Виховання через залякування та обвинувачення дитини — велика шкода чи вірний шлях до світлого майбутнього?
Експерт - психолог розповідає про можливі наслідки маніпулятивної поведінки батьків.
Довіра до дорослого часто може «грати у злий жарт» з дитиною, зокрема вплинути на загальне сприйняття світу та модель поведінки у майбутньому. Ми запитали психолога про те, як саме батьки впливають на дітей з допомогою почуття провини і як це може проявлятися на психіці дитини.
— Управління дитиною через почуття провини — поширена і дуже жорстока маніпуляція, — говорить психолог Анна Катрук. — Основна небезпека полягає у тому, що діти безумовно довіряють дорослим, в буквальному сенсі слова залежать від них і хвилюються за них коли щось стається. А дорослий просто-напросто грає на цих почуттях.
За словами психолога, батьки часто цим зловживають, так як дуже дієвий метод — зробити дитину слухняною проти його волі. Найяскравіший приклад — фрази на кшталт:
«Я через тебе ночей не спала, а ти ...»
«У мене серце кров'ю обливається»
«Ось помру, будеш знати ...»
«У мами (тата, бабусі і тд) хворе серце, а ти ...»
— Дитина відчуває себе загнаною в глухий кут. Вона замикається, — каже Анна. — Перестає чути і розуміти свої власні потреби і бажання. Де вже взятися силам їх втілити?
За словами психолога, далі дитина починає емоційно обслуговувати тих, перед ким завинив. Вона виступає емоційним донором — тільки б не засмутити маму, тільки б не розчарувати тата.
— Якщо при вихованні через залякування під час підліткового кризи є шанс включитися в протест і звільнитися, то у дітей, якими керують через почуття провини, часто взагалі немає підліткового бунту. А вирісши, вони можуть зрозуміти, що так і не сепаровані від батьківської сім'ї, так і не звільнилися від їх установок, догм і правил.
Анна закликає батьків задуматись. Якщо ваша дитина вже підліток, але ніяк не проявляє свою позицію, не визначає свою потребу в більшій свободі, не сперечається з вами, а все така ж поступлива і мила — може вона просто боїться вас засмутити, розчарувати, не виправдати ваших сподівань.
— З постійно винних дітей виростають постійно винні дорослі, — коментує психолог.— Такі люди не відчувають свої особистісні межі, не розумію, що для них добре, що погано. Вони намагаються знайти зовнішню точку опори: людину, який направить, зорієнтує, похвалить.
За словами співрозмовниці, величезна проблема для таких людей — сказати слово «ні», адже вони боятися образити іншого.
— Власне, в цьому і позитивний сенс почуття провини — в тому, щоб не зробити іншому боляче, щоб піклуватися про почуття іншої людини, щоб не образити, — веде далі психолог. — Тільки ті люди, з якими в дитинстві зловживали з провиною, мають серйозні проблеми в тому, що занадто часто забувають про себе.
Почуття провини — соціальне почуття, що забезпечує взаємну повагу і турботу один про одного.
Це почуття відповідальності. За близького, за справу, за те, що нам важливо.
— Тому якщо у вас гіпертрофоване почуття провини, замініть його почуттям відповідальності. І не беріть на себе зайве, — каже Анна Катрук.— Цьому також необхідно вчити дітей.
Якщо дитина не має рації: допустив помилку, провинився — потрібно зрозуміти чи це в зоні його відповідальності. Адже дитина може бути справді невинною.
Якщо так, в чому проблема тоді? Які фактори дитина не врахувала, як можна виправити ситуацію та як діяти, аби схоже не сталося у майбутньому?
— Почуття провини закриває нас, заганяє в кут, робить слабше і формує синдром вивченої безпорадності, — каже психолог. — Почуття відповідальності навпаки дає відчуття контролю над ситуацією, робить нас сильнішими, розвиває в нас пошук нових варіантів.
Ми самі створюємо наше майбутнє і світ навколо, адже власними руками та силами виховуємо наступне покоління. Потрібно робити це якісно.
Читайте також:
Чому батьки зриваються на дітях: про непоправну шкоду дитячій психіці розповідає психолог
Коли варто йти до психолога. Та скільки коштують послуги вінницьких фахівців
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер