Вінничанин Зорій Файн активно веде свій блог, і наприкінці вересня там з'явилася публікація під назвою «Дисидент XXI століття або Історія мого звільнення з Університету через пам'ятник Симону Петлюрі».
У 2017 році, пояснимо, Зорій Файн працював доцентом кафедри журналістики, реклами і зв'язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського. Але у тому ж році, в листопаді, його звідти звільнили, за його словами.
«Мені довелося дочекатися, поки мої старші діти поїдуть з України. У той час, серед іншого, був акт вандалізму по відношенню до єврейській школі, де навчався мій син. Також мені дали зрозуміти, що дочка «закінчить» медичний університет в 2018-му. Особисто я теж вже майже два роки живу за кордоном. Ні, я не емігрував, моя сім'я поїхала за контрактом. Безумовно, описані нижче події були останньою краплею для прийняття цього рішення», — пише вінничанин.
Пояснимо, що у 2017 році, коли у Вінниці встановлювали пам'ятник Симону Петлюрі, Зорій Файн, як представник єврейської спільноти, публічно висловлювався проти цього.
«У мене вчора вкрали Вінницю, посадивши на лавочці петлюру. Замість діда мого, який вирізаний в дев'ятнадцятому році продажною шкурою», — писав тоді віршами Файн.
Зокрема через таку позицію, за його словами, Зорія Файна й звільнили з університету. Він у своїй публікації розповідає, що розмова про звільнення був у «високому» кабінеті університету. Каже, що такого приниження він не відчував ніколи в житті.
« — Що я такого зробив?, — здивовано запитав я в кабінеті після того, як на мене вилили відро бруду. — Написав літературний лист покійному батькові і два вірші? Згоден — написано талановито. Але хіба цього достатньо, щоб мене звільнити і віддати на поталу ультраправим!?», — цитує тодішню, записану ним розмову з керівництвом, Зорій.
За його словами йому відповіли: «Ми не хочемо вплутувати університет в цю історію. А вас асоціюють з університетом. Ви хочете, щоб завтра під університетом стояли намети? Коли йде війна — не на часі висловлювати свою думку».
Далі, як каже Зорій, йому на відстані показали документ з десятком підписів, повідомивши, що це колективне звернення громадян.
«Допоки я, через півтори години від початку розмови, не написав заяви про звільнення, мене з кабінету не випустили», — пише вінницький фотограф. Пояснимо, коли у Вінниці відкрили пам'ятник Симону Петлюрі, Зорій написав кілька віршів та публікацій у своєму блозі на цю тему, а також літературний лист покійному батьку.
У своєму тексті він згадує й інші неприємні події, які трапились ще у 2014 році. Наприклад, як тоді хтось облив чорною фарбою центральну синагогу Вінниці. Або ж тому ж році на стіні біля студії Зорія були намальовані великі зірки Давида.
— Це він написав у своєму блозі і це виключно його трактування. Він написав заяву про звільнення за власним бажанням, то як його могли звільнити? Він написав її особисто, а те, що у нього були там з кимось непорозуміння, то це його трактування. У мене зараз засідання, тому говорити більше не можу. Зможу поговорити хіба що на наступному тижні, — сказала Наталія Лазаренко.
Читайте також:
Посварились через Петлюру. Чи дійсно він убивав євреїв? Коментар історика та документи
Вінничанин дав гроші на пам’ятник Івану Гонті і гайдамакам. Де встановлять скульптурну композицію?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
А сынок - мерзавц еще тот.