Меланома у дітей: причини, фактори ризику та профілактика захворювання

- У травні проводять Всесвітні дні меланоми. Мета — підкреслити зростаючу поширеність злоякісної хвороби.
- Фахівці Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні розповіли про захворювання у дітей.
Меланома — це злоякісна пухлина, що розвивається з меланоцитів, клітин, які виробляють пігмент шкіри. Кількість хворих на цей швидкоплинний рак щорічно збільшується через руйнування озонового шару та посилення сонячного опромінення. Про захворювання у дітей розповідають медики Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні.
Симптоми
Симптоми меланоми включають зміни у розмірі, формі або кольорі пігментованих плям на шкірі, кровотечі, свербіж, біль або печіння, рубцювання чи виразні зміни у шкірі, що не зцілюються. Важливо вчасно реагувати на будь-які зміни на шкірі і, якщо вони підозрілі, звертатися до лікаря.
Меланома у дітей в основному виявляється в період активного росту — в 4-6, а також 11-15 років. За локалізацією переважно вражає голову, шию, кінцівки.
За даними Національного інституту раку США, на частку меланоми припадає близько 3% дитячих онкологічних захворювань. Останнім часом меланома стає більш поширеною, особливо у дівчаток-підлітків. Сонце і солярії підвищують ризик хвороби.
Профілактика
В основі профілактики педіатричних меланом лежить утримання від шкідливої дії сонячного опромінення. Дитячі дерматологи радять батькам і дітям:
- перебувати по можливості в тіні, особливо при сильному сонці, з 10.00 до 14.00;
- носити захисний одяг — сорочки з натуральної тканини з довгими рукавами, штани, широкополі капелюхи, користуватися сонцезахисними окулярами;
- використовувати сонцезахисний крем;
- пам’ятати — вода, пісок і сніг відбивають і підсилюють шкідливу дію сонячних променів; виключити користування солярієм;
- оглядати шкіру дитини раз на місяць і при появі підозрілих плям — консультуватися у фахівця;
- збагатити раціон вітамінами та антиоксидантами, вони допоможуть зберегти здорову шкіру.
Серед факторів ризику меланоми:
- біла шкіра, світлі очі та волосся, рожеві веснянки;
- наявність в анамнезі сонячних опіків;
- надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання;
- якщо у вас чи ваших родичів раніше була меланома;
- невуси.
Діагностика
Україна не є винятком у поширенні меланоми. Щорічно фіксують тисячі нових випадків цього раку шкіри.
Випадки серед дітей становлять менше відсотка від усіх, але кількість тривожно збільшується через зростання вразливості дітей до ультрафіолетового випромінювання та погіршення звичок захищатися від сонця.
«Якщо у вас є підозра на меланому або ви помітили будь-які зміни на шкірі, які викликають хвилювання, негайно звертайтеся до дерматолога або онкодерматолога, — рекомендують фахівці Дитячої обласної лікарні. — Найперша діагностика меланоми — дерматоскопія. Проводиться вона за допомогою дерматоскопа. Вчасна діагностика і лікування можуть значно покращити прогноз».
Важливо знати, що в запущеній формі меланома може призводити до летальних випадків, тому важливо вчасно виявляти її. Будьте уважні до свого здоров’я!
Читайте також:
«Колесо допомоги у вишиванці». У Вінниці відбувся благодійний велозаїзд
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.