Якщо коротко, то використані маски та рукавички не можна викидати у звичайний смітник. Проте, пройшовшись містом, дедалі частіше можна помітити розкидані вулицями використані медичні маски та захисні рукавички. Медики застерігають: ці відходи — небезпечні для людей, тому що на їхній поверхні може залишатися вірус та бактерії.
— Маски та рукавички відносяться до небезпечних відходів, тож їх мають утилізувати у безпечних умовах, зазвичай — спалювати,— розповідає один з організаторів сортувальної станції Вінниці «Еко-хоуп» Юрій Степанець. — Думаю, найправильніше в нашій ситуації, коли не має офіційної безпечної можливості утилізації, це підготовлювати ці відходи до того, щоб вони були не настільки небезпечними. Принаймні з точки зору вірусної небезпеки, і тоді викидати у вологе сміття, тобто те, яке не будуть відправляти на сортування.
Ми запитали на вулиці вінничан, куди вони викидають свої маски, і майже всі відповіді звучали так: «просто у смітник». Вінничанин Валерій, розповів, що він всі використані маски тримає вдома у герметично закритому пакеті, адже не знає, куди їх викинути.
— Я вже давно помічаю на вулицях маски, які люди кидають будь-де, — каже вінничанин. — Я не хочу наражати нікого на небезпеку, адже розумію, що використана маска у час пандемії — це не просто сміття.
Як нам вдалось дізнатися, зараз у Вінниці немає пунктів прийому подібних відходів. У департаменті комунального господарства та благоустрою нам пояснили, що вони цим не займаються, аналогічно відповіли у комунальному-унітарному підприємстві «ЕкоВін» та сортувальній станції «Shuttle».
Як розповіла нам директорка департаменту освіти Оксана Яценко, у кожній школі є герметичні контейнери, де школярі викидають використані маски.
— Після того, як контейнери наповнені, відповідно до правил всі ці маски чи рукавички пакують у герметичні поліетиленові мішки, і їх вивозять компанії, які займаються вивозом сміття і мають підписаний договір з школою, — пояснила Оксана Яценко. — Поки у Вінниці немає ніякого пункту збору такого сміття.
Директор департаменту охорони здоров'я Олександр Шиш каже, що у всіх медичних закладах Вінниці використані засоби особистої гігієни утилізують згідно правил.
— Для цього є певна процедура, якої заклади дотримуються. У кожному медзакладі є укладені договори з фірмами, які забирають відходи, у тому числі, медичні, — розповів Олександр Шиш. — Медпрацівники спочатку знезаражують засоби особистої гігієни, потім складають, і при накопичені певної кількості, здають на утилізацію компаніям з якими укладені договори. Ці компанії визначають на тендері, після того, як оголошено предмет закупівлі.
За словами Олександра Шиша є проста процедура, яка убезпечить вінничан від шкоди використаних засобів особистої гігієни.
— Вашу використану маску ви берете і замочуєте на кілька годин у деззасобі, потім обполіскуєте, складаєте у герметичний пакет і викидаєте на загальний смітник, — каже Шиш. — Деззасіб — це, я маю на увазі, будь-який хлоровмісний засіб.
У Міністерстві захисту навколишнього середовища і природних ресурсів теж оприлюднили рекомендації щодо утилізації використаних масок і рукавичок. Про це повідомив глава міністерства Роман Абрамовський.
За його словами, більшість європейських країн розробили рекомендації щодо поводження з такими відходами. Мінекології радить наступне:
«Ми рекомендуємо такі відходи складати в пакет, щільно його зав'язувати і витримати в домашніх умовах не менше 72 годин», — повідомив Абрамовський.
Він додав, що якщо маска і рукавички від інфікованої людини, яка перебуває вдома на самоізоляції, то для впевненості, що вірус не пошириться, необхідно додати ще два пакети і щільно зав'язати. Тримати необхідно також 72 години, а після цього їх можна викинути в загальний контейнер муніципальних відходів. Крім того, для збереження навколишнього середовища Мінекології рекомендує використовувати по можливості багаторазові захисні маски.
У ООН, кажуть, що хоча через пандемію на 5% по всьому світу скоротилися викиди парникових газів, не всі заходи щодо стримування дали позитивний вплив на екологію.
«Наші вулиці, пляжі і океани постраждали від напливу відходів, пов’язаних із COVID-19, це зокрема захисні маски для обличчя, рукавички, дезінфікуючі засоби для рук і упаковки для харчових продуктів», — вказують в ООН.
Як пишуть у звіті Організації Об’єднаних Націй, забруднення пластиком і до спалаху коронавіруса було однією з найбільших загроз нашій планеті. Несподіваний стрибок в обсягах повсякденного вжитку певних продуктів, необхідних для захисту здоров'я і перешкоджання поширенню хвороби, привів до того, що ситуація стала набагато гіршою.
Читайте також:
Чи плануєте ви робити щеплення, коли з'явиться вакцина від COVID-19? ОПИТУВАННЯ
Старшокласники на дистанційці, молодша школа — на канікулах. Про навчання з понеділка
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер