Раптом зачухалось і пчихнулось. Як вибрати протиалергічний засіб, запитали у лора

- Правильна відповідь є в лікаря, але антигістамінні навіть в Європі та США відпускаються без рецепту.
- Тож йдемо в аптеку і серед вражаючого різноманіття препаратів пробуємо щось від того зуду купити.
- Ще більше плутаємось, бо обираємо ще й з препаратів першого та другого покоління.
- Або ж — користуємось порадами лора Анатолія Власенка.
Гістамін — винуватець більшості алергічних реакцій, був відкритий в 1928 році, а перші антигістамінні вже в 1930 році. У нас в аптеках це такі препарати: Тавегіл, Димедрол, Діазолін, Супрастин, Феністил тощо.
— Антигістамінні препарати першого покоління мають виражений седуючий, як побічний ефект, — розповідає Анатолій Власенко. — Тобто вони сильно пригнічують діяльність і викликають сон, тому що дуже добре проходять з крові до мозку і «вирубають».
Найкращий приклад, за словами лікаря, — Атаракс, який є протиалергічним препаратом, але використовується ще як легкий транквілізатор при тривожних розладах. Більш того, його майже не використовують як протиалергічне, і завжди як заспокійливе через побічні сильно виражені побічні ефекти.
— В принципі ці препарати першого покоління рекомендуються в ситуаціях, коли нам потрібно паралельно і заспокоїти пацієнта, — розповідає Анатолій Власенко. — Наприклад, в педіатричній практиці, якщо в дитини виражений зуд, то краще хай дитина спокійно спить, ніж чухається.
Також у нас люблять ці препарати призначати під час кашлю, від шмарклів, але це може призвести до пересихання слизової бронхів і посилити проблему, особливо у дітей схильних до бронхообструкції. Звісно, і за кермо після прийому таких препаратів сідати не варто.
— Можна сказати, що антигістамінні препарати першого покоління застарілі, але вони мають доцільність, — каже лікар. — Наприклад, Димедрол, це теж препарат першого покоління. Але коли, наприклад, є виразний зуд, і у дітей, і у дорослих, Димедрол рекомендовано. А от з алкоголем його не можна змішувати, тому що Димедрол і алкоголь мають седуючу дію, разом вони підсилюють один одного і можуть просто «вимкнути» людину.
Антигістамінні другого покоління
Друге покоління антигістамінних препаратів, як правило, мають приписку — неседуючий. Тобто препарат, який не впливає на центральну нервову систему і не викликає сонливість, загальмованість і т.д.
У 1981 році запатентували перший антигістамінний препарат, що погано проникає до мозку — Лоратадин. Потім Цетиризин, Фексофенадин, Дезлоратадин. Усі ці чотири речовини мають більш менш схожу ефективність і побічні дії. Але:
- Дезлоратадин є «покращеним» варіантом лоратадину.
- Цетиризин краще і довше справляється з свербінням шкіри.
- Безпечність цетиризину краще вивчена у годуючих мам, при вагітності можуть на рівних використовуватись всі три препарати.
- Побічні ефекти препаратів є схожими, але та ж сама сонливість є дуже індивідуальною реакцією, і зміна препарату може допомогти
— У своїй практиці я починаю з цетиризину, якщо є небажані побічні ефекти, то рекомендую дезлоратадин, — говорить лікар. — Для дорослих є ще один варіант: Біластин, він ефективний як і Цетиризин, але має менше ризику побічних реакцій. Але то все насправді відносно, тому що, в тій чи іншій мірі, препарати той ефект мають. Серед препаратів другого покоління найменш седуючий ефект має Ніксар.
А тепер найважливіший момент
— Антигістамінні дуже класні помічники, коли симптоми алергії почались раптово, вони швидкі та ефективні. — говорить лікар. — Але лікування алергічного риніту з них тільки починається, а паралельно мають використовуватись місцеві гормони. При шкірних хворобах так само, можна самостійно прийняти антигістамінні, якщо свербить, але потім треба до лікаря.
- Тобто якщо ти почав чухатися, пчихати, то ти п’єш або Цетрин, Цетиризин, Алерзин, Зодак або препарати дезлоратадину, той самий Еріус, Едем. Випив, стало краще — добре.
- Якщо ситуація повторюється наступного дня, то одними антигістамінними вже не обмежишся.
- Звісно, можна повторити прийом препарату, але бажано звернутися до лікаря, тому що має бути базове лікування.
Це можуть бути місцеві гормони в ніс. Ламанальні препарати в легені, якщо це питання астми. Місцеві краплі антигістамінні в очі. Тобто це має дивитись лікар.
Коротка інструкція
- Раптово почали пчихати, заклало ніс, чухаються ніс очі або тіло?
- Можна застосувати Цетиризин або Дезлоратадин. Від них сильно хилить в сон? — Біластин.
- Але якщо через добу симптоми вертаються — показатися лікарю.
- Якщо це повторилося наступного тижня, знов випив таблетку, попустило — ну ок.
- Чекаємо наступного випадку, але не на завтра — бо це точно вже треба до лікаря.
Читайте також:
Погані зуби, погані ясна, погані кістки і погана смерть... Як люди вмирають від карієсу
Через хронічний стрес, ми всі «залиті» кортизолом і набираємо вагу
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.