Що подивитися у Тульчинському районі: зібрали ТОП-5 локацій
-
Вінниччина — дуже мальовничий край, і кожен її район має багато гарних історичних локацій. Тож ми вирішили скласти добірку цікавих місць у Тульчинському районі.
Палац Потоцьких (Тульчин)
Якщо ми говоримо про Тульчинський район, то перш за все необхідно відвідати палац Потоцьких у Тульчині. Він зведений у стилі класицизму другої половини 18 століття. Почали його будувати у 1781 році за проєктом французького архітектора Лакруа на замовлення представників родини Потоцьких. Палац завдяки своїй величній красі входить до рейтингу «Сім чудес Вінниччини». Сьогодні тут знаходиться Тульське училище культури і мистецтв.
Адреса: м. Тульчин, вулиця Незалежності, 19.
Музей-квартира Миколи Леонтовича (Тульчин)
Перебуваючи вже в Тульчині завітайте також до Музею-квартири Миколи Леонтовича. Це дім, в якому жив Микола Леонтович, автор всесвітньо відомого Щедрика, у 1908-1921 роках, працюючи викладачем співу в єпархіальному жіночому училищі (зараз — школа-інтернат). Музей відкрили в Тульчині у 1977 році до 100-річчя від дня народження композитора.
Збереглися інтер'єри кімнат та особисті речі Леонтовича: камертон, диригентська паличка, диван, робочий стіл, дорожня валіза, стіл тощо.
Графік роботи:
- Вівторок — субота з 09.00 по 18.00,
- Неділя — за попередньою домовленістю,
- Понеділок — вихідний.
Вартість: дорослі — 15 грн, студенти та школярі — 10 грн; екскурсія — 60 грн.
Адреса: м. Тульчин, провулок Миколи Леонтовича, 12Б
Садиба та усипальниця Потоцьких (Печера)
В селі Печера, на березі Південного Бугу, розташована також садиба Потоцьких. З колись багатого обійстя, до нашого часу зберігся лише парк і мавзолей-усипальниця, архітектура якого вражає.
Парк заклав ще в кінці XVII сторіччя молдавський воєвода Георгій Дука, який володів тоді Правобережною Україною. Його замок не зберігся, але пізніше нові господарі Потоцькі-Свейківські зайнялися розширенням парку та спорудженням нового палацу.
Майже повністю збереглося первісне прямокутне планування парку з величною чотирирядною липовою алеєю з 250-річними липами, що вела від головної брами до палацу.
Усипальниця ж з’явився в парку в 1904 році на замовлення Костянтина і Яніни Потоцьких, останніх власників садиби. Будівля за обрисами нагадує костел. Її автором є відомий архітектор Владислав Городецький. Він побудував усипальницю безкоштовно, адже був близьким другом сім'ї.
Адреса: с. Печера, вулиця Центральна, 7
Чорноминський палац або Білий дім (Чорномин)
В селі Чорномин є ще один розкішний палац. Належав він підлеглому Софії Потоцької, поміщику Чарномського. Збудували його на початку ХІХ століття під керівництвом італійського архітектора Франческа Боффо, який тоді був головним архітектором Одеси. Будинок будувався з лондонської білої цегли, вже тоді мав ліфт, а їжу з кухні носили підземними переходами.
Через те, що будівлю з двох боків оперізує подвійна колонада, її зовнішній вигляд і планування дуже нагадують Білий дім у Вашингтоні. Крім того, актова зала зі стелями висотою понад 15 метрів схожа на Овальний кабінет. Є навіть версія, що архітектор користувався кресленнями американського особняка. Тому палац має дві назви.
Нині в будівлі розташована середня школа.
Адреса: с. Чорномин, провулок Шкільний, 1.
Палац Четвертинських (Антопіль)
Палац Четвертинських в Антополі побудували у кінці 18 столітті на замовлення Яна Четвертинського. Це один з небагатьох палаців у Вінницькій області, який так добре зберігся.
В 1917 році будівля переходить державі. В радянські часи палац перетворили в будинок відпочинку, потім тут розмістили будинок престарілих, а з 1986 року — психоневрологічний будинок-інтернат, що діє донині. До речі, за установою закріплено 66 га с/г земель, є свій власний млин, крупорушка, пекарня.
Стан будівлі хороший, оскільки проводяться ремонти і за пам’яткою доглядають. Довкола розкинувся чудовий доглянутий парк. Палац для відвідувачів, на жаль, закритий, оскільки в ньому знаходиться медична установа, однак оглянути парк і палац зовні можна в будь-який час.
Адреса: с.Антопіль, вулиця Жовтнева, 46.
Читайте також:
Що подивитися у Гайсинському районі: зібрали ТОП-5 локацій
Що подивитися у Жмеринському районі: зібрали ТОП-5 локацій
Від реставрації лише ліпнина: історія палацу Грохольських-Можайських у Вороновиці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.