Чемпіонка світу Тамара Карапетян з вихованцями залишилася без зали для тренувань

- Чемпіонка світу і Європи із самбо, майстер спорту України міжнародного класу Тамара Карапетян була кілька разів визнана «Людиною року» на Вінниччині в номінації «Спорт».
- Нині вона працює тренером у вінницькому клубі тхеквондо Red Sun.
- Але нещодавно після затоплення його спортивної зали понад півсотні юних тхеквондистів разом із зірковою наставницею залишилися без даху над головою і вимушені тренуватися проста неба.
Тамара Карапетян завершила свою блискучу спортивну кар’єру у 2012 році. До речі, вона займалася не лише самбо, але й дзюдо та спортивною акробатикою.
— Спочатку я займалася акробатикою, брала участь у чемпіонатах області. В десять років перейшла на дзюдо. Стала майстром спорту України із цього виду боротьби, була бронзовою призеркою чемпіонату країни. Коли ж самбо почало набувати значної популярності, вирішила спробувати свої сили і в цьому єдиноборстві. Тоді мені було 14 років, — згадує спортсменка.
Батьки Тамари Карапетян імена Аракел і Ольга — не спортсмени, а інженери. Працювали у Вінницькому національному технічному університеті. В родині було троє дітей. Всіх думали віддати на спортивну секцію, аби у школярів було корисне і цікаве заняття.
— Старшу сестру Марину хотіли записати на акробатику, але вона була повненькою. Директор спортшколи Леонід Голяк побачив мене і запропонував взяти замість старшої сестри. Адже я була худенькою і непосидючою. Тим часом старшу сестру віддали до художньої школи. Це невипадково, бо наша мама добре малювала, — продовжує Тамара Карапетян.
Тренер переїхав із Баку
Із 14 років дівчина почала брати участь в змаганнях самбісток. Її тренером став сильний фахівець, майстер спорту СРСР Юрій Осіпян. Він прибув на Вінниччину із Баку (Азербайджан) після трагічних подій у Нагорному Карабасі. Юрія Осіпяна запросив на роботу директор Ладижинської ДЮСШ, тренер із самбо Іван Сагаєв.
Згодом Юрій Грачикович опинився у Вінниці, куди приїздив на навчально-тренувальні збори. І почав тренувати у місті над Бугом юних самбістів і дзюдоїстів.
Тамара Карапетян була провідною вихованкою Юрія Осіпяна. Вона навіть боролася за путівку на Олімпійські ігри-2004 у Афінах (Греція). Брала участь у міжнародних олімпійських відбірних турнірах із дзюдо в Росії і Польщі.
Паралельно змагалася із самбо. Із цього виду вінничанку запросили до національної збірної України. Це вплинуло на остаточний вибір виду спорту.
— Обирати лише одне єдиноборство було необхідно. Мені доводилося постійно скидати вагу перед змаганнями, що виявилося важкувато. Тому я остаточно зупинилася на самбо, — каже Тамара Карапетян.
Тренування замість святкувань
В 16 років вінничанка виграла юніорський чемпіонат України із самбо, поїхала на чемпіонат Європи. Одразу здобула там медаль, як і на подальшому чемпіонаті світу. В 20 років Тамара Карапетян виграла золоті медалі чемпіонатів Європи і світу та стала володаркою Кубку планети.
Вона і надалі регулярно приносила нагороди збірним Вінниччини і України, десять років входила до національної збірної. Секрет стабільних успіхів чемпіонки полягав в наполегливих тренуваннях.
— Я ніколи не їздила із класом на екскурсії. Пропускала практично всі Дні народження і свята знайомих і родичів, адже займалася у цей час спортом. Тренувалася два, а іноді й три рази на день. Причому це був мій особистий вибір, а не батьків чи тренера. Адже я буквально закохалася у самбо і дзюдо, не уявляла без єдиноборств своє майбутнє, — наголошує Тамара Карапетян.
Чемпіонка поділилася спортивною хитрістю, яка допомагала їй стабільно перемагати. Вона часто-густо передбачала, що буде робити суперниця під час поєдинку і вживала відповідних заходів.
Мріяла про «Фольксваген гольф»
Успіхи Тамари Карапетян певною мірою стимулювалися спортивними чиновниками і представниками влади. Із 2004 року, коли вінничанку включили до основного складу збірної України, вона стабільно отримувала там повну ставку (зарплатню). Дівчина вигравала деякі комерційні турніри із самбо. Приміром, у Москві чемпіонка отримувала призові в еквіваленті приблизно 1,5 тисячі доларів США.
Після успіхів на офіційних чемпіонатах Європи і світу профільне Міністерство завжди вручало державні премії. Також іноді Тамару Карапетян заохочувала стипендіями і матеріальними винагородами місцева влада.
