Що робити з осінньою хандрою і втомою, розповідають сімейний лікар та психолог

Що робити з осінньою хандрою і втомою, розповідають сімейний лікар та психолог
Сімейна лікарка Лариса Титарчук радить у першу чергу відкоригувати режим дня
  • Наче ще і не дуже осінь, а хандра вже повністю освоїлася в наших душах і тілах.
  • Ми втомлені, як дорослі, так і діти, при чому просто зранку розплющивши очі.
  • Як подолати цей стан? Запитали у лікарів.
     

За словами сімейної лікарки Лариси Титарчук, перше що нам потрібно зробити, коли настає осінь і починається хандра, — це відкоригувати режим дня.

— Якщо говорити про дітей, то оптимально це потрібно було зробити за два тижні до школи. Якщо дитина сонько, її варто було поступово раніше будити. Та й взагалі режим дня потрібно відбудовувати поступово, — каже лікарка. — Це можна робити і зараз, просто вже через втому і додаткові сили. Раніше вкладати спати, забирати гаджети за дві-три години до сну. Та взагалі за дві години до сну немає в дитини бути, телефонів, телевізорів, комп’ютерів. Тому що, чим довше ми, наприклад, сидимо в телефоні, тим довше не можемо заснути. Ці сині екрани збуджують додатково нервову систему.

За словами лікаря, варто розуміти, що за один день нічого не налагодиться, не буде так, що сьогодні дитина заснула, наприклад, як слід, і одразу пристосувалася, все прийде поступово. Для когось за тиждень, для когось за три-чотири.

Відео дня

Вітаміни від втоми

— Якщо говорити про прийом якихось вітамінів, то єдиний доказовий вітамін на сьогодні — це вітамін Д, — розповідає Лариса Титарчук. — Для школярів — це 1000 МО (міжнародних одиниць) на добу, а для дорослих це — 2000 МО на добу.

І не варто забувати про фізичну активність.

—  В дитини є хобі, або вона хоче на якийсь гурток — будь ласка. Добре, якщо дитина хоче займатись чимось активним: танці, спорт, тому що фізична активність має бути протягом дня, як і активні ігри на свіжому повітрі, — говорить Лариса Титарчук. — Так дитина буде втомлюватися, але це приємна втома, і свіже повітря допоможе раніше лягати спати та прискорить налагодження режиму.

Взагалі, за словами лікарки, режим, харчування і фізична активність — це три кити, без яких неможливий наш бадьорий стан, як в дітей, так і в дорослих.

— Якщо відчуття втоми не проходить тривалий час, хоча ви змінили режим, налагодили харчування і фізичну активність — в даному випадку лікарі можуть запідозрити наявність якихось захворювань, — каже сімейна лікарка. — Тому що втома — це такий неспецифічний симптом, який може давати той самий дефіцит вітаміну Д, анемія, залізодефіцит без анемії. Тому краще звернутися до лікаря. А ще зараз багато ковіду, і цей постковіднй стан з втомою може зберігатися тривалий час.

Що кажуть про хандру психологи

Психологи в свою чергу говорять, що осіння хандра — це поширене явище, коли з настанням осінніх днів настрій погіршується, енергія знижується і може з’явитися відчуття пригніченості. І їхні поради мало чим видрізняються від порад лікаря:

  • Більше світла — спробуйте проводити більше часу на вулиці, особливо в сонячні дні. Сонячне світло допомагає виробляти серотонін, який підвищує настрій.
  • Фізична активність — регулярні вправи, прогулянки на свіжому повітрі або йога допоможуть підвищити рівень ендорфінів та зменшити стрес.
  • Правильне харчування — додавайте до раціону більше продуктів, багатих на вітаміни групи В, вітамін D та Омега-3 (риба, горіхи, яйця, овочі). Вони підтримують емоційну рівновагу.
  • Режим дня — регулярний режим сну і відпочинку допомагає зберігати енергію. Намагайтеся лягати спати і прокидатися в один й той самий час.
  • Соціальна активність — спілкування з друзями та близькими може стати важливим джерелом підтримки. Навіть короткі зустрічі можуть підняти настрій.
  • Творчість та нові захоплення — осінь, чудовий час для розвитку творчих здібностей. Почати малювати, читати, займатися рукоділлям або навчатися новому.
  • Ароматерапія та релаксація — використовуйте ефірні олії лаванди, цитрусових або м’яти для зняття напруги. Медитація та дихальні вправи також допомагають зберегти внутрішній спокій.
  • Позитивний погляд на осінь — спробуйте знайти позитив у цій порі року. Затишні вечори з гарною книгою, теплі напої або прогулянки серед осіннього листя можуть допомогти побачити красу осені.

— Спостерігайте за своїм станом, і якщо хандра затягується або стає надто інтенсивною, варто звернутися до психолога для професійної допомоги, — говорить психолог Валерій Андросов.

 

Читайте також:

Ковід у дітей — як не пропустити ускладнення, розповідає педіатр

Сказ та африканська чума на Вінниччині. Чи вдасться уникнути епідемії?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Жора
    Я хоть не врач , но открою тайну про которую врачи не говорят.

    Хотя на этом примере шото и говорят.............

    Пример....

    "Якщо говорити про прийом якихось вітамінів, то єдиний доказовий вітамін на сьогодні — це вітамін Д"



    А теперь  реал информация... Доказана наукой

    Витамины, а точнее поливитамины которые продаются в аптеке НЕ УСВАИВАЮТСЯ ОРГАНИЗМОМ человека.

    Есть витамин Д, так это натуральный продукт (капсулы рыбьего жира). Он то и усваивается организмом.

    Информацию дал бесплатно, горе врачи в Виннице за эту инфу берут деньги)
  • Жора
    Реклама  семейного врача. "А що робити " ???  Типа так называется статья....

    Какой же врач скажет ЩО робити) , чтобы другие конкуренты семейные врачи это практиковали)/

    Спасибо автору Альоне РЯБОКОНЬ ну типа за советы))))

keyboard_arrow_up