Сказ та африканська чума на Вінниччині. Чи вдасться уникнути епідемії?
- Тривожна тенденція спостерігається на Вінниччині. В умовах воєнного стану, епідеміологічна ситуація в країні різко погіршилася.
- Швидке розмноження диких тварин призвело до стрімкого поширення смертельно небезпечних хвороб — сказу та АЧС.
У Вінниці зібралися фахівці, щоб обговорити серйозну проблему: в області та по всій Україні швидко розмножуються дикі тварини, такі як лисиці, вовки та кабани.
Через війну заборонили полювання, і кількість цих тварин різко зросла. Це призвело до поширення небезпечних хвороб, зокрема сказу та африканської чуми свиней. Ці хвороби загрожують як людям, так і домашнім тваринам, а також завдають великої шкоди сільському господарству.
Фахівці попереджають: якщо не вжити термінових заходів, ситуація може вийти з-під контролю і призвести до екологічної катастрофи.
Основні проблеми:
- Швидке розмноження диких тварин.
- Поширення сказу та африканської чуми свиней.
- Загроза для здоров'я людей та тварин.
- Збитки для сільського господарства.
Що потрібно робити:
- Розробити ефективні заходи боротьби з розмноженням диких тварин.
- Запобігти поширенню хвороб.
- Захистити сільське господарство.
Фахівці вважають, що ситуація є дуже серйозною і вимагає негайних дій на державному рівні.
Збільшилася кількість кабанів та вовків
За понад дворічний строк дії воєнного стану, через повну заборону полювання чисельність лише лисиці звичайної в Україні зросла на 416%. А екологічно допустима щільність цього виду нині у 6-8 разів перевищує встановлені норми. Разом з тим чисельність вовка зросла на 50%. Вже фіксуються напади на худобу та навіть людей. Чисельність шакала зросла на 439%.
Згідно з діагностичними дослідженнями у центральних областях України, кожна п’ята особина лисиці звичайної вже була інфікована смертельним для людей та домашніх тварин вірусом сказу (Rabies virus).
Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь (ВАМКМУ) б’є на сполох, звертає увагу обласних військових адміністрацій на регулярні застереження Держпродспоживслужби, державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при обласних та районних державних адміністраціях, Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) щодо нагальної необхідності проведення комплексу протиепізоотичних заходів, в тому числі шляхом регулювання чисельності мисливських тварин. Ситуація стрімко погіршується, що найближчим часом може остаточно підірвати екологічне, епізоотичне, продовольче, економічне та загальнобезпекове благополуччя України.
— Так, наприклад, цього року чисельність дикого кабана вже перевищила довоєнну на понад 50%, а кількість випадків АЧС (Pestis africana suum) збільшилася на 880% порівняно з 2022 роком. Як результат, спостерігається стрімке поширення цієї інфекції на товарні свинарські підприємства та приватний сектор. Така тенденція неодмінно призведе до введення обмежень на експорт Україною фуражних зернових у 2024-2025 роках і, відповідно, тяжких наслідків для національної економіки, — передає Центрально-Західне міжрегіональне управління ЛМГ.
Які наслідки має заборона полювання в лісі
Закон «Про мисливське господарство і полювання» регулював у лісах України сезон полювання, встановлював ліміти, загальні правила, норми, за якими можна відстрілювати тварин. Все змінилося після повномасштабної війни, коли полювання заборонили.
До яких наслідків це призвело? Які є негативні та позитивні зміни? Розповіла людина, яка в наших лісах працює понад сорок років — старший єгер філії «Вінницьке лісове господарство» Олександр Сіваченко.
Наразі головними небезпеками проведення полювання є:
- наявність вибухонебезпечних предметів в угіддях, які можуть завдати шкоди мисливцям, їхнім собакам та транспорту;
- постріли в угіддях під час проведення полювань і наявність людей у камуфльованому одязі, можуть відволікати увагу і створювати проблеми для роботи військових служб та об’єктів;
- диверсійно-розвідувальні групи ворога можуть під виглядом мисливців пересуватись угіддями, проникати у населені пункти, наближатися до військових об’єктів тощо.
Плюси і мінуси заборони полювання
За словами лісників, за два роки заборони полювання відбулись певні позитивні зміни: підвищилась чисельність зайця русака, фазана, куріпок, косулі. У безпеці знаходяться червонокнижні тварини, в тому числі і зубри, яких на Вінниччині найбільша популяція.
У цілому ж, за переконанням старшого єгеря філії «Вінницьке лісове господарство», заборона полювання призвела переважно до катастрофічних наслідків — руйнування мисливської галузі, зубожіння мисливських господарств, відповідно занепаду єгерської служби, вибуху чисельності хижаків та спалаху сказу.
Є багато аргументів про те, чому мисливство має право на життя, та навіть може бути корисним для природи:
- полювання допомагає контролювати популяції тварин і підтримувати екологічну рівновагу;
- мисливці рятують тварин від страшної смерті від хижаків;
- полювання приносить значні доходи через ліцензування та дозволи, які можуть бути використані для захисту популяцій та їх середовищ існування.
Читайте також:
На Максимовича мотоцикліст під наркотиками в'їхав у автівку та «заробив» чотири адмінпротоколи
Влаштував мінінарколабораторію та збував наркотики. Суд виніс вирок гніванському рецидивісту
На Вінниччині п'янючі водії намагались відкупитись від патрульних
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Тамара
ВОРОНА
ВОРОНА
Nadiia reply ВОРОНА
ВОРОНА reply Nadiia
Nadiia reply ВОРОНА
Nadiia reply ВОРОНА
ВОРОНА
Nadiia reply ВОРОНА
ВОРОНА reply Nadiia
Nadiia reply ВОРОНА
Nadiia reply ВОРОНА
ВОРОНА reply Nadiia