До редакції «RIA/20minut.ua» звернувся вінничанин Сергій і розказав, що поблизу його
приватного будинку збираються рити траншею під зливову каналізацію.
— На початку липня вони почали «порпатися» на дамбі (Вишенського озера, поблизу церкви на Електромережі - авт.). А минулого тижня (22 липня - авт.) повернули на нашу вулицю Вишеньку. Запитували, де і що в нас лежить під землею. А хіба вони не знають, що в нас на вулиці закопана високовольтна лінія, водогін на Аграрний університет? І у нас взагалі такі роботи не можна виконувати!
Приїхали на цю вулицю і не побачили ані будівельників, ані техніки. Місцева жителька Галина розповіла, що це на їх вимогу робітники припинили роботу.
— Приїжджали з міськвиконкому, розповідали, що це їхній проект і через нашу вулицю прокладають лівньовку для вулиці Пирогова. Але ми проти, бо людям розриють цю канаву прямо під хати. І нам не треба ця лівньовка, нас не заливає.
Її сусідка, Олена Зверхановська, розказала, що жителі створили ініціативну групу, щоб відстоювати свої права. Вони взяли проект будівництва лівньовки від міської влади і звернулися за коментарями до проектної організації.
— Ми вийшли на серйозну проектну організацію, яка погодилася перевірити той проект, що виготовила міська влада. А вже після будемо вирішувати, що робити далі.
Жінка попросила відтермінувати вихід публікації на час цієї перевірки. У вівторок, 30 липня, знов приїхали на вулицю Вишеньку, де люди розказали, чому лівньовка на їх вулиці — це небезпечно для них і дорого для міського бюджету.
На зустріч зібралися зо два десятки мешканців вулиці Вишенька. Керівник ініціативної групи Петро Климчук став жваво і емоційно розповідати про запроектовану міською владою лівньовку.
— Цей проект торкається наших інтересів, бо в кожного з нас тут є водогін, комунікації під землею, які порушать будівельники. Тож проект мав погоджуватися з нами, чого не було. Навіть голова квартального комітету не був у курсі, — сказав чоловік.
Далі він розгорнув лист з проектом і вказав, що на 200 метрів їхньої вулиці буде прокладено одразу вісім контрольних колодязів, де збиратиметься дощова вода. За його словами, усю цю мережу зариють на глибину 1,27-1,45 метра. А загальна довжина труби від перехрестя Пирогова - Гніванське шосе до дамби Вишенського озера складає 712 метрів.
— Нашу вулицю не заливає. Але в міському бюджеті були закладені великі кошти, які треба освоїти по максимуму: чим складніше, тим краще, — каже Климчук. — Тому під нашою вулицею, де пролягає високовольтна лінія, магістральний водогін збираються додати ще й лівньовку. І вся дощова вода від Агрономічного, Аграрного буде текти по нашій вулиці, — каже керівник ініціативної групи Петро Климчук.
Під час його розповіді один чоловік вигукнув, що «ця каналізація вже через рік заб’ється, а потім дощова вода буде підтоплювати їхні хати». Мешканці вулиці казали, що їх Вишеньку в зливу не підтоплює. А найактивніші закликали бойкотувати будівництво лівньовки.
Натомість інші мешканці казали, що не треба чинити опору, бо тоді влада заборонить їм прокладати вже власну каналізацію. Це спростовували інші учасники ініціативної групи.
— Якщо ми як громада самі скинемося, наймемо підрядника і закупимо матеріали, то нам не потрібна участь міськвиконкому і їхня програма співфінансування. Тим паче, каналізацію нам цьогоріч не зроблять, бо бюджет вже сформований. І у кращому випадку, нас поставлять в чергу на 2020 рік, а почнуть робити каналізацію у 2021 році, — розказав один з мешканців вулиці.
А потім керівник групи мешканців Петро Климчук спростував, що нібито через дощову воду в деяких сусідів підтоплює підвали.
— Це не дощі, а грунтові води! Коли я будував хату, то робив геологію: підшкурна вода на глибині 3,20 метра. Фахівці порадили, що погріб має бути не нижче 2,20. І у мене в хаті немає води!
Пенсіонерка Олена Зверхановська розповіла про альтернативну пропозицію мешканців.
— Ми звернулися до проектантів. Вони передивилися проект міськвиконкому і дали висновок: усі висоти дозволяють провести трубу не вулицею Вишенька, а на вул. Пирогова: проклавши трубу від розв'язки з Гніванським шосе до Пирогова, 170А і територією автобази чи авторинку до Вишенського озера. І за таким маршрутом довжина труби сягатиме 550 метрів. Майже 180 метрів різниця, а це кошти. Наші кошти як платників податків, — сказала жінка.
Утім, назву проектної організації, яка їх консультувала, жителі не назвали. Послались на те, що ці «проектанти також отримують замовлення від міської влади і своїм розкриттям ризикують втратити заробіток».
Іншого виходу немає
З проекту лівньовки вдалося зрозуміти, що він є складовою іншого, більшого проекту реконструкції. А саме — капремонту вулиці Пирогова від малого містка до Гніванського шосе, на який заклали майже 40 мільйонів гривень.
Виконує роботи товариство «Шляхбуд», а замовником є департамент комунального господарства і благоустрою міськради. Зв’язалися з його керівником, Володимиром Ніценком, аби отримати пояснення про зливову каналізацію. Зокрема, розповіли йому про альтернативний проект мешканців.
Зливова каналізація за проектом
Зливова каналізація як її пропонують прокласти мешканці Вишеньки
— На вулиці Пирогова в нас вже закладено безліч комунікацій: новий водогін, каналізація, електромережа тощо, а для зливової каналізації немає місця. До того ж, вулиця Пирогова від перехрестя з Гніванським шосе до будинку №170 не має тих нахилів, щоб вода сама стікала по трубах.
Прокласти через територію автобази чи авторинку нам не дозволять: це приватна ділянка. Плюс, навколо лівньовки діє санітарно-захисна смуга, на якій не можна проводити господарську діяльність. Жоден підприємець на це не погодиться!
Зливова каналізація по Вишеньці — це кращий варіант з того, що ми маємо. Бо вона підходить по точках висот, а дорога цієї вулиці — у комунальній власності, — пояснив Ніценко.
Нині роботи на Вишеньці зупинені. Будівельники пішли, заривши траншею і трубу, яку проклали від Вишенського озера до будинку №65 цієї вулиці. Жителі вулиці надіслали до влади звернення, в якому вимагають переробити проект.
— Міськвиконком має повну можливість переробити проектно-кошторисну документацію. Це робиться елементарно. Але звичайно вони не захотять, бо це потрібно по-новому отримувати технічні умови, витрачати кошти і так далі. А ми не допустимо, щоб нам тут перекопали все, — каже пенсіонерка Олена Зверхановська.
Петро Климчук додав, що якщо будівельники почнуть знов рити траншею, то готові «лягати під трактори». Але у мерії зайняли вичікувальну позицію.
— Це ж не всі жителі вулиці з вами говорили? Там є й такі, що «за» лівньовку обома руками. Тож ми почекаємо, поки вони домовляться між собою. А такі роботи можна виконати навіть і у зимовий період. До того ж, разом з цим проектом закладено кошти на відновлення асфальту на вулиці Вишенька, — розказав керівник департаменту комунального господарства Володимир Ніценко.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
звідки ця манера називати розв'язкою все, що не лінь (транспортне сполучення і перехрестя)?