Як військовий може виїхати у відпустку за кордон? Юрист пояснив умови

Як військовий може виїхати у відпустку за кордон?  Юрист пояснив умови
Фото ілюстративне
  • Під час воєнного стану, виїзд за кордон заборонений для більшості чоловіків, тим більше це стосується військовозобов’язаних осіб. Виняток становить лише закордонне лікування або військове навчання. 
  • Законною підставою на виїзд військовому за кордон у відпустку — є зустріч з родиною, яка тимчасово виїхала з України.
  • Дізналися, які документи потрібно.

З початком повномасштабного вторгнення чимало жінок  з дітьми виїхали за кордон. Частина з них — це родини військовослужбовців, які нині на фронті. Через те, що під час воєнного стану, чоловіки призовного віку не мають права на виїзд з держави, більшість захисників не можуть зустрітися з своїми рідними. Однак, нещодавно з'явилась законна можливість виїзду військовослужбовцям за кордон під час відпустки. Юрист розповів, які обставини є підставою перетину кордону та що для цього потрібно.

У червні поточного року в Україні ухвалили законопроєкт, згідно якого військовослужбовці можуть брати відпустку тричі на рік. Загальна тривалість такої відпустки збільшилася до 30 днів. Окремо надається 10-денна відпустка за сімейними обставинами — для одруження, при народженні дитини, смерті близького родича. Тобто, захисник може взяти 40 днів відпустки на рік. А що потрібно військовому, щоб виїхати за кордон під час відпустки?

— Закон про соціальний захист військовослужбовців передбачає, що вони мають право на виїзд, — говорить юрист Микола Тимощук. — Для цього треба пройти певну процедуру та отримати дозволи від командування. За повідомленнями Міноборони, рішення щодо виїзду військовослужбовця за кордон ухвалюється в індивідуальному порядку. 

Відео дня

Першочергово, військовий має написати та подати рапорт на відпустку командиру військової частини. Додатково, у рапорті мають бути вказані:

  • дати виїзду та повернення, 
  • місто та адреса перебування,
  • тип транспорту та пункт пропуску, яким буде здійснюватися виїзд з України.

— Разом з рапортом військовослужбовець має надати документи, які будуть підтверджувати мету поїздки, — каже правознавець. — Такими документами є свідоцтва про шлюб та народження дітей, а також посвідки про тимчасовий захист членів родини, які перебувають за кордоном. Тобто, законною підставою на виїзд — є зустріч з родиною, яка тимчасово виїхала з України.

Для виїзду військового до родини за кордон треба мати:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон
  • документ, що посвідчує особу військовослужбовця (військовий квиток, посвідчення офіцера тощо)
  • відпускний квиток з вказанням місця перебуванням за кордоном
  • витяг з наказу відповідної посадової особи, уповноваженої на прийняття рішення про надання військовослужбовцю відпустки.

На підставі наданих документів командир військової частини має ухвалити рішення щодо дозволу на виїзд військовослужбовця. У разі схвалення такої відпустки, командиром має бути оформлений наказ, який надає право на виїзд. Крім цього, дозвіл на виїзд має бути вказаний у відпускному квитку. Зазначу, що законодавство дозволяє отримати додаткові дні до відпустки на дорогу.

Під час проходження контролю прикордонники перевірять, чи справді ця особа є військовослужбовцем, діючий біометричний паспорт, а також наявність відпускного квитка. В ньому обов’язково має бути зазначено, що військовому дозволено виїхати у відпустку за кордон.

— Бувають ситуації, коли військовослужбовець має дозвіл на відпустку, але в ньому не вказаний виїзд за кордон, — зазначає юрист. — В такому випадку йому не дозволять покинути країну. Окрім того, військового можуть не випустити за кордон, якщо на нього накладено інші обмеження, приміром, несплату аліментів, штрафів або судових рішень.

Нерідко командування може не бажати брати на себе відповідальність та відпускати військових, особливо з урахуванням потенційних ризиків, таких, як можливість неповернення військовослужбовця. 

 

Читайте також:

Вручити повістку можуть опікуну родича з інвалідністю і багатодітному батьку: коментар юриста

Чи можуть мобілізувати всіх членів сім'ї? Юрист пояснив нюанси

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (18)
  • Ford Abs
    Конче на прикордонна, паперово, прибиральне служба.... Похлопаємо їй 👋👋👋👋
  • Ksu Maslovataya
    Військове кріпацтво, по-іншому не назвеш(. Ніяких прав і самі обовʼязки…
    Ksu Maslovataya reply Ksu Maslovataya
    Natalia Zhurbenko 😂людям властиво бачити в інших те, що є у них самих 🫣тому своєю порадою можете скористатись Ви ) гарного дня
    Наталия Журбенко reply Ksu Maslovataya
    Ksu Maslovata Ви надто надмірні Ій пихаті у висновках - це, власне, свідчить у необізнаність у багатьох сферах нашого буття. освіта - те, що Вам дууууже згодиться для доречних й обдуманих коментарів. якраз триває вступна кампанія - встигнете! успіхів 🇺🇦
    Ksu Maslovataya reply Ksu Maslovataya
    Natalia Zhurbenko мене цікавить справедливість по відношенню до всіх людей, а до військових -тим падше. Я бачу, Вам якраз норм, що військові не мають прав та свобод.
    Наталия Журбенко reply Ksu Maslovataya
    Ksu Maslovata а Ви цікавитесь чужим життям більше, ніж своїм? 🧐
    Ksu Maslovataya reply Ksu Maslovataya
    Natalia Zhurbenko місце роботи в мобілізованих до війни було інше. А тепер вони собі не належать, а належать державі, і навіть відпочити за 1,5 закордоном не мають права???В той час,
    Коли інші «чоловіки» собі мають звичне життя і в них чи не кожен день відпочинок…
    Наталия Журбенко reply Ksu Maslovataya
    Ksu Maslovata статут. врешті, як і на будь-якому місці роботи є правила, які Ви маєте виконувати, вносити пропозиції із вдосконалення або звільняйтесь. Ви ж теж коментуєте новину 20-ти хвилинки не через наявний вільний час та натхнення? 😉
  • Daily
    завозиш  долари в одесