Про це повідомляє прес-служба Вінницької єпархії.
Для обговорення планів співпраці керівники громадських організацій: «Спільнота «Історія Вінниці» – Олександр Федоришен і «Кресов’яци» – Юрій Войціцький зустрілися 20 листопада з митрополитом Вінницьким і Барським Симеоном.
Частково релігійна громада уже відновила занедбану територію, але на подальші роботи у Вінницької єпархії не вистачає коштів.
Тому до відновлення споруд та території долучилися керівники громадської організація «Спільнота «Історія Вінниці» на чолі з істориком Олександром Федоришеним, які взяли на себе інформаційну підтримку і пошук меценатів для цієї благородної справи. До «Історії Вінниці» приєдналася ГО «Кресов’яци» і разом вони звернулися до нащадка польської родини Ґрохольських, за кошти яких у XVIII столітті постали теперішній собор і Мури, – Генріка Ґрохольського, який живе у Варшаві, за фінансовою допомогою.
Генрік не змусив вінничан чекати та передав для продовження робіт по відродженню храму і Мурів певну суму коштів, які будуть спрямовані на оплату робіт, які зараз виконуються.
ДОВІДКА. У ХХ столітті собор був перетворений на промисловий склад, а згодом на спортивний зал. У 80-х роках приміщення храму зайняла обласна філармонія, і лише на початку 90-х він був повернений релігійній громаді. З тих пір будівля собору була відреставрована, зокрема були відновлені три куполи, замінений дах, теплові комунікації, зроблений зовнішній і внутрішній ремонти, відновлений нижній храм, виконані настінні розписи.
У 2013 році релігійній громаді Спасо-Преображенського кафедрального собору державою були передані й інші приміщення комплексу архітектурної пам’ятки колишнього Домініканського монастиря, які включають у себе мур, монастирські стайні і башту. Ці приміщення були передані у вкрай занедбаному і аварійному стані.
На початку 2015 року руйнівні процеси активізувалися, зокрема збільшилися тріщини у будівлях стаєнь і башти, з’явилася загроза руйнування муру. В зв’язку із цим релігійною громадою були зроблені кроки по припиненню руйнівних процесів, зокрема вивезені сотні тон землі і сміття, які тиснули на мур. Паралельно релігійна громада уклала договір про співпрацю з київським науково-дослідним інститутом «УкрНДІпроектреставрація» і розпочала роботи з виготовлення документації, необхідної для проведення робіт на об’єктах загальнонаціонального значення. Завдяки своєчасним діям релігійної громади Преображенського собору процес руйнації Мурів вдалося призупинити. Що ж до подальших робіт, то на них коштів у громади і у Вінницької єпархії не вистачає.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер