«Наш двір нарізали депутату». Як жителі на Пирогова втрачають своє подвір’я

«Наш двір нарізали депутату». Як жителі на Пирогова втрачають своє подвір’я
Лариса Комарова (зліва) та Вікторія Яровікова кажуть, що новобуд зроблять на місці дитячої кімнати. Вінничанки стверджують, що ця захаращена будівля і земля під нею продані незаконно
 • Жителі на Пирогова, 85 і 87 стверджують, що їм збираються забудувати подвір’я.
 • Кажуть, що зріжуть всі дерева і влаштують паркінг поряд з новобудом. На забудову частини їхнього подвір’я вже є дозволи від міськради.
 • Тим часом, замовник документів, депутат міськради запевняє — «будувати нічого не збирається»

До редакції «RIA/20minut.ua» звернулися жителі будинків Пирогова, 85 та 87. Люди скаржаться, що депутат міськради та його представники забудують їм подвір’я хостелом. І перетворять тиху, зелену зону на автостоянку.

— Депутат Мацера викупив стару дитячу кімнату та землю під нею. Незабаром хоче знести всі наші дерева, збудувати двоповерховий офісний центр з парковкою. При тому, це наш двір — земля співвласників, і громадських обговорень не було. Вважаємо, це порушенням закону, — скаржаться вінничани.

Так що буде з крихітним подвір’ям між будинками на Пирогова? Чи справді там будуватимуть офісний центр? Що розказують мешканці, представники влади та сам депутат, якого звинувачують в незаконному будівництві?

Забудова тишком-нишком

Подвір’я між будинками Пирогова, 85 і 87 — крихітна зелена зона з деревами, кількома лавками, гаражами і старою закинутою будівлею. Цей будиночок, що має адресу Пирогова, 85А, в 60-х роках був дитячою кімнатою. Тут розважали та навчали дітей з усього мікрорайону, а влітку проводили піонерські табори.

З розвалом СРСР дитячий центр став занепадати. Аби будинок не пустував, його здавали в оренду під спортзал, туристичний центр. Врешті-решт і ці структури закрилися. Згодом в одноповерхівці поселилися безхатьки, які перетворили дім на туалет. Їх вигнали, останні десять років будинок стоїть закинутим.

Мешканці тутешніх будинків зверталися до свого ЖЕКу (ТОВ «ЖЕО»), щоб будинок відремонтували і випадково дізналися, що колишню дитячу кімнату викупили та незабаром почнеться будівництво.

— Тишком-нишком готуються до будівництва: перенесли стовпи і каналізацію від будинку, вирубують по одному дерева, — розказала місцева жителька Лариса Комарова.

Мешканці навколишніх будинків запевняють, що їхній двір — це колективна власність і те, що без їх дозволу не можна будувати. Вікторія Яровікова показала план подвір’я, на якому чітко вказані межі та місце розташування будинків.

— Ніякого громадського обговорення, ніякого представлення проекту нового будинку.  Вважаю, що це порушення наших прав і незаконне будівництво! — обурюється жінка.

Потім у міськраді нам пояснили, що цей документ є лише планом прибирання території. І як розказав керівник департаменту житлового господарства Роман Фурман, право власності цим подвір’ям — воно не дає.

Нарізали землю депутату

Чіткої відповіді, що саме збудують на місці захаращеної дитячої кімнати, жителі не знають. Одні кажуть, що тут буде офісний центр, висотою два поверхи. Інші люди говорять про триповерховий хостел і переймаються, що разом з новобудовою подвір’я стане суцільною автостоянкою.

— На запити до міськради ми отримуємо відписки. Чиновники стверджують, що дозволу на будівництво немає, нічого там будувати не планують. А на запит депутата з нашого округу Андрія Очеретного відповідають, що «нарізали» наше подвір’я на земельну ділянку підприємцю та депутату міськради Віктору Мацері, — сказала Лариса Комарова.

Межі ділянки проходять під закинутою дитячою кімнатою, охоплює шмат дороги у подвір’ї та біля будинку на Пирогова, 87. Жителі розповідають, що поряд з новобудовою буде ще й паркінг. А це, за їх словами, несе загрозу будинку, який від вібрації машин просто завалиться.

— Якщо тут побудують хостел — це ж буде прохідне подвір'я! Почнуться бійки, п'янки. І ці два поверхи, це вони зараз так планують. Якщо в людини є гроші, то через 2-3 роки надбудують ще три поверхи, — сказала Тамара Морозова, що живе в будинку на Пирогова, 85.

Компроміс можливий?

Лариса Комарова запевняє: проти будівництва увесь їхній двір: жителі будинків на Пирогова, 85, 87, 81 та Ющенка, 5. Вона зібрала 190 підписів «проти». Але усе ж вдалося у цьому ж подвір’ї знайти людей, що готові піти на компроміс із забудовником.

— А чому не побудувати? Та людина, що розказувала про нове будівництво, пообіцяла «золоті гори». Благоустрій двору, новий асфальт, бордюри. Але обіцянки, це, самі знаєте. Якщо покаже папір, договір, то чому б і ні? Головне, щоб це не була багатоповерхівка, — казав пенсіонер, що представився Юрієм.

— Цей туалет вже набрид! Людина придбала будинок, хоче щось добре зробити, навести лад. Навіть якщо офіс, то не буде тут постійно купа машин. І я не вірю, що буде великий шум. Нехай він покаже проект, що буде робити з подвір’ям, і тоді подивимося, — сказала пенсіонерка Ольга.

Інші співрозмовники, з якими говорили, погоджуються на компроміс, тільки якщо забудовник зробить на місці захаращеного дому зелений сквер або відновить дитячий центр. А от будівництво офісного центру, хостелу чи паркінгу в подвір’ї — не хочуть і запевняють, що лягатимуть під техніку, аби цього не допустити.

Документи є, намірів — немає

Так що і хто там будуватиме? Депутати на сесії міськради, 25 січня 2019-го, передали  земельну ділянку Віктору Мацері у оренду, терміном на 10 років. Знаходимо в рішенні, що цей чоловік придбав нежитлову будівлю у 2010 році.

Площа орендованої ділянки складає 4 сотки і має цільове призначення — під будівництво та обслуговування адмінбудинків, офісів та інших будівель громадської забудови.

У іншому рішенні, від 18 квітня 2019-го, виконком міської ради надає громадянину Віктору Мацері містобудівні умови та обмеження на проектування адмінбудівлі на Пирогова, 85А.

У цих умовах дізнаємося, що проектом передбачена двоповерхова адмінбудівля, висотою не більше 10,7 метра та площею 138 м². Чиновники зобов’язали забудовника максимально зберегти існуючі зелені насадження, зробити благоустрій прилеглої території, визначити місця для паркування. Проекту будівлі у відкритому доступі знайти не вдалося. Тож звернулися до самого підприємця і депутата Віктора Мацери.

— Не буде ніякої забудови. Це власність моя, будинок стоїть вже 10 років у такому стані. Поки що нічого не планую там робити. Я цю будівлю продаю. Містобудівний розрахунок брав, щоб подивитися, що там можна будувати. Ані торгового центру, ані хостелу там не буде, Боже збав, — каже Мацера.

Новий власник

До журналіста звернувся чоловік, що представився новим власником будівлі. Його також знають місцеві жителі, які вже спілкувалися з ним навесні. Сказали, що його звати Олександром Ольштинським.

Підприємець підтвердив, що на цьому місці буде офісний центр, висотою в два поверхи. Сказав, що покаже проект новобуду після того, як повністю оформить документи на власність. Але до виходу матеріалу в друк цього так і не сталося.

Тим часом, жителі будинків на Пирогова, звернулися по допомогу до свого депутата — Андрія Очеретного. Він розказав, що намітили з людьми план дій.

— Вони будуть писати колективне звернення, щоб отримати роз'яснення на підставі чого виконують будівництво, де паспорт об’єкту з інформацією про параметри новобудови. Підписи людей, які проти будівництва, я порадив зареєструвати в «Прозорому офісі» разом зі зверненням на ім'я міського голови, — сказав Очеретний. — Зі свого боку надіслав звернення на виконком міської ради, аби отримати роз’яснення від заступників міського голови про те, чи в правовому полі цей ФОП здійснює свою діяльність. Адже не до кінця зрозуміло, чи є у підприємця дозвіл на будівництво.

Як врятувати подвір’я від забудови

Ельвіра Мрясова, голова правління Асоціації ОСББ Вінниччини

— Якщо мешканці не хочуть таку забудову по сусідству, то як мінімум потрібно грамотно підійти до вирішення та розпочати законні кроки: збір підписів мешканців, звернення до місцевої влади, депутатів, причетних інстанцій на перевірку дотримання норм забудови, громадське обговорення тощо.

Є помилкою вважати складений ЖЕКами колись план прибирання території, планом розподілу та власності співвласників. Якщо земля не приватизована, вона належить територіальній громаді.  Якщо ж в будинку створено ОСББ, то ОСББ може приватизувати земельну ділянку. Проте такий крок, на мою думку, є ризикованим через неврегульованість на сьогоднішній день чинного законодавства, зокрема Земельного Кодексу. Тому таким об’єднанням я б радила дуже виважено підходити до питання приватизації.

Оскільки прибудинкова територія після приватизації має належати всім співвласникам і є їхнім майном, але приватизувати землю може тільки ОСББ, як юридична особа. І є ризик, що органи місцевого самоврядування можуть встановити податок на землю як для юридичних осіб — до 12%. Тим паче, якщо уже є дозвіл на забудову на ділянці землі, то приватизувати таку ділянку «заднім» числом неможливо.

Читайте також:

Коментарі (7)
 • Юрий Пархомчук

  Про "вібрацію автомашин", від яких завалиться будинок - це геніально))
 • Yuliya Antonenko

  Потрясающий репортаж!!! Огромная благодарность журналистам. Помогли раскрыть преступление зажравшихся чинуш-депутатов!!
 • Мирослава Куртаніч

  Клас
 • Лора Байдак

  так вся земля и полурозрушенные здания забраны за копейки, а то и безвозмездно, местными депутатами , гор.властями и приближенными к ним. А сколько вообще человеку надо бабла  недвижимости и движимости для полного удовлетворения?у местных барыг нет предела.

  Олег Игнатенко reply Лора Байдак

  У всех есть дети и внуки.Их нужно максимально обеспечить до седьмого колена.В этой стране распил бюджета и казнокрадство цель работы и депутатов и правительства.У них СВОЯ Украина а у народа-своя.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

17:20 Що очікує долар, євро та рубль на наступному тижні (17-23 червня)? 16:22 В Одесі затримали мешканця Вінницької області, який вкрав три флакона парфумів 15:18 Газ для людей знову дешевшає. Скільки платитимуть у червні вінничани? 14:58 Нагородили призерів обласної ДЮФЛ: основні призи здобули футболісти Вінниці photo_camera Від читача 14:16 Страх перемен? Пора сказать ему: STOP! 14:27 Кого перевірить Держпраця наступного тижня (18 - 21 червня) 13:30 Головні автомобільні новини – за 5 хвилин. Тиждень №24 13:27 Вирок у справі смертельної аварії біля Вінниці. Буде на свободі, але заплатить майже мільйон 12:32 Грози і спека: у Гідрометцентрі оновили прогноз погоди 11:43 Графік планових відключень світла на наступному тижні (17 - 21 червня) 11:19 Сьогодні на кладовища пустять додаткові автобуси: проїзд безкоштовний 10:59 Курс валют НБУ на 16 червня. За скільки сьогодні продають долари та євро? 10:59 Вінницькі футболістки вийшли до вищої ліги 10:20 Вінниця в Instagram: спека та городяни в купальниках photo_camera 10:01 Сьогодні християни відзначають Трійцю: історія та традиції свята 10:00 Кримінальна справа по ремонту Київського мосту ще не закрита. Призначили експертизу 09:46 Чотири людини загинули в ДТП у Тростянецькому районі. Ще четверо травмовані 07:33 Прогноз погоди в Вінниці на сьогодні, 16 червня 2019 року
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up