У листопаді на сайті міськради виклали проект заборони на продаж алкоголю. Під дію такого обмеження попадуть магазини, що працюють вночі. У мерії запевняли, що від такого обмеження зменшиться кількість «п’яних» злочинів, а підприємці не постраждають.
Утім, як запевнили підприємці з ГО «Спілка «Стіна» шкода від такої заборони буде набагато більшою. При чому всім: громадянам, владі та бізнесу.
Голова спілки Олександр Печалін розказав, що в місті зараз діє курс на скасування застарілих регуляторних актів — бюрократичних порядків, що ускладнювали роботу приватним підприємцям. Чиновники разом з бізнесом хочуть протягом двох років зробити чистку регуляторного поля.
— Але прийняття заборони на продаж алкоголю в нічний час скасовує всі напрацювання в цьому напрямку. Оскільки така заборона порушує одразу два принципи державної регуляторної політики, а саме: доцільність та збалансованість, — казав Печалін. — У аналізі регуляторного впливу, що було зроблено міськими чиновниками, не доведено, що кількість злочинів зросла внаслідок нічної торгівлі алкоголем. А балансу інтересів бізнесу, громадян та влади від введення такої заборони не буде, адже підприємці не бачать достатніх підстав для введення обмежень їхньої діяльності.
У мерії запевняли, що заборона алкоголю потрібна через збільшення кількості злочинів, які скоєні у стані алкогольного сп’яніння; шкода для громадського порядку; погіршення здоров’я (розлади психіки та агресивна поведінка через вживання алкоголю). Зокрема, за даними обласної Нацполіції та наркодиспансеру, за 2017 рік зловили 815 п’яних водіїв, а за дев’ять місяців 2018 року — 989 людей.
— Ті дані, що були представлені від Нацполіції, від наркодиспансеру — це узагальнена інформація. А скільки було скоєно «п'яних» ДТП вночі? А скільки було скоєно злочинів нетверезими людьми, які після 23:00 купували алкоголь? Тож повністю не доведено, що саме нічна торгівля алкоголем вплинула на зростання злочинності, — сказав підприємець Ігор Щур.
Від «Спілки «Стіна» підприємці направили звернення до міського голови, в якому пояснили всю шкоду від дії заборони. Зокрема, вони розписали, що через це будуть втрачені 176 робочих місць, а збитки бізнесу сягатимуть 5,6 мільйона гривень тільки за 1-й рік заборони.
Підприємці пояснили, чому заборона на продаж алкоголю зробить тільки шкоду.
— Якщо цілодобовий магазин не діятиме вночі, то буде скорочення робочих місць. Бо не потрібно продавців на нічну зміну, прибиральник. Але виникає потреба в охороні, у додаткових засобах захисту від крадіїв, що вдарить по гаманцю підприємців, — сказала учасниця Ради підприємців Маргарита Кіракасян. — Невеликі магазини, які працюють поблизу будинків, великих супермаркетів найбільше постраждають від заборони: там жвава торгівля тільки вночі. Я розмовляла з власниками кількох таких магазинів, і вони готові закритися. А це втрата робочих місць та податкових надходжень до міського бюджету.
Заборона не буде діяти — стверджував член Ради підприємців при ОДА Едуард Кренцин. Чоловік у цьому пересвідчився на власному досвіді.
— Так, в Луцьку, де обмеження діє з 2014 року, без проблем купив у невеличкому магазині пляшку горілки. Як потім з'ясувалося, тут продавали алкоголь повз касу. У Вінниці буде аналогічно. Тому через цю заборону ми закриваємо легальний продаж, а відкриваємо — тіньовий. І з часом нелегальний продаж буде тільки зростати.
До того ж, якщо нічну торгівлю алкоголем все ж приймуть, спокійніше не стане, запевняла підприємниця Наталія Поблоцька.
— У нашій спілці 73 підприємці, які здійснюють нічну торгівлю і сьогодні, на Раді підприємців при міському голові на голосуванні майже всі проголосували (одна людина утрималася) проти введення заборони на нічну торгівлю алкоголем, — сказала Поблоцька. — Якщо цю заборону приймуть — ми готові підкоритися. Але чи стане у Вінниці від того спокійніше? На мою думку, ні. Адже так ми забороняємо легальне і дозволяємо нелегальне.
У кінці зустрічі Олександр Печалін розказав, що нині збирає підписи проти введення заборони на нічну торгівлю алкоголем. Звернутися можна в офіс спілки у Вінниці: Театральна, 14; кабінет 204; телефон: 063-778-16-16.
— Ми хочемо скликати відкриті громадські обговорення, отримати чіткі дані від Нацполіції про необхідність заборони нічної торгівлі алкоголем. А в разі прийняття такої заборони — готові оскаржувати рішення міської ради у суді, — казав голова ГО «Спілка «Стіна» Олександр Печалін.
Чиновники хочуть обмежити продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, столових вин суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) з 23:00 до 07:00 години в межах Вінниці.
Під таку заборону підпадає 593 суб’єкти, що торгують цілодобово, з яких 13 - середні підприємства, 83 - малі підприємства. А всі інші — мікро-бізнес або так звані «кіоски», що працюють вночі.
За оцінкою чиновників, у 1-й рік від такої заборони бізнес втратить 450 тисяч гривень, а протягом п’яти років — більше 1,6 мільйона гривень. Хоча і зазначають, що надалі клієнти, знаючи про заборону, будуть купувати алкоголь до 23:00.
Але «нічна торгівля» ще діє: до 26 грудня будуть тривати громадські обговорення. І тільки у січні наступного року проект рішення винесуть на розгляд сесії міської ради.
Тож поки що можна надсилати свої зауваження та пропозиції до проекту у письмовому вигляді за адресою: Вінниця, Соборна,59, департамент адміністративних послуг міської ради, телефон: (0432)67-07-80 або на електронні адреси: [email protected], [email protected].
Чи потрібно забороняти нічну торгівлю алкоголем?
Читайте також:
Головне фото: DEPOSITPHOTOS
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Влада чи окремі довпойопи?
Маргарита Кіракасян
Едуард Кренцин
этих псевдо бизнесменов нужно вообще посадить в тюрьму пожизненно с полной конфискацией иммущества всей семьи только за то что они говорят.