Смерть породіллі. Чи варто ризикувати, коли вибираєш місце пологів?

Смерть породіллі. Чи варто ризикувати, коли вибираєш місце пологів?
Ілюстративне зображення
  • Існує закон, який забороняє медику приймати пологи на дому.
  • Але не існує закону, який би забороняв жінці народжувати, хоч де і хоч з ким.
  • А ще є модні тенденції, які призводять до смерті породіллі або немовляти, коли не враховуєш усі небезпеки.
  • І так, в пологовому теж помирають. То що краще?

У 2020 році, за даними держстату, в Україні від ускладнення вагітності, пологів та післяпологового періоду померло 24 жінки. У 2018 році таких смертей було 39. До 2012 року у МОЗі звітували про 75 жінок, які в середньому кожного року помирають під час пологів. Тобто статистика свідчить про покращення як умов, так і кваліфікацій.

Серед основних же причин материнської смертності відзначають неакушерські патології та масивні кровотечі. Серед малюкової смертності — недоношеність, вроджені вади розвитку, перинатальні інфекції та домашні пологи.

До речі, про домашні пологи, весь цивілізований світ нічого поганого в тому не бачить, але за однієї умови — жінка має народжувати під наглядом спеціаліста.

Відео дня

Де тут кваліфікація?

Останні кілька днів мережа не стихає від новини про смерть 34-річної жінки з міста Рівне, яка померла від крововтрати під час пологів. Це сталося 23 січня. Породілля була противницею традиційної медицини і позиціонувала себе людиною, яка встановлює тісний контакт із природою.

Це друга вагітність жінки, і вона вирішила народжувати вдома, домовившись з «духовною акушеркою», доулою. Жінка народила хлопчика 4,5 кг, але після пологів почала втрачати кров. Коли її доставили в лікарню, було вже пізно. Медики потім писали «запустити серце, якому немає що качати, неможливо». Без матері залишились двоє дітей.

Але деякі користувачі соцмереж і блогери почали звинувачувати у смерті рівнянки саме лікарів, мовляв, не врятували. Після такого хейту лікарі з різних міст на своїх сторінках почали публікувати історії лікарняних буднів, в яких немає місця інстагламуру. Рух отримав назву #Руки_Геть_від медиків.

До речі, однією з основних претензій, що пред’являються медикам — статистика смертності. Але навіть п’ять хвилин у гуглі за запитом «жінка померла під час домашніх пологів» і ось: в 2011 році в Хмельницькому 32-річна жінка народжувала вдома — померла вона і малюк. 2018 — Львів, під час домашніх пологів померло немовля. 2020 рік — Харків, померла 35-річна жінка, яка теж народжувала вдома...

Власний вибір

У Вінниці є сім’ї, які обирають домашні пологи. Наприклад, Борис Максимчук (професор, доктор педагогічних наук) має троє дітей, і всіх його дружина Ірина народила вдома.

— Є така теорія Станіслава Гроха, що всі наші проблеми дитинства і дорослого життя залежать від того, як проходять пологи, — розповідає Борис Максимчук. — Я зацікавився цією темою, вивчав її, і коли дружина Ірина завагітніла, ми довго шукали людину, яка допоможе нам підготуватися до пологів. Спочатку це була одна людина в Києві, потім знайшли у Вінниці.

На думку Бориса, до пологів потрібно готуватися незалежно від того — вдома ви вирішили народжувати чи у пологовому. До дня пологів жінка має бути у відмінній фізичній та психологічній формі. Зокрема Ірина Максимчук плавала, бігала, займалась йогою, ходила в тренажерний зал, загартовувалась.

— Я нічого проти лікарів не маю, тому що кожного разу після домашніх пологів ми їздили до лікарні, де Ірину і дитину оглядали, — говорить чоловік. — І ми відчули велику різницю у ставленні до домашніх пологів, наприклад, у 2002 році, і у 2015 році. З останньою дитиною, коли ми приїхали до пологового на огляд, лікарі запитували про наш досвід, цікавились цим питанням, і ставились цілком прихильно. З першою дитиною, коли приїхали до пологового, після огляду, коли були висновки, що з дитиною і з мамою все добре, лікар прописав Ірині антибіотики, коли я запитав — «навіщо», у відповідь почув — «про всяк випадок». Ну як так?

— Я не те, щоб палкий прихильник домашніх пологів, я за те, щоб в лікарні були створені умови наближені до домашніх. Щоб для жінки це було максимально комфортно. І звичайно ж, відповідальність на підготовці до пологів (протягом всієї вагітності) цілком має бути покладено на пару.

Якщо є 1% сумніву — не варто

Вінницька психологиня Наталя Плахотна, мати чотирьох дітей, і трьох останніх вона народила вдома. Відносно жахливої смерті породіллі з Рівного, Наталя висловилась категорично — не розумію цього, і цілком підтримую лікарів. Коли в людини не вистачає мозку на оцінку критичної ситуації, коли людина не може зважити всі переваги чи недоліки, тоді краще народжувати в пологовому. Тоді ця жінка була б жива, і в дітей була б мама.

— Чому я народжувала вдома? — говорить пані Наталя. — Тому що першу дитину я народила в 1991 році в пологовому, і тоді було нормою, щоб дитину після пологів одразу забирали у мами, привозили лише у визначені години на годування (пам’ятаю ці візочки), а ще абсолютно здорова мати мала знаходитись в пологовому 10 днів і бачити власне немовля лише кілька разів на добу.

Це зараз дитину одразу після народження прикладають до грудей мамі і виникає відчуття єднання. Жінка каже, що взагалі було б гарно об’єднати всі переваги домашніх пологів (комфорт, психологічна підтримка), і переваги пологів у медзакладі (кваліфікація персоналу, невідкладна допомога) в одне ціле.

