За 2016 рік більшість пожеж на Вінниччині сталася в сільській місцевості. Неоперативне прибуття на місце пожежі — одна з причин, через яку неможливо зменшити невтішні цифри — 2225 пожеж та 72 загиблих (станом на 27 грудня — авт.). Стан доріг, застаріла техніка — і ось, гасити вже нема що.
— У нас норматив швидкого реагування — 10 кілометрів за 10 хвилин. Але є такі села, що знаходяться за 20-60 кілометрів. Наприклад, була пожежа в одному з населених пунктів Погребищенського району, за 40 кілометрів від райцентру. Караул їхав майже годину. Через повний бак з водою, погані дороги, ми не встигли і отримали у свій бік прокльони від людей: їх сарай майже згорів, — каже начальник обласного відділу агітаційно-пропагандистської роботи Олександр Кутовий.
Фото з сайту ДСНС ВінниччиниРеформа держслужби порятунку має це виправити. Та не тільки. У планах Міністерства внутрішніх справ покращити оснащення і техніку пожежників, налагодити мережу місцевих пожежних команд, підвищити рівень зарплат та підготувати волонтерів-рятувальників.
І певні зрушення вже є: зарплата рятівників з 1 січня 2017 року буде від 5000 гривень. А от як з виконанням інших пунктів реформи на Вінниччині та що про це думають професійні пожежні?
«Довести до кінця»
На 600-річчя знаходиться перша частина Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області. Тут працюють професійні рятувальники: чергують одну добу, три — відпочивають. Як кажуть самі пожежні, живуть за статутом: несуть службу, виїжджають на виклики, навчаються, відпрацьовують нормативи. А коли треба — підшивають «бойовку» (так називають пожежні свою уніформу — авт.), ремонтують техніку.
— Машини у нас, хоча й не нові, але цілком виконують бойові завдання, — розповів командир відділення Іван Медяний. — З останніх надходжень — 12-тонний MAN. Їздити в ньому краще, ніж у російському КАМАЗі: не так шумно, «рукава» майже нові, є повний набір обладнання, електричний насос.
Щодо техніки, Олександр Кутовий сказав прямо — 70% машин у автопарку Вінниччини вичерпали ресурс та тримаються завдяки «золотим» рукам механіків.
— Деякої техніки у нас взагалі немає. Наприклад, це драбини, які б досягали 16-го поверху. Зараз у Вінниці наші рятувальники можуть піднятися максимум на 10-й поверх. Хоча по місту є будинки на 16 поверхів. З уніформою ситуація не настільки погана — 100% бійців забезпечені вогнестійким одягом.
Щодо реформування, то рятувальники кажуть, що тут є свої переваги.
— Якщо будуть регулярно оновлювати уніформу та техніку, то це буде гарно, — кажуть чоловіки. — Те, що з’являться добровільні пожежні дружини, теж непогано. Бо поки доїдеш по розбитих дорогах між селищами — не буде що рятувати. Добровольці, наприклад, стримуватимуть чи гаситимуть невеликі пожежі. Схоже працюємо з місцевою пожежною командою зі Стрижавки. Там рятувальники самостійно працюють: техніка та навички є. А от коли треба допомога, то і ми виїжджаємо. Головне, щоб цю реформу доводили до кінця, а так звучить непогано.
Більше місцевих команд
Ключові зміни у сфері державної служби порятунку будуть стосуватися не тільки державних пожежних, але й для місцевих пожежних команд. Головна їх відмінність — фінансування: місцеві пожежні команди отримують кошти від громади, де живуть та працюють. Техніку можуть орендувати в державних частинах рятувальної служби або отримати за кошти громади, грантів від благодійників з-за кордону. Таких команд по області приблизно 40 та їх кількість планують збільшити.
Поки що на Вінниччині зовсім немає добровільних пожежних команд. Але реформатори з МВС хочуть це змінити. Джерело: сайт МВСНаприклад, потужна команда в Шаргороді, де рятувальники гасять пожежі та ліквідовують надзвичайні ситуації по всьому району. А в Уланові пожежні гасять пожежі в радіусі 30 кілометрів навколо. Місцеву команду Стрижавки визнали найкращою в області у 2013 році.
Наскільки збільшать кількість місцевих пожежних, поки що невідомо. Але за планом, команд з добровольців створять не менше ста.
