Що подивитися у Гайсинському районі: зібрали ТОП-5 локацій

Що подивитися у Гайсинському районі: зібрали ТОП-5 локацій
  • Вінниччина — дуже мальовничий край, і кожен її район має багато гарних історичних локацій. Тож ми вирішили скласти добірку цікавих місць у Гайсинському районі.

Палац Собанських (Ободівка)

Палац родини Собанських в Ободівці збудований у 1800 році.

Спочатку було збудовано будинок з вежею у стилі романтизму з елементами італійського неоренесанса. Центральний корпус-палаццо з'єднаний двоярусною критою галереєю з чотириярусною вежею та П-подібним корпусом, які утворюють внутрішній дворик. Парк, що спускається до ставку площею 17 гектарів, створений відомим ірландським паркобудівником Діонісієм Міклером. Під час реконструкції у 1900 році було надбудовано третій поверх лівого крила палацу, парадну частину палацу прикрасила відкрита тераса, з якої відкривається панорама парку та ставка.

Після більшовицького перевороту 1917 року в палаці було розміщено Бессарабську комуну, після Другої світової війни в ньому розташувалися райвиконком, райком партії та інші районні організації. У 1959 році палац та парк були передані Ободівській школі-інтернату. Наразі будівля палацу Собанських в аварійному стані.

Відео дня

Музей історії села Баланівка (Баланівка)

Народний музей історії села Баланівка Гайсинського району відкрито у 1989 році в історичній будівлі Дзигарні – триярусної годинникової вежі XVII століття. Музейний фонд налічує близько 6000 експонатів. Нестандартно організована експозиція у формі лабіринту розповідає про давні часи заснування Баланівки, добу козаччини, події XX століття на Вінниччині.

Представлена старовинна зброя, знаряддя праці (ткацький верстат, дерев’яний млинок), предмети побуту, посуд, одяг, вишиті й ткані рушники, скатерки, доріжки та інші предмети декоративно-ужиткового мистецтва. Можна побачити й інтер’єр традиційної баланівської хати ХVІІ століття.

Велика синагога (Чечельник)

Будівля Великої синагоги у Чечельнику зведена у XVIII сторіччі з вапняку. Зберегла елементи багатого декоративного оздоблення. Головним фасадом будівля виходить на невеличку вулицю Антонішина.

Після закриття в 1926 році синагога була перебудована під меблевий магазин, після відновлення Незалежності України будівлю було передано у приватну власність. Знаходиться в напівзруйнованому стані, обговорюється можливість відновлення.

Палац Потоцьких (Дашів)

Садиба представників графського роду Потоцьких у Дашеві розташована в мальовничому місці над порогами річки Соб.

У нинішньому вигляді дашівський палац відбудував у 1850-х роках Влодзімеж Потоцький, онук господаря Тульчина та Умані Станіслава Щенсного Потоцького. Річка з мостом і греблею входили до композиції палацового парку, який частково зберігся у західній частині садиби.

Ансамбль складається з палацу та будов стайней. Дашівський палац виконано у формах пізнього класицизму. На парковому фасаді, що виходить на річку — відкрита лоджія з колонами з чавуну. Стайні збудовані з граніту та цегли, знаходяться через дорогу від палацу.

Нині у садибі розміщено школу-інтернат для дітей з розумовою відсталістю.

Маєток Ярошинських (Куна)

Спочатку це був замок, але рід Ярошинських перебудували замок у палац. На сайті Україна Інкогніта, можна знайти інформацію, що у маєтку Ярошинських був розкішний парк, а ще була неймовірна оранжерея. 

Відомо, що раніше у селі на цьому місці був замок, який неодноразово руйнувався татарами, і потім відбудовувався. Потім поселення продали Григорію Слупічову, йому і після нього ще п’ять родів мали цей замок у власності. Останнім був рід Ярошинських, які вже й перебудували замок у палац. 

Але місцеві мешканці кажуть, що палац повністю зруйнували більшовики, а будівля при дорозі, яку можна побачити – то школа Ярошинських.

Фото: Україна Інкогніта

 

 

Читайте також:

Що подивитися у Жмеринському районі: зібрали ТОП-5 локацій

Лавандові поля на Вінниччині: куди їхати та скільки коштує вхід

Від реставрації лише ліпнина: історія палацу Грохольських-Можайських у Вороновиці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up