«У час пандемії — це не просто сміття»: куди викидати використані маски та рукавички

«У час пандемії — це не просто сміття»: куди викидати використані маски та рукавички
  • На вулицях Вінниці часто можна побачити використані маски чи рукавички, які хтось навіть не доніс до смітника. 
  • Вже майже вісім місяців маски стали невід'ємною річчю у нашому житті. Проте не всім досі відомо, що з ними робити після використання?

Якщо коротко, то використані маски та рукавички не можна викидати у звичайний смітник. Проте, пройшовшись містом, дедалі частіше можна помітити розкидані вулицями використані медичні маски та захисні рукавички. Медики застерігають: ці відходи — небезпечні для людей, тому що на їхній поверхні може залишатися вірус та бактерії. 

— Маски та рукавички відносяться до небезпечних відходів, тож їх мають утилізувати у безпечних умовах, зазвичай — спалювати,— розповідає один з організаторів сортувальної станції Вінниці «Еко-хоуп» Юрій Степанець. — Думаю, найправильніше в нашій ситуації, коли не має офіційної безпечної можливості утилізації, це підготовлювати ці відходи до того, щоб вони були не настільки небезпечними. Принаймні з точки зору вірусної небезпеки, і тоді викидати у вологе сміття, тобто те, яке не будуть відправляти на сортування. 

Ми запитали на вулиці вінничан, куди вони викидають свої маски, і майже всі відповіді звучали так: «просто у смітник». Вінничанин Валерій, розповів, що він всі використані маски тримає вдома у герметично закритому пакеті, адже не знає, куди їх викинути. 

Відео дня

— Я вже давно помічаю на вулицях маски, які люди кидають будь-де, — каже вінничанин. — Я не хочу наражати нікого на небезпеку, адже розумію, що використана маска у час пандемії — це не просто сміття. 

Як нам вдалось дізнатися, зараз у Вінниці немає пунктів прийому подібних відходів. У департаменті комунального господарства та благоустрою нам пояснили, що вони цим не займаються, аналогічно відповіли у комунальному-унітарному підприємстві «ЕкоВін» та сортувальній станції «Shuttle». 

А куди вивозять маски, які діти викидають в школах чи люди у лікарнях? 

Як розповіла нам директорка департаменту освіти Оксана Яценко, у кожній школі є герметичні контейнери, де школярі викидають використані маски. 

— Після того, як контейнери наповнені, відповідно до правил всі ці маски чи рукавички пакують у герметичні поліетиленові мішки, і їх вивозять компанії, які займаються вивозом сміття і мають підписаний договір з школою, — пояснила Оксана Яценко. — Поки у Вінниці немає ніякого пункту збору такого сміття. 

Директор департаменту охорони здоров'я Олександр Шиш каже, що у всіх медичних закладах Вінниці використані засоби особистої гігієни утилізують згідно правил. 

— Для цього є певна процедура, якої заклади дотримуються. У кожному медзакладі є  укладені договори з фірмами, які забирають відходи, у тому числі, медичні, — розповів Олександр Шиш. — Медпрацівники спочатку знезаражують засоби особистої гігієни, потім складають, і при накопичені певної кількості, здають на утилізацію компаніям з якими укладені договори. Ці компанії визначають на тендері, після того, як оголошено предмет закупівлі.

То що мені робити з використаною маскою чи рукавичками? 

За словами Олександра Шиша є проста процедура, яка убезпечить вінничан від шкоди використаних засобів особистої гігієни. 

— Вашу використану маску ви берете і замочуєте на кілька годин у деззасобі, потім обполіскуєте, складаєте у герметичний пакет і викидаєте на загальний смітник, — каже Шиш. — Деззасіб — це, я маю на увазі, будь-який хлоровмісний засіб. 

У Міністерстві захисту навколишнього середовища і природних ресурсів теж оприлюднили рекомендації щодо утилізації використаних масок і рукавичок. Про це повідомив глава міністерства Роман Абрамовський.

За його словами, більшість європейських країн розробили рекомендації щодо поводження з такими відходами. Мінекології радить наступне:

«Ми рекомендуємо такі відходи складати в пакет, щільно його зав'язувати і витримати в домашніх умовах не менше 72 годин», — повідомив Абрамовський.

Він додав, що якщо маска і рукавички від інфікованої людини, яка перебуває вдома на самоізоляції, то для впевненості, що вірус не пошириться, необхідно додати ще два пакети і щільно зав'язати. Тримати необхідно також 72 години, а після цього їх можна викинути в загальний контейнер муніципальних відходів. Крім того, для збереження навколишнього середовища Мінекології рекомендує використовувати по можливості багаторазові захисні маски.

Стало проблемою для усього світу

У ООН, кажуть, що хоча через пандемію на 5% по всьому світу скоротилися викиди парникових газів, не всі заходи щодо стримування дали позитивний вплив на екологію.

«Наші вулиці, пляжі і океани постраждали від напливу відходів, пов’язаних із COVID-19, це зокрема захисні маски для обличчя, рукавички, дезінфікуючі засоби для рук і упаковки для харчових продуктів», — вказують в ООН.

Як пишуть у звіті Організації Об’єднаних Націй, забруднення пластиком і до спалаху коронавіруса було однією з найбільших загроз нашій планеті. Несподіваний стрибок в обсягах повсякденного вжитку певних продуктів, необхідних для захисту здоров'я і перешкоджання поширенню хвороби, привів до того, що ситуація стала набагато гіршою. 


Читайте також:

Чи плануєте ви робити щеплення, коли з'явиться вакцина від COVID-19? ОПИТУВАННЯ

Старшокласники на дистанційці, молодша школа — на канікулах. Про навчання з понеділка

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • Daily
    оригинально фото маски  возле кафе  "поминальне" как бы намекает
  • Daily
    біля маски валяється  недопалок листя мішалка для кофе акцент чомусь на масках
  • Ols Kat
    Не викидайте, носiть до кIнця карантину
    Наталья Горошко reply Ols Kat
    До 2030?!!!
    Богдана Гончар reply Наталья Горошко
    2025
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
16:03 У Подільському онкоцентрі відкрили нове онкогематологічне відділення 15:05 У Вінниці презентували поштову марку на честь українських матерів 14:09 Вінницькі рятувальники вдосконалюють навички розмінування з дронами 13:13 Сплав на каяках, йога та велопробіг: безплатні заходи у травні для ветеранів та їхніх родин Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 12:22 У Могилів-Подільському районі сімейна сварка ледь не закінчилась трагедією play_circle_filled 11:56 АРМА шукає управителів для двох спиртзаводів Жеваго на Вінниччині: хто зможе взяти на себе активи? 11:25 Під час пиятики в Шаргороді чоловік побив знайомого ногою по голові 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 09:55 Книжковий фестиваль у Вінниці: що пропонує VinBookFest play_circle_filled 09:15 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня 21:00 Тут творилась історія: сторінки минулого Гонтівки 20:07 Весна — сезон загострення астми. Чому хвороба завдає шкоди дитячому організму і як з цим боротись 19:46 Вихідні не для пікніка: на Вінниччині обіцяють холод та дощ 18:44 Пʼять порад від лікаря, як обрати сонцезахисні окуляри для дітей 18:18 Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм допомоги 18:15 Гурт ТІК святкуватиме 20-річчя у Вінниці великим концертом просто неба 17:05 В Томашпільській громаді врятували підлітка, який замерзав у полі на шляху додому play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up