Чому знайомі люди, звичні речі і продукти пахнуть не так? Що спотворює наш нюх, розкаже лікар

Чому знайомі люди, звичні речі і продукти пахнуть не так? Що спотворює наш нюх, розкаже лікар
Анастасія Конопліцька, лікар гастроентеролог
  • Ми маємо чотири базові смаки і лише їх ми відчуваємо, коли, наприклад, хворіємо — це солоне, солодке, гірке і кисле.
  • Всі інші смакові нюанси нам додають нюхові сприйняття.
  • А ще нюхові сприйняття мають багато порушень, і причин тому безліч.

Можна провести такий експеримент: зав'яжіть очі, затуліть ніс і відкрийте пачку чіпсів. Беріть різні — з грибами, сиром, паприкою або крабом, і спробуйте. Ви відчуєте лише солоний смак чіпсів і все. Ви не зможете відрізнити краби чи гриби.

— До прикладу, глутамат натрію — це той елемент, який приваблює людей через запах, для того аби збуджувати, зокрема, відчуття голоду, — розповідає лікар гастроентеролог Анастасія Конопліцька. — Щоб їжа була для нас більш приваблива, є добавки, і в супермаркетах їх доволі часто використовують як маркетинговий хід. Наприклад, ми не можемо спокійно пройти відчувши запах свіжого хліба і так далі. Через це ми робимо імпульсні покупки речей, які нам не дуже потрібні.

Ми нюхаємо життя

За словами Анастасії Конопліцької, від нюху залежить дуже багато в житті людини. Наш нюх може, як поліпшувати наше життя, так і погіршувати.

— Запахи — це наша естетична частина життя, коли ми ними насолоджуємось, вдихаючи аромати кави, квітів, парфумів, — каже лікарка. — Але сьогодні доволі часто зустрічаються певні розлади і вони суттєво впливають на людей. Зокрема, порушення сприйняття звичних для нас ароматів, які ведуть до погіршення відчуття людини, іноді навіть до депресивного стану.

Відео дня

Що принесла корона

— Ковід — хвороба, яка ще до кінця не вивчена, але, певно, не знайдеться людини, яка б нею не перехворіла, і мало хто не мав проблеми з нюхом, — розповідає гастроендокринолог. — Це вражалися нейросенсорні зв’язки, що в подальшому призвело до порушення сприйняття звичних ароматів. Наприклад, нашим пацієнтам могла смердіти білкова їжа: вона здавалася зіпсованою. Неприємним був запах яєць, молока, сиру, різних видів м’яса, риби. Навіть запах цибулі у деяких пацієнтів змінювався на запах поту. Частина пацієнтів повернула нюх на певні позиції, але інші залишаються незмінні. А є відсоток людей, які не відчувають запахів і через це дійсно звертаються до психолога, тому що потрібно вчитися по-новому сприймати світ.

Не лише через ковід

Як каже Анастасія Конопліцька, ми маємо чотири базові смаки. І лише їх ми відчуваємо, коли, наприклад, хворіємо. Це — солоне, солодке, гірке і кисле.

— Всі інші смакові нюанси нам додають нюхові сприйняття. Ну і через нюх та смак ми сприймаємо наше навколишнє середовище, — розповідає лікар. — А ще маємо багато порушень нюху, і причин тому є безліч. Хоча в більшій мірі причиною можуть бути захворювання носа та носових пазух: різноманітні риніти та синусити, поліпи, аденоїди, інфекції верхніх дихальних шляхів і навіть викривлення носової перегородки. Після впливу перерахованих факторів і ковіду в тому числі, люди, які мали одне сприйняття запахів, отримують зовсім інше, і це досить дискомфортно.

Які розлади можемо отримати

— Зокрема, підвищену чутливість до запахів — це гіперосмія. Коли ми дуже сильно реагуємо на запахи, наприклад, іншої людини, але інші того можуть не відчувати, — розповідає лікар. — Знижена чутливість до запахів — гіпосмія. Коли ми не відчуваємо запахи. А є люди, які повністю втратили нюх — це аносмія. Все вище перераховане — то є кількісна частина сприйняття запаху, а є ще якісна.