— Я збирала кошти на власний автомобіль. Дуже хотіла придбати «Фольксваген гольф». Згодом вдалося придбати автівку. Щоправда, іншої марки, — розповіла спортсменка.
Тренером стала випадково
Після завершення своєї блискучої спортивної кар’єри чемпіонка світу вже не бере участі в змаганнях. Адже міжнародних чемпіонатів серед жінок-ветеранів самбо не проводиться. Тамара Карапетян спочатку не планувала стати тренером.
— Адже я бачила, як складно було працювати моєму наставнику Юрію Осіпяну. Щоб досягати висот, потрібно фактично «жити» в спортзалі. І віддаватися повністю на змаганнях і зборах. А без цього «вогника» я працювати не збиралася. Без ентузіазму справжніх чемпіонів не виховаєш! — пояснює вона.
Коли старший син славетної чемпіонки Артем підріс, його вирішили цікавити спортом. У п’ять років дитину віддали на спортивну акробатику. Через три роки вирішили обрати Артему якесь єдиноборство. Його друг ходив на тхеквондо, що вплинуло на вибір.
— Ми вирішили спробувати із сином тхеквондо, адже це — олімпійський вид спорту. У Артема хороша розтяжка, а у тхеквондо головне — це удар ногами. Сину сподобалося це єдиноборство. Згодом ми разом із батьками інших юних тхеквондистів відкрили свій клуб. Там я і зайнялася тренерською діяльністю. Опановую світ тхеквондо: правила, техніку, тактику, — продовжує Тамара.
Десятирічний син Тамари Карапетян Артем вже має успіхи в тхеквондо. Він був призером і переможцем всеукраїнських змагань, на чемпіонаті Європи посів високе п’яте місце. Чоловік Тамари Ігор Семенюк — генеральний директор Вінницької харчосмакової фабрики, кандидат у майстри спорту України із гандболу. Певний час чемпіонка світу працювала на цьому підприємстві, допомагала «другій половинці».
Без даху над головою
Нині Тамара Карапетян є тренером із загальнофізичної підготовки старшої групи (збірної клубу Red Sun) і водночас наставником дітей 5-7 років суто із тхеквондо. На жаль, орендовану її клубом спортивну залу по вул. Воїнів-інтернаціоналістів нещодавно затопило. Прорвало трубу у підвальному приміщенні. В залі з’явилася пліснява і грибки. Тепер там сиро і тренуватися вже неможливо.
Поки нового залу ще не знайшли, Тамарі Карапетян є її колегам по клубу Red Sun доводиться проводити з учнями тренування просто неба. Зокрема, на стадіоні Вінницького національного технічного університету.
— На жаль, місцеві спортивні чиновники не допомагають нам із пошуком нового залу. Хоча у місті, безумовно, є відповідні приміщення. При цьому наш вид спорту — олімпійський. А серед вихованців клубу Red Sun є чемпіонка України, призер юнацького чемпіонату Європи, медалісти всеукраїнських змагань, кандидати в майстри спорту України, — наголошує Тамара Карапетян.
Поки що, на жаль, редсанівці не перебувають в списках жодної спортшколи.
— Ми прагнемо цього. Хочеться, щоб нам хоча б допомагали із орендою спортивної зали, — додає чемпіонка світу і Європи.
Довідка
Тамара Карапетян народилась 22 травня 1983 року. Неодноразова чемпіонка та призерка Всеукраїнських змагань з боротьби дзюдо.
- В 2001 році виконала звання майстра спорту України з боротьби самбо та дзюдо.
- В 2003 році — майстер спорту міжнародного класу з боротьби самбо.
- 2004-2013 — член збірної команди України.
- Семиразова чемпіонка України з самбо, багаторазова призерка чемпіонатів країни з дзюдо.
- 2001 р. — першість Європи серед юніорів з самбо, Болгарія, 3 місце.
- 2001 р. — першість світу серед юніорів, Молдова, 2 місце.
- 2002 р. -—чемпіонат Європи з самбо, Італія, 2 місце.
- 2003 р. — першість Європи серед юніорів, Болгарія, 1 місце.
- 2003 р. — першість світу серед юніорів, Казахстан, 1 місце.
- 2004 р. — Кубок світу, Чехія, 1 місце.
- 2006 р. — чемпіонат світу, Чехія, 3 місце.
- 2007 р. — чемпіонат Європи, Болгарія, 3 місце
- 2008 р. — чемпіонат Європи, Грузія, 3 місце.
- 2009 р. — чемпіонат Європи, Італія, 3 місце.
- 2010 р. — чемпіонат Європи, 3 місце.
Читайте також:
Безкоштовні спортивні секції у Вінниці. Який вид спорту обрати дитині
«Нива» перемогла «Мункач» із Мукачевого і піднялася на четверте місце в Другій лізі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Это катастрофа...