Пульсоксиметри використовують для виявлення пониженого вмісту кисню в організмі. Вони потрібні при кисневої терапії, після операцій, під час наркозу, при гострих і хронічних захворюваннях легенів і серця. В неонатології — для нагляду за недоношеними новонародженими.
Здоровій людині пульсоксиметр не потрібен. Але в мережі останнім часом почала ширитись інформація, що під час лікування коронавірусу в домашніх умовах бажано мати пульсоксиметр, щоб своєчасно розпізнати ускладнення.
Дізнавались у аптеках, чи користуються вони попитом серед вінничан, і поговорили з лікаркою про необхідність мати цей прилад хворим на коронавірус.
Пояснимо, у використанні пульсоксиметр не складніше термометра. Здебільшого, він надівається на палець, і через пару секунд ви побачите на його екрані дві цифри — рівень насичення крові киснем і пульс. Загалом є кілька видів таких приладів. Одними можна виміряти рівень кисню, одягнувши пульсоксиметр на палець, іншими — на зап’ястя.
Згідно з МОЗ України, пояснимо, певні показники пульсоксиметра є одним із підстав для госпіталізації пацієнта із підозрою чи підтвердженим COVID-19. Зокрема, хворим у середньому чи важкому стані перевіряють насиченість крові киснем. Роблять це за допомогою того самого пульсоксиметра. МОЗ України повідомляє, що госпіталізація показана хворим, рівень кисню у яких сягає менше 93%.
Медична директорка КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Олена Кощеєва вважає, що всім хворим на коронавірус цей прилад не потрібний, а лише при певних показаннях лікаря.
— Рівень насичення киснем крові вимірюється тільки у тому випадку, якщо у людини є задишка і пневмонія. Пацієнтів, у яких пневмонія чи вони задихаються, оглядає мобільна «ковідна» бригада. Лікарі цієї бригади вимірюють рівень кисню в крові своїм пульсоксиметром, — розповідає Олена Кощеєва. — Міряти щодня, наприклад, рівень кисню в крові не потрібно. Часто виміряти рівень кисню потрібно лише тим хворим, у яких вже появились клінічні прояви. Проте їх лікарі не залишають без уваги, такого, щоб людина лежала вдома і задихалась — не буває.
За словами медичної директорки Центру, якщо ви відчуваєте задишку, то одразу телефонуйте сімейному лікарю, а не біжіть в аптеку за власним приладом для вимірювання кисню.
— Коли у людини коронавірус, але, крім нежитю інших симптомів немає, то потрібно бігти в аптеку і купувати пульсотриметр. Треба орієнтуватися на власні відчуття і поради сімейного лікаря. Купувати, щоб постійно вимірювати цей рівень кисню, немає сенсу. Тільки у випадку, якщо вам порадить сімейний лікар.
Ми зайшли у п'ять аптек, що розташовані на різних вулицях Вінниці, щоб дізнатись, чи можна у нашому місті купити прилад для вимірювання рівня кисню в крові. Спочатку ми завітали в аптеку «Конекс» на вулиці Келецькій. У цій аптеці нам сказали, що приладу в них немає в наявності, бо вони користуються попитом серед вінничан.
— Як тільки привезли нам п’ять штук на минулому тижні, то розкупили за годину, — сказали в аптеці. — Нам привозили лише одного виду, вартістю — 1 170 гривень.
У аптеці «Оптових цін» на Пирогова нам сказали, що пульсометрів у них теж зараз немає у наявності, і чи з’являться — невідомо. На Соборній ми зайшли у дві аптеки, і знову не знайшли пульсометра у наявності. У одній з аптек, що на Соборній 44, не продають пульсометри. У Соборній в «Соціальній аптеці» його теж немає у наявності, але є можливість попереднього замовлення. Вартість приладу в цій аптеці — 600 гривень. Остання аптека в яку ми зайшли була «Рецептка» на вулиці Коцюбинського. Там прилади теж вже розкупили, і у наявності їх немає.
Ми промоніторили вартість таких приладів в інтернеті. Придбати пульсометр можна від 400 до 1200 гривень, їхня вартість коливається у залежності від виробника.
Читайте також:
«У час пандемії — це не просто сміття»: куди викидати використані маски та рукавички
«Неправильне носіння призведе до катастрофи»: вінницький лікар зняв відео про те, як носити маски
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Всего Вам плохого, ресурс - фабула.