Наприклад, какосмія — суб’єктивне відчуття неприємного запаху. Тобто це нам суб’єктивно може не подобатись запах, коли іншим він не докучає. Або дизосмія — порушення сприйняття запаху, коли він насправді є не таким, яким ми його відчуваємо. А паросмія — це відчуття запаху у разі відсутності стимулу запаху, тобто коли люди відчувають запах, якого насправді немає (фантомний запах).

І все це не залежить від зовнішніх факторів, а проблема безпосередньо людини, яка має ці порушення.

Коли в нас може спотворитися нюх?

— Ми вже говорили про інфекційні захворювання і корону, як причину порушень, але це також може статися через ураження нервової системи. Тому що наш нюх залежить від нормального функціонування нервів, які нам його забезпечують і які забезпечують конект з головним мозком, — говорить Анастасія Конопліцька. — Це нюховий нерв і трійчастий нерв — вони забезпечують нам відчуття запаху, сенсорні відчуття тепла і прохолоди, подразнення, різкості запаху.

Тобто збій нашого нюху може бути через неврологічні проблеми, травми голови, інколи через пухлини голови, носової порожнини та пазух. Сприйняття запаху може спотворити також паління. А ще до цих причин видносяться хвороба Паркінсона, Альцгеймера, розсіяний склероз. Спотворення запахів може викликати вживання певних медикаментів. Це може відбутися з людьми у старечому віці, тобто через вікові зміни.

— Ще є категорія людей, які працюють з хімікатами, раніше це були, наприклад, маляри-штукатури, які працювали зі шкідливими речовинами, і втрата нюху для них була професійним захворюванням, — каже лікарка. — Особлива когорта — це вагітні жінки, в яких змінюється гормональний фон, певна фаза менструального циклу теж може забезпечувати жінкам спотворення сприйняття запахів.

Тобто є багато причин, коли ми відчуваємо деякі аромати не так приємно, як би нам хотілось. Ну і з віком можемо втрачати відчуття ароматів, тому що йде старіння нервових сполучень, на фоні накопичення хронічних захворювань і той же ковід. А загострення нюху можуть відбуватися компенсаторно, коли здають позиції інші наші відчуття — зір, слух.

Як і коли варто допомогти?

За словами лікаря, варто звернутися по допомогу, якщо спотворення нюху виникло на фоні абсолютного благополуччя або різко. Адже ми можемо мати певні вподобання або не вподобання ароматів, наприклад, з дитинства — відраза, асоціація, неприємні спогади. Наприклад, запах паління або алкоголю, якщо була асоціальна сім’я, можуть тригирити і на нервовому грунті змінювати відчуття певних ароматів, зробити їх більш неприємними для певної людини.

— Якщо ви відчули певні проблеми, варто звернутися для початку до сімейного лікаря, можливо, необхідно обстеження, щоб виключити вірусні інфекції або анемію залізодефіцитну, — каже гастроендокринолог. — Тому що інколи у вегетаріанців, які не їдять м’яса, а це головне джерело заліза, розвивається його дефіцитний стан, що може спровокувати спотворення відчуття запахів. А невролог, має виключити враження нерву, який забезпечує нам відчуття нюху.

Тобто за словами лікаря хвилюватись варто, але не сильно. І вчасно звернутися за кваліфікованою допомогою, яка має результати.

— Зокрема, в постковід ми пропонували пацієнтам тренувати нюхові рецептори різними подразниками, зміною ароматів, наприклад, аромат евкаліпта, апельсина, більш яскраві ноти, менш яскраві ноти, — розповідає Анастасія Конопліцька. — Тренуючись, глибоко вдихаючи різні аромамасла, різновиди ароматів, людина могла повернути собі відчуття тих ароматів, які відчувала до того.

 

Читайте також:

Меланома у дітей: причини, фактори ризику та профілактика захворювання

Хірурги-ортопеди Вінницької дитячої лікарні успішно вилікували вроджену ваду ноги в дитини

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up