Залізниця — це не лише подорожі та комфорт. Які трагедії траплялися на коліях Вінницької області

Залізниця — це не лише подорожі та комфорт. Які трагедії траплялися на коліях Вінницької області
Трагедія біля села Журавне
  • У нашій області щороку фіксують понад десяток надзвичайних ситуацій на коліях, і мінімум кілька з них мають летальний наслідок. Ми зібрали найрезонансніші трагедії, що сколихнули регіон за останні десятиліття.

Лише впродовж останнього тижня на нашій залізниці сталося два трагічних випадки. Під час першого 12-річний підліток заліз між вагонами електрички «Київ — Козятин», після чого його вразило струмом. За життя хлопця медики боролися майже пʼять діб, але врятувати його не вдалося. 

Другий випадок стався напередодні на одному із перегонів області. Місцевий житель не зреагував на попереджувальні світлові та звукові сигнали, що сповіщали про наближення потяга, та виїхав на залізничний переїзд. Чоловік загинув на місці, а його дружину шпиталізували. 

На жаль, це не єдині пригоди, що траплялися на коліях. За наданою Головним Управлінням Нацполіції у Вінницькій області редакції «20 хвилин» інформацією, лише упродовж минулого року на залізницях Вінниччини зареєстровано 17 надзвичайних пригод. З них 12 мали летальні наслідки. 

Відео дня

Мова про сходження рухомого складу з рейок, зіткнення потягів з іншим транспортом та збиття пішоходів, які або переходили колії у невстановлених місцях, або свідомо кидалися під колеса. 

У цьому матеріалі пригадуємо найбільш резонансні та обговорювані трагедії, що траплялися у Вінниці та Вінницькій області упродовж останніх 50 років на залізниці. 

Зіткнення електропоїзда з вантажним

У вересні 1973 року неподалік Козятина сталася найбільша за всю історію нашої області аварія на залізниці. На великій швидкості зіштовхнулися електричка з вантажним потягом. Внаслідок трагедії, за різними даними, загинуло від кількох десятків до двох сотень людей. 

Точної причини катастрофи радянська влада так і не назвала, тому можемо спиратися лише на спогади свідків. За одним із них, машиніст вантажного потяга проїхав на червоний колір світлофора і врізався локомотивом у головний вагон електропоїзда. За іншим, помилилася диспетчерка, яка пустила два потяги назустріч одне одному.

Некеровані вагони 

Літнім ранком 1991 року на станцію «Жмеринка» прибув потяг із 42 завантаженими вугіллям вагонами. Через те, що сигналіст станції не закріпив склад гальмівними «башмаками», вагони почали рухатися у бік Вінниці. Повідомлення про це одразу передали на інші станції, однак зупинити склад, який рухався з великою швидкістю, не вдавалося. 

Водночас тією самою колією, назустріч некерованим вагонам рухався пасажирський потяг сполученням «Москва — Белград». Начальник поїзда отримав повідомлення про екстрене гальмування і термінове повернення на станцію «Гнівань». 

Перед станцією «Гнівань» встановили гальмівні «башмаки» і направили назустріч некерованим вагонам завантажений залізобетонними шпалами і опорами локомотив з п’ятьма вагонами. Однак перший вагон некерованого складу не зміг увійти у стрілку на станції і перекинувся, за ним послідували й інші. 

Назустріч тепер уже купі некерованого металу, яка змітала все, що їй траплялося на шляху, рухався теплотяг зі шпалами і опорами. Машиніст встигнув вистрибнути з кабіни, а за мить від теплотяга лишилася тільки купа брухту. 

У тій катастрофі загинув чоловік, який встиг встановити гальмівні «башмаки», але не встиг уберегтися від завалів.

Електричка і вантажівка

У 2016 році поблизу села Журавне потяг врізався у лісовоз, який виїхав на нерегульований залізничний переїзд. Свідки говорили, що водій вантажівки «ЗІЛ» проігнорував знак «Стоп», через що й сталася аварія. 

Від удару з потягом у вантажівці зайнялося газове обладнання і вона вибухнула. Водій лісовоза та два його пасажири згоріли живцем. Поки поїзд ще 200 метрів тягнув вантажівку коліями, вогонь перекинувся й на вагони. Постраждав машиніст та його помічник, яких з опіками доставили до реанімації. 

Близько 40 пасажирів потягу в цій аварії не постраждали, відчувши лише незначний дискомфорт від зіткнення. 

Вбивство у потязі

Того ж року на початку листопада з Вінниці до Харкова запустили швидкісний потяг «Інтерсіті». Однак вже один із перших рейсів, з невідомих для великої кількості пасажирів, затримали. Відправлення з нашого міста спочатку відклали на годину, потім ще на одну. Увесь цей час потяг оточувала велика кількість поліції. Підхід до одного з вагонів перекрили стрічками. 

Врешті, пасажирам повідомили, що в одній з вбиралень знайшли тіло чоловіка. У поліції повідомляли, що його вбили. 

Підлітки під колесами

За кілька днів до початку повномасштабного вторгнення на залізничному перегоні Тюшки-Вінниця компанія з чотирьох підлітків розважалася біля колій. Вони гучно слухали музику на портативній колонці, через що, ймовірно, не почули наближення потяга.  

Два хлопці потрапили під колеса. Один підліток загинув на місці, інший — травмувався. Два вцілілі хлопці відвели постраждалого додому, а про загиблого 13-річного друга вони нікому не розповіли. Про трагедію поліцію повідомив машиніст потяга. 

Мертві пасажири 

На початку 2024 року на вінницький залізничний вокзал прибув потяг сполученням «Запоріжжя-Львів». Однак далі за маршрутом він рушив з чималим запізненням, адже у двох вагонах знайшли тіла мертвих чоловіків. 

Чоловіків було два. Одним виявився 29-річний уродженець Запорізької області, іншим — 51-річний донеччанин. Оглянувши тіла померлих, судово-медичний експерт не виявив зовнішніх ознак насильницької смерті. 

Кримінальне провадження порушили з частиною 1 статті 115 ККУ з позначкою «раптова смерть». За непідтвердженою інформацією чоловіки отруїлися алкоголем, що його придбали на одній з попередніх станцій. 

Диверсанти

У березні 2025 року поліція та СБУ затримали диверсійну групу причетних до підпалів релейних шаф на залізниці у Жмеринському та Вінницькому районах області. Такі шафи призначені для захисту високовольтних ліній електропередач від коротких замикань та перевантажень. 

Інструкції від росіян зловмисники отримували через месенджер. Підпал вони знімали на камеру, після чого надсилали файли куратору. За злочини отримували гроші. Тепер їм загрожує довічне увʼязнення за державну зраду. 

«Козятин»

Ми окремо виділили цю вузлову станцію нашої області, тому що саме там, за кількістю згаданих у новинах надзвичайних подій, трапляється найбільше трагедій на залізниці. 

У 2020 році на свій 18-й день народження Володимир Авдєєв потрапив там під колеса поїзда. Йому відтяло обидві ноги. Рідні хлопця не погоджувалися з версією слідства про нещасний випадок і вважали, що Володимира побили, а потім поклали на колії. На їхню думку, це може бути незавершеним навмисним вбивством. 

У 2021-му 17-річна козятинчанка Діана Цимбарович намагалася проповзти під колесами вантажного потяга, який неочікувано для неї почав рух. Дівчина отримала кілька серйозних травм, зокрема їй ампутували руку. Нещодавно стало відомо, що Укрзалізниця виплатить постраждалій 500 тисяч гривень компенсації. Того ж року під колесами теплотяга загинув 63-річний місцевий житель. 

У 2023 році студент місцевого залізничного училища видерся на вагон вантажного потяга. Його вдарило струмом. Хлопець отримав близько 70% опіків тіла. Наразі невідомо, чи він вижив. 

У серпні 2024 року там же під потяг потрапив місцевий житель-залізничник. Чоловік загинув на місці. А вже за місяць опісля, під час спуску вантажних вагонів, загинув 16-річний підліток, який намагався перетнути колії на велосипеді.
 

Читайте також:

Масштабний обмін: Україна з полону повернула 175 захисників, з них четверо вінничан

Медикиня Ося «Магура» Шаргородська зникла чотири місяці тому. Версії — від вбивства до СЗЧ

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Люда Маевская

    Залізниця - висока зона риску! Будьте уважні! Бережіть себе, шановні!!!

keyboard_arrow_up