Неврози у дітей — причина у батьках. Як допомогти своєму чаду вийти з кризи?

Неврози у дітей — причина у батьках. Як  допомогти своєму чаду вийти з кризи?
  • Психічне здоров’я дитини не менш важливе, ніж фізичне.
  • Захворювання дитячої душі — це не просто вибрики.
  • З фахівцями визначали, в чому причина дитячих неврозів і як їх позбутися?

В медичних довідниках можна знайти багато визначень неврозу, опис його форм. Проте звичайній людині розбиратися в науковій термінології складно. Тому пояснимо просто: невроз — це стан, коли душі погано.

Ця проблема не є сумним привілеєм зрілих людей. Дітям теж буває важко на душі, хоч дорослі так не вважають. При чому важко малечі і підліткам буває не на п'ять хвилин і не годину, буває, що постійно. Протягом тривалого часу дитина відчуває напругу, страх, тривожність, самотність, розгубленість, відчай.

Причини неврозу в дітей

«Боже, що йому не так?» — можуть обуритися батьки на пригнічений стан їх чада (а також бабуся чи любляча тітка). Всі в будинку з сил вибиваються, все для дитини роблять, все у неї є. Однак вона не хоче нікого слухати!

Відео дня

Неврозом страждають діти у різних сім'ях — і в заможніх родинах, і з середнім достатком. Бо в будь-яких умовах малюк може не відчувати себе в безпеці. Він не розуміє, чому сваряться, сердиті, засмучені дорослі та чим це йому загрожує. Особливо важко дається дитині насилля в родині.

Ось і живе малеча в напруженому очікуванні чогось поганого і страшного. Не може виконати вимог і весь час боїться осуду або покарання. А якщо малюк слабенький, хворобливий, часто стомлюється і просто фізично погано себе почуває — це його ще більше лякає і пригнічує.

Невроз може спричинити нервова ситуація. Смерть або тяжка хвороба когось із близьких, розлучення батьків, підготовка до переїзду на нове місце проживання і навіть народження молодшого брата або сестрички, яким дістається вся увага дорослих.

Важливо враховувати і вікові періоди, коли нервова система дитини особливо вразлива і нестабільна. Наприклад, відома всім «криза трьох років» та підлітковий вік. Потрібно пам'ятати: ламати і жорстко придушувати бунт малечі чи підлітка — небезпечно. Відповіддю на тиск з боку нестійкої психіки може стати невроз.

Неврози батьків — у спадок дітям

Дитина, швидше за все, — не єдина і не перша в родині людина, що страждає від неврозу. Хвороба, як вважають фахівці, дуже часто проявляється відразу в трьох поколіннях родини. 

Невроз виявляють і в дітей, і в батьків, і навіть у прабатьків (бабусі і дідуся). Тому що традиція виховання в старшій сім'ї передається молодшим як естафета. Переймається сімейна система жорстких вимог, навіювання страхів, жорсткого виховання, заборона прояву почуттів.

Часто в родині прийнято відкрито висловлювати невдоволення, але приховувати любов. А як же її тоді відчути, бути в ній впевненим? 

Хто сам виріс в стані напруги і невпевненості, продовжує так жити і в дорослому віці. Тобто лікування неврозу в маленької людини необхідно поєднувати з психотерапевтичною роботою з іншими членами сім'ї. Часто на це погоджуються мами, рідше — тата. Але, чесно кажучи, і бабусям, і дідусям було б корисно хоч кілька разів зустрітися з дитячим психологом.

Небезпека неврозу і як вирішити

Наталія Тернова, психолог:

— Найчастіше батьки розуміють, що з малюком щось не гаразд, коли прояви неврозу вже очевидні: дитина починає заїкатися, у неї з'являються тіки, порушується сон, спостерігаються істерики з падінням і биттям головою об підлогу. 

Якщо самі не розуміють причину такої поведінки, і з наслідками їм теж не розібратися, то без допомоги фахівця батькам навряд чи вдасться з проблемою впоратися. 

Гарна новина полягає в тому, що невроз виліковний. Він є реакцією на напружені відносини батьків або надмірні вимоги до самої дитини. Це переживається малечею, як потрясіння.

Часто батьки йдуть і до лікарів-невропатологів. Це теж корисно. Однак все-таки важливо розуміти: оскільки невроз являє собою «хворобу відносин», лише таблетки його не вилікують. 

Медикаментозне лікування можна розглядати як допоміжний засіб. Легкі заспокійливі препарати допоможуть дитині вгамуватися. Але без налагодження врівноважених відносин батьків зі своїм чадом вилікувати невроз не можна.

Психолог чи психотерапевт допоможе дитині заспокоїтися, відчути довіру до навколишнього світу і себе. Домашнім підкаже, що вони також має змінити свій стиль поведінки. Якщо дорослі захочуть і будуть змінювати власні стосунки і ставлення до дитини — невроз у їхнього чада відступить.

 

Читайте також:

Перевірте календар щеплень. У Вінниці зараз вакцинують від поліомієліту дітей до шести років

Кайф для душі і тіла. Топ-8 СПА центрів у різних куточках Вінниці

Покупатися в чані. Популярні місця для зимового релаксу в Вінниці та за містом

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up