Ковід у дітей — як не пропустити ускладнення, розповідає педіатр

Ковід у дітей — як не пропустити ускладнення,  розповідає педіатр
  • Поширення ковіду фіксується медиками останні кілька тижнів.
  • А зараз діти пішли в колективи, тож можна очікувати на новий сплеск.
  • На що звертати увагу батькам і коли негайно звертатися по допомогу. 

За словами лікаря педіатра Андрія Шиманського, статистика ковіду зараз зростає, а ще зростає кількість ковіду дитячого, більш того діти хворіють важко.

— І основними ускладненнями у дітей під час хвороби є — порушення функціонування дихання, а саме бронхіоліт і стенозуючий ларинготрахеїт, — говорить педіатр. — Як зрозуміти що щось не так? Обидва ці стані проявляются появою частого, шумного дихання і інтенсивним кашлем.

Вдих або видих

— Якщо ми говоримо про стенозуючий ларенготрахеїт, (або круп чи стеноз), це дуже часте до речі ускладнення у дітей після 6 місяців, — каже лікар. — Ми можемо бачити, що дитина починає кашляти інтенсивно сухим кашлем, а також в неї охрипає голос і з’являється шумний вдих. Тобто дитині важко вдихати повітря. Кожен вдих дитини супроводжується певним звуком.

Відео дня

Бронхіоліт — це ускладнення типове для дітей з народження і десь до 12–18 місяців життя. І проявляється ускладненим видихом, та чисельними хрипами на видосі. Тобто ми можемо притулитися вухом до грудей дитини і будемо чути посвистування, похрипування, булькання і так далі.

За словами педіатра, коли дитина дихає в неї животик і грудка активно рухаються і батьки можуть почути на видосі характерні посвистування. І якщо вони є — цей стан небезпечний для дитини і потрібно негайно звернутись до лікаря.

— Наступними скаргами можуть стати такі стани, як гострий та середний отит, хоча ці ускладнення типові для більшості інфекцій і проявляються повторним підйомом температури тіла та болем у вушках, — говорить лікар. — Та не варто забувати, що ковід дуже часто дає бактеріальні синусити. Вони як правило проявляються сопельками і закладеністю носа, яке триває довше 14 днів.

Слухаємо дихання

За словами лікаря серйозним ускладненням під час ковіду у дітей може стати ураження легень. І батькам варто бути насторожі щоб не пропустити це. То як зрозуміти що воно є?

— Насправді все дуже просто — потрібно рахувати частоту дихання, розповідає Андрій Шиманський. — Ви рахуєте за одну хвилину вдох і видох. Тобто дитина робить вдих потім видох — це рахується як — один, потім дитина знову робить вдих і видох — це два, знову вдох і видох — це три…., і так далі. Частоту дихання потрібно рахувати тоді, коли дитина спить.

Нормальна частота дихання за одну хвилину залежно від віку:

  • До 6 місяців — 30–40 раз
  • До 1 року — 25–40 раз
  • З 1 до 3 років — 20–30 раз
  • З 3 до 6 років — 20–26 раз
  • З 6 до 12 років — 16–20 раз
  • Більше 12 років — 12–20 раз

— Якщо ви бачите що частота дихання у вашої дитини вища ніж та що вказана в таблиці, це не є добрим знаком, — каже педіатр. — Обов’язково має бути негайний огляд лікаря.

Окремо про жарознижуючі

За словами Андрія Шиманського жарознижуючі взагалі то бажано давати коли в дитини температура більша ніж 38.5 градусів.

— Але ми пам’ятаємо що ібупрофен, парацетамол — це не лише жарознижуючі але і знеболювальні препарати, — говорить педіатр. — Тому я рекомендуєю завжди орієнтуватися на стан дитини. Якщо в дитини навіть 39 градусів, але вона активна, грається і бігає — то можна і не давати жарознижувальні. А якщо в дитини температура 37,5, але її погано, вона млява, хниче очевидно що її зле — можна дати звичайну дозу парацетамолу з метою знеболення.

І не забуваємо про вітаміни

За словами сімейної лікарки Лариси Титарчук, восени ми все частіше
вивчаємо в аптеках полки з розмаїттям вітамінних комплексів. Щоб купити, пропити, і не хворіти. Але сприймати вітаміни, як панацею від хвороб і підняття імунітету — не потрібно. Тому що таких чарівних засобів не існує.

— Якщо вже говорити про вітаміни, то приймаючи вітамін С, наприклад, не варто очікувати чудес, — каже лікарка. — Єдиний вітамін, який, хоч і не піднімає імунітет, але робить його стійкішим до вірусів — це вітамін Д в профілактичних дозах:

Оновленні рекомендації від МОЗ

Міністерство охорони здоровʼя затвердило оновлені рекомендації про вакцинацію проти коронавірусу. Схеми вакцинації для населення спрощуються: для більшості людей достатньо зробити одне щеплення проти COVID-19.

Для людей, які входять до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19, передбачено введення більшої кількості доз — тобто ревакцинація через 6–12 місяців.

Також для лікарів та пацієнтів змінюється визначення етапів вакцинації:

  • Одне щеплення (*або два щеплення для окремих груп) — це первинна вакцинація.
  • Всі наступні щеплення — ревакцинація проти COVID-19.

Ревакцинацію рекомендовано робити через 6–12 місяців не усім, а людям із груп ризику:

  • дорослим і дітям, які мають ослаблений імунітет чи супутні або важкі хронічні захворювання;
  • вагітним;
  • людям, старшим за 60 років;
  • дорослим і дітям, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної інфекції,
  • представникам професійної групи ризику (наприклад, лікарі, вчителі, військові та ін.).

Потребу у ревакцинації визначає лікар — враховуючи затверджені МОЗ рекомендації.
Люди, які в попередні роки пройшли базовий курс щеплення (*два або три щеплення, залежно від вакцини) та зробили 4 або 5 за рахунком бустерне щеплення минулого року, — можуть і надалі безоплатно ревакцинуватись.


Читайте також: 

Вінничан закликають до імунізації проти грипу. Хто може отримати вакцину безкоштовно?

Уже двоє людей в Україні постраждали від укусів кажанів. Як вберегтись від сказу?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up