Суд залишив в силі відсторонення Оксани Янчак від посади у Вінницькому ТЦК. Чому апеляція не змінила рішення?

Суд залишив в силі відсторонення Оксани Янчак від посади у Вінницькому ТЦК. Чому апеляція не змінила рішення?
  • Апеляційний суд залишив без змін рішення першої інстанції, яким Оксану Янчак було відсторонено від посади заступниці начальника Вінницького ТЦК. 
  • Незважаючи на численні заслуги та прохання про поновлення на іншій посаді, суд вирішив, що вона повинна залишатися відстороненою до завершення досудового розслідування. 
  • Суд визнав відсторонення обґрунтованим через потребу в збереженні належного ходу слідства. Детальніше про хід судового засідання — у нашому матеріалі.

Справа заступниці начальника Вінницького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковниці Оксани Янчак привернула значну увагу громадськості не лише у Вінниці, а й в області. Розслідування, яке тривало майже пів року, викликало різні оцінки її дій, пов'язаних із зловживанням службовим становищем.​

Сьогодні, 10 квітня, у суді відбулося засідання з апеляційної скарги Оксани Янчак на відсторонення з посади. Розгляд справи розпочався о 9.30. На засіданні був присутній представник видання «20 хвилин». 

Чому затримали Янчак та як вона вийшла під заставу?

Перед тим, як перейти до судового засідання щодо поновлення на посаді, варто нагадати, хто така Оксана Янчак, і чому її ім’я стало відомим не лише серед військових, а й у ширших колах. Оксана Янчак — колишня заступниця начальника мобілізаційного відділу ТЦК та СП у Вінниці, яка потрапила під підозру через серйозні звинувачення у перевищенні службових повноважень. Її затримання сколихнуло громадськість: вона обвинувачується в побитті військовозобов’язаного, застосуванні фізичного і психологічного насильства, а також примушуванні до підписання документів. 

Відео дня

Нагадаємо, до відділу територіального центру комплектування 12 вересня 2024 року звернувся 24-річний Станіслав Смольницький. Чоловік мав бронювання від мобілізації через роботу на підприємстві «Облпаливо». Як інформували у Державному бюро розслідувань, Оксана Янчак, незадоволена відмовою чоловіка підписати анкету та скасувати бронювання, завдала йому удар по голові, після чого почала душити. У приміщенні був її підлеглий, який також побив потерпілого, нанісши йому щонайменше три удари по голові та обличчю. Після нападу у нього забрали телефон. Постраждалий отримав забій головного мозку, синці й садна і подав відповідну заяву до ДБР. Уже 27 березня Янчак оголосили про підозру за частиною п'ятою статті 426-1 Кримінального Кодексу України, після чого її затримали.

Розгляд апеляційної скарги, поданої адвокатом Олександром Бахуром, щодо зміни запобіжного заходу — тримання під вартою, відбувся 3 квітня. В апеляційному суді частково змінили рішення суду першої інстанції. Голова суду Світлана Мішеніна прийняла остаточне рішення за апеляційною скаргою захисту Оксани Янчак. Зважаючи на серйозність звинувачень, рішення про безальтернативне тримання під вартою змінили на арешт із можливістю внесення застави у розмірі 908 400 гривень (300 неоподатковуваних мінімумів).

На запит журналістки «20 хвилин» у Вінницькому апеляційному суді сказали, що заставу вніс адвокат, який не брав участі у слідчих судах по справі Янчак в апеляції. Внесення суми відбулося 3 квітня о 18.04. Тобто за кілька годин після рішення суду про зміну запобіжного заходу.

Ми проаналізували декларацію посадовиці, аби з'ясувати, чи могла вона самостійно внести таку суму застави. Детальніше про це читайте у матеріалі:

Деталі апеляційного розгляду

На початку засідання головуюча суддя звернулася до прокурора, захисника та підсудної з питанням щодо наявності підстав для відводів. Усі учасники процесу заявили, що підстав для відводів немає, після чого розпочався розгляд справи.