Волонтери по-польськи
Під час зустрічі з польськими рятувальниками зі Сьвєнтокшиського воєводства у вересні 2016 року, начальник обласної держслужби порятунку Руслан Шевчук розповів, що добровольчі дружини створять у кожній об’єднаній територіальній громаді.
— Таких команд по області буде 107. Фінансування буде з місцевих бюджетів громад на техніку та обладнання. Заробітну плату бійцям добровольчих батальйонів не платитимуть, проте вони матимуть соцпакет, різного роду пільги, — казав Шевчук.
Ключові зміни — підвищення оперативного реагування. Розширення мережі пожежних команд та залучення добровольців, на думку реформаторів, допоможе скоротити час на гасіння пожежі.
І добровольчі дружини будуть за польським зразком. Чому саме так? Як кажуть у прес-центрі вінницької державної рятувальної служби — у Польщі схожа система державної служби порятунку, як і на Вінниччині.
— По-перше, Польща також була країною соцблоку — згадайте, Варшавській договір. До того ж, у ті часи було налагоджене тісне співробітництво. По-друге, поляки змогли швидше адаптуватися до європейських цінностей після розпаду СРСР. А політика безпеки для європейців на високому рівні. Головне, що їм вдалося усвідомити, що якщо не допомогти сусідові загасити пожежу, то наступною буде твоя оселя, — каже Олександр Кутовий.
Як збиратимуть команди?
Територіальні громади визначають свою потребу у місцевій пожежній команді та оголошують про набір добровольців, які б бажали служити громаді як пожежники-волонтери.
Хто може стати вогнеборцем? Джерело: МВСДобровольці пройдуть 139-годинне навчання, яке буде організоване ДСНС у зручний для них час (вихідні, перед чи після робочий час), за державний кошт. Після успішного складання іспитів, їм буде надано кваліфікацію та офіційний правовий статус пожежника-волонтера, право на гасіння пожеж. Добровольці залучаються лише за потреби, тому можуть мати основне місце роботи.
На Вінниччині ще немає таких дружин. Але, як кажуть у головному обласному управлінні, в Калинівській об’єднаній громаді — найбільше напрацювань. Як розповів голова громади Анатолій Шамалюк, з наступного року планують створити волонтерську команду.
— У Калинівці є частина МНС, яка працює під егідою області. З нашого бюджету їх частково фінансують: на засоби захисту від вогню, кисневі балони, костюми — приблизно 100 тисяч гривень на рік. А щодо сформування добровільних бригад серед мешканців, то в цьому ще треба розібратися. Ймовірно, будемо цим займатися вже з початку 2017 року, — розповів голова.
Пожежники-волонтери – не новація
За інформацією аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом», поява добровольців-вогнеборців — не є новим для України. За власною ініціативою, ще до початку реформи, на Тернопільщині станом на 2016 рік утворились 23 команди чисельністю 120 осіб. У Бориспільському районі діє команда «Штурм», яка утворилася за власним бажанням і самостійно знайшла кошти та техніку і на нову мотопомпу.
Добровільна команда при церкві. Джерело: УННУ селі Дерцен на Закарпатті ще з 2005 року працює церковна команда пожежників-волонтерів. У ній 32 рятувальники, достатньо техніки і фінансується вона за підтримки громадян та прихожан церкви. Зібрав команду отець Микола. На той момент у радіусі 60 кілометрів не було жодного пожежника. Їх пожежна частина була перероблена з напівзруйнованої будівлі місцевого колгоспу. Технікою допомогли колеги з Угорщини. Пізніше підтримали і німці з голландцями. Зараз команда має п'ять сучасних спецмашин і навіть один катер. З 40 пожежних, 12 є священнослужителями. Інші – це звичайні жителі села. Чергують щодня, кожен виклик фіксують. За рік мають майже півсотні виїздів.
Вогнеборці за кордоном
За інформацією Міністерства внутрішніх справ України, у США 72% рятувальників — це добровольці. Вони гасять пожежі безкоштовно. Таким чином, волонтери допомагають громаді міста або селища. У Австрії добровільні частини утримують за кошти муніципальної влади міст. Волонтери-пожежні мають невелику зарплатню.
Американські рятувальники, штат ВашингтонУ Німеччині 80% волонтерів-вогнеборців проживає у сільській місцевості. Час прибуття на місце пожежі — 8 хвилин. У Швеції взагалі 80% від усієї системи служби порятунку — добровольці. Відповідальність за організацію та безпеку пожежної охорони несе місцева влада. А у Чілі — вся система пожежної безпеки складається з волонтерів.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер