Що може бути після укусу кліща, розповідає інфекціоніст

Що може бути після укусу кліща, розповідає інфекціоніст
  • Є два основних варіанти розвитку подій у разі укусу кліща.
  • Першим буде просто реакція як на укус будь-якої комахи.
  • Друга — через укус кліща нам передасться специфічна інфекція (хвороба Лайма, кліщовий енцефаліт, бабезіоз, хвороба скелястих гір тощо)

Яка реакція організму людини на укус кліща? По суті, це мікротравма плюс реакція на слину комахи. Така реакція, за словами лікаря інфекціоніста Євгена Щербини, є доволі частою і проявляється у вигляді появи незначного набряку діаметром до 1-го, рідко 2-х см. Почервоніння в місці укусу, як правило, з’являється відразу. Але іноді ця реакція відтерміновується на 1–7 днів. А ще дуже часто збільшуються регіонарні лімфатичні вузли.

— Наприклад, якщо вас вкусили в районі голови, то відреагують потиличні і шийні лімфатичні вузли, — говорить Євген Щербина. — І зазвичай всі симптоми самостійно зникають протягом 1–2 тижнів від моменту появи. Якщо набряк у місці укусу сильно свербить, то використовуються креми або мазі з кортикостероїдами з хорошим ефектом. Лімфатичні вузли зменшуються так само в межах декількох тижнів, рідше до одного місяця.

Які хвороби можуть перенести кліщі

— Отримати специфічну інфекцію від укусу кліща можна лише за умови, якщо він заражений. Слава богу, що українські кліщі майже виключно переносять тільки хворобу Лайма (бореліоз). Кліщовий енцефаліт, від якого є вакцина, до речі, майже весь «завозний» і раніше зустрічався у Волинській області та Криму. Проте його можна часто зустріти в інших східних країнах Європи, в першу чергу в Естонії, Латвії, Литві, Чехії, Словенії. Тому про вакцинацію від нього слід задуматися тим, хто планує тривалу подорож або постійне місце проживання в країнах Європи.

Відео дня

Що робити, якщо вже вкусив?

— Головне якнайшвидше зняти кліща і бажано це зробити не пізніше 36 годин після присмоктування, бо саме стільки часу потрібно кліщу для передачі борелії.

Якщо залишилась головка в шкірі?

— Можливо спробувати дістати головку, але якщо це неможливо, залиште її там, вона поступово сама вийде, — говорить Щербина. — Так як переважна кількість борелії знаходиться не в голові, а в шлунку кліща, то ця ситуація не сильно впливає на подальші дії.

Чи треба здавати кліща на аналіз після видалення?

— Сьогодні спеціалісти в більшості своїй кажуть, що не треба. Так як зазвичай це не впливає на тактику лікування. Якщо кліщ просидів на шкірі менше 36 годин, то він навряд чи встигне передати хворобу, навіть якщо заражений. Якщо кліщ пробув на шкірі більше 36 годин — бажано прийняти профілактичну дозу антибіотика і не чекати результату аналізу.

Пити антибіотик після видалення кліща

— Американська спільнота інфекціоністів рекомендує: якщо ви проживаєте на території, де часто зустрічається хвороба Лайма (в Україні це по всій території), якщо кліщ просидів на шкірі більше 36 годин, якщо ви встигаєте зробити це протягом 72 годин з моменту зняття кліща зі шкіри, то в таких випадках бажано прийняти профілактичну дозу антибіотика, — говорить лікар. — Єдиний антибіотик, який на сьогодні доведено зменшує ймовірність зараження — доксициклін.

Якщо вам призначають пити антибіотики амоксицилін/ клавуланат, цефалоспорини, азитроміцин, — то це не працює.

Доксициклін потрібно приймати лише один раз. На даний момент він протипоказаний тільки вагітним і тим, у кого є анафілактична реакція на тетрацикліни в анамнезі. Для дорослого та дитини важче 45 кг доза становить 200 мг однократно. Для дітей менше 45 кг розраховується на вагу 4.4 мг/кг, та не більше ніж 200 мг за дозу.

Але якщо будете приймати антибіотики — проконсультуйтеся з лікарем.

Що робити далі?

— Незалежно від того — випили ви антибіотик чи ні — просто спостерігайте за місцем укусу 30 днів. Якщо на цьому місці з’явилася червона пляма, тоді треба звернутися по допомогу. Діагноз мігруючої еритеми — це перша і найлегша стадія хвороби Лайма, доволі встановити навіть із перших днів. Проте в сумнівних випадках за еритемою спостерігають 3–5 днів для підтвердження її росту. Якщо за 30 днів місце укусу залишається чистим, то спостереження припиняють. І аналізи здавати не потрібно.

 

Читайте також: 

Магнітні бурі в травні-2024: коли очікувати на погіршення самопочуття

Хірурги-ортопеди Вінницької дитячої лікарні успішно вилікували вроджену ваду ноги в дитини

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • elena martynuk

    Обовʼязково треба звернутися до лікаря!Мене три роки назад вкусив кліщ і захворіла Лаймом!

keyboard_arrow_up