Нагадаємо, раніше суд першої інстанції ухвалив рішення про відсторонення Оксани Янчак від займаної посади строком на два місяці, тобто до 25 травня 2025 року. Це рішення було ухвалене в рамках досудового розслідування і з метою запобігання використанню її службового становища для впливу на хід розслідування. Як зазначено в рішенні, такий захід також був необхідний для недопущення тиску на свідків, спотворення доказів чи їх знищення, що могло б серйозно вплинути на хід кримінальної справи.

Під час сьогоднішнього слухання захисник Оксани Янчак знову підкреслив її значний внесок у військову справу та служіння державі, зазначивши, що вона має нагрудний хрест від головнокомандувача та численні подяки за віддану службу під час воєнного стану.

— Було заявлено клопотання про дослідження матеріалів, наданих суду першої інстанції, які не були досліджені. Я прошу долучити низку кадрових рішень Вінницького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що стосуються кадрових переміщень моєї підзахисної після ухвалення рішень судом першої інстанції. Ці документи повинні бути враховані апеляційним судом. Крім того, були подані матеріали, що характеризують мою підзахисну з позитивного боку, зокрема як військовослужбовцю, яка несе службу в межах своїх повноважень в умовах воєнного стану, — сказав захисник.

Під час дебатів адвокат Олександр Бахур зазначив, що Оксана Янчак має численні заслуги перед країною, зокрема нагрудний хрест від головнокомандувача Збройних Сил України, подяку за відмінну роботу від держприкордонслужби, медалі 10 та 15 років сумлінної служби, відзнаку президента про участь в АТО та інші відзнаки за професіоналізм і відповідальне виконання службових обов'язків. 

Також адвокат зазначив, що 8 квітня його підзахисна подала рапорт на ім’я начальника Вінницького ТЦК з проханням переглянути рішення про її відсторонення від посади та розглянути можливість поновлення на іншій посаді, що не пов’язана з мобілізаційним процесом.

Тим часом прокурор, який взяв участь у засіданні через відеозв'язок, сказав наступне: «Ваша честь, сам факт незгоди з рішенням слідчого судді не є підставою для повторного дослідження доказів в апеляційній інстанції. Прошу відмовити в задоволенні клопотання».

Підполковниця залишається поза посадою

Після нарадчої кімнати колегія суддів на чолі з головуючою Світланою Мішеніною залишила апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції щодо відсторонення з посади — без змін. 

Представники захисту заявляли про необґрунтованість відсторонення, однак суд визнав рішення правомірним, зважаючи на важливість дотримання законності і забезпечення належного ходу слідства. Це означає, що Оксана Янчак залишатиметься відстороненою від посади до завершення досудового розслідування.

Із власних джерел редакції «20 хвилин» стало відомо, що Оксану Янчак направили для подальшого проходження служби в селище Оратів. Після завершення судового засідання ми намагалися отримати її коментар — зокрема, дізнатися, чи вважає вона своє затримання політично вмотивованим або спробою розправи, а також як оцінює рішення суду. Однак підполковниця відмовилася надавати будь-які пояснення.


Читайте також:

Скільки заробляють у Вінницькому апеляційному суді і хто отримує найбільше?

На Вінниччині болгарин попався на спробі вивезення лісоматеріалів за кордон

Бив, тікав від покарання, а потім каявся: на Вінниччині суд підтвердив вирок домашньому кривднику

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (36)
  • Наталія

    Її близько до людей не підпускати, сволоту посадити на нари, хабарі які брала у людей віддати на ЗСУ. Наказати за все що зробила, а зробила багато  злочинів. Треба ще добратися до  інших з військкомата.
  • Читач71

    До редакції: проясніть: що саме вона в Оратові робитиме? Якщо вона відсторонена від мобілізації. У нас там тільки ТЦК з військових структур і є, то що вона, там буде?
  • Читач68

    Усё йде до самосуду!
  • З вулиць Гайсина

    Якщо вчитель праці, з класною керівничкою будуть бити дитину, душити та вимагати незаконних дії, це теж буде перевищення службових повноважень???

keyboard_arrow_up