— Сьогодні є дуже багато кваліфікованих лікарів і акушерок, але бувають такі речі, коли, наприклад, не виходить налагодити контакт лікаря з породіллею, — розповідає жінка. — Хоча зараз в пологових будинках стало набагато краще, порівнюючи з 90-ми. Жінка може взяти окрему палату, дозволена присутність близької людини, відразу дають дитину, вона може слухати музику. Це багато значить. А пологи вдома, це дуже великий ризик, і якщо людина сумнівається хоча б на 1%, не варто цього робити.

Наталя народжувала вдома, але постійно консультувалась в лікарів, в неї були зібрані валізи і раптом що, готова була протягом декількох хвилин бути у пологовому.

— Я цілком критично оцінювала обстановку. І це свого роду був мій особистий виклик, — розповідає вінничанка. — Але я готувалась, плавала, займалась йогою, правильним харчуванням, фізична активність була моїм постійним супутником, окрім того, я стояла на обліку і задавала всі аналізи. Зі мною і дитиною протягом вагітності було все гаразд. Крім того, я багато знала, читала, готувалась до пологів. Тобто це не була якась фанатична дія, я проти фанатизму в будь-якому прояві, і тим більше, якщо це стосується життя. 

Лікарі проти некомпетенції

За словами вінницького неонатолога (лікарка попросила не називати прізвище) лікарі проти домашніх пологів. І вона аргументує це більш ніж двадцятирічною практикою, за якої були різні випадки.

— Під час пологів окремо займаються мамою і дитиною. Тож традиційно присутні гінеколог, акушер і неонатолог. І я не можу зрозуміти, як це може робити одна людина, — говорить лікарка. — Будь-які пологи можуть призвести до гіпоксії в дитини (нестача кисню) і кровотечі в породіллі (навіть якщо до того все було ідеально). Під час потуг у жінки може статися відслоювання плаценти, якщо в цей час дитина ще не народилася, потім вона або помирає, або народжується вкрай важкою. Може також бути обвиття пуповини навколо шиї й навіть тулуба. Останнім часом буває навіть «істинний вузол пуповини» і якщо під час пологів ці вузли затягуються дитина помирає. З жінкою при найідеальніших умовах може статися будь-шо. Наприклад, коли дитина велика, матка настільки перерозтягнута, що не може скоротитись і тому не припиняється кровотеча. Якщо її вчасно не зупинити, виникає певна реакція організму — кров перестає згортатись, і починає литись із матки, як рясний дощ. У такій ситуації необхідне медичне втручання і відлік життя йде на хвилини.

#Руки_Геть_від медиків

Є безліч дописів медиків під цим хештегом, але достатньо одного, зокрема, вінничанина Віктора Ошовського. Лікар зараз працює в Київській клініці акушерства та гінекології і на своїй сторінці в фб написав:

«Тож, що сталося? Абсолютно банальна біда. Чергова жінка померла під час домашніх пологів. Таке трапляється. Далі — знов банальщина. Хто винен? Авжеж — лікарі, котрим привезли жінку в комі. Не першу і не останню. Все? Аж ніяк, лікарям погрожують. Лікарів цькують. Але хто? Безумовно ті, хто не тримав у руках нічого важчого за гаджет.....».


Читайте також: 

«Набираємо пацієнтів для клінічних досліджень». Чому не дають таких об'яв і кому вони потрібні

Готові стати донором, але боїтесь їхати до центру крові через корону? Лікарі приїдуть до вас

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Хлороформ, амоній і залізо знайшли у воді жителів Вінницького регіону 20:23 Від ринку Каліча до Муніципального: історія Вінницьких базарів у фото та фактах photo_camera 20:02 Заборонений лівий: на Хмельницькому шосе встановили обмежувальні стовпчики 19:19 Плавання, гандбол і не тільки: що доступно дітям і дорослим у спорткомплексі «Аква-Він» Від читача 13:08 Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном 19:02 В центрі міста з’явиться окрема смуга для громадського транспорту. ОПИТУВАННЯ 18:03 Масове отруєння в Калинівці: після шаурми в лікарні опинилося 25 людей, серед них семеро дітей 17:45 Троє дітей без даху над головою: у Крушинівці дрон знищив будинок родини 17:12 «Щоб не робив, бачу пораненого сина»... 14 дронів з іменами Героїв полетіли до бійців «Азову» 16:18 У Вінниці завершують реконструкцію Соборної. Тролейбуси змінять графік руху 15:34 Керівницю «Вінницязеленбуд» внесли до реєстру корупціонерів. Хто тепер керує підприємством? 14:52 У сервісному центрі Вінниці вперше зареєстрували гірничого велетня. Спецтехніка отримала номер 00001 14:24 У Вінниці планують відкрити нові заклади освіти. Де та які саме? 14:08 Липневі тури від Офісу туризму: музей трамвая, пошуки дзену і смарагдова вода чекають на вінничан 12:54 Вінницьку прокуратуру очолив Олег Ткаленко — прокурор з мільйонними статками 12:02 Героя України Максима Устименка, який загинув у бою на F-16, чекали вдома на Вінниччині photo_camera 11:06 У Вінниці врятували жінку з раком і тяжкою хворобою серця. Медики провели комбіновану операцію 10:40 Де замовити смачний торт, печиво та інші солодощі у Вінниці (партнерський проєкт) 10:08 Поліцейський зробив пропозицію випускниці просто на сцені медуніверситету play_circle_filled 09:46 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 1 липня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up