт, психіатр. Це питання зазвичай постає перед людиною, яка відчуває, що потребує психологічної допомоги, але не знає до якого саме фахівця слід звернутись.
Щоб обрати свій варіант, необхідно згадати, які відмінності є між цими професіями.
- Психолог має вищу психологічну освіту, яка може бути загальною або спеціальною. Наприклад: вікова психологія, кримінальна, педагогічна, соціальна тощо.
Психолог, використовуючи принципи психологічного консультування та психологічної корекції, допомагає справлятися з віковими та життєвими кризами, проблемами в міжособистісному спілкуванні, сприяє знаходженню клієнтом рішення проблемної ситуації. Навчає клієнта ефективному використанню його потенціалу, ресурсів.
Допомагає опанувати певні навички, способи підвищення самооцінки, методи саморегуляції при підвищеному стресі тощо. Практичний психолог бере участь в організації освітнього процесу та забезпеченні всебічного особистого розвитку дітей, підлітків та молоді.
- Психотерапевт — може мати як медичну, так і тільки психологічну освіту. Обов’язково пройшов навчання за напрямом психотерапія в одному або декількох методах. Наприклад: гештальт терапевт, психоаналітик, арт терапевт, когнітивно-поведінковий терапевт, тощо. Тож, слово «терапевт» означає тут лікування суто психологічними способами, тому не слід плутати з медичним терапевтом.
Психотерапевти різних напрямків, пройшли спеціальне навчання та підготовку з певного виду психотерапії, яка має свою унікальну методологію і теоретичну базу. Пропонують свою допомогу клієнтам з широким спектром запитів.
- Психіатр, лікар-психолог, лікар-психотерапевт — мають обов’язково вищу медичну освіту, ґрунтовні знання в галузі загальної медицини, психопатології та психіатрії. Основний напрям — психологічне консультування людей з фізичними хворобами або психічними порушеннями.
Психіатр має право призначати фармакологічне лікування, яке частіше і є його основним методом терапії. Необхідність у такому спеціалісті може виникнути при значному ступені порушень, при недостатній ефективності психотерапії чи при відсутності у пацієнта можливості або небажанні отримувати немедикаментозну психотерапевтичну чи психологічну допомогу. Психіатр теж може бути в якості психотерапевта, за умови наявності в нього відповідної освіти.
Справа професіонала
Кожній людині впродовж життя доводиться мати справу з різними проблемами: складні життєві ситуації, сімейні та професійні конфлікти, втрати, самотність, емоційна нестабільність, вікові кризи.
Для зміцнення психічного здоров'я існують ефективні стратегії і заходи. Консультація у професійного психолога — це перше, що ви можете зробити, аби допомогти собі і вийти з того чи іншого важкого психологічного стану.
Найкраще, звертатися до фахівців у сфері психічного здоров’я, лікарів-психологів та психотерапевтів з багатолітнім досвідом роботи, які мають відповідний фах. Адже проблеми одна на одну не схожі, одній людині потрібна порада, іншій — серйозна терапія.
Про це говорять і науковці Вінницького національного медичного університету імені М. Пирогова.
— Ми маємо багатий досвід викладацької, наукової та практичної діяльності, — розповідає Людмила Стукан, лікар-психотерапевт, кандидат медичних наук, доцент кафедри медичної психології та психіатрії ВНМУ. — Використовуємо індивідуальний підхід, але завжди розглядаємо проблему людини цілісно, з урахуванням стосунків та різних сфер життя. Людина живе багато років з проблемою, думає, що так має бути, але їй точно так не добре. Коли є це відчуття, що щось не так — це перший поштовх, що потрібно звернутися до фахівця. Ми розбираємося, що з людиною: чи їй потрібно лікування, медикаментозне або психотерапевтичне, чи психологічний супровід. Якщо є хвороба, — це одна ситуація, якщо невелика проблема — інша.
То ж фахівці рекомендують звертатися з проблемами до справжніх професіоналів. А ще радять не залишитися сам на сам зі своїми негараздами — адже сильний не той, хто довго страждає і терпить, а той, хто приймає допомогу і робить крок до змін.
Читайте також:
Нітрати перевищують норму в рази, що робити? Ми перевірили осінні овочі, кавуни та дині
Як після відпустки повернутися до роботи без стресу. ТОП порад та рекомендацій медиків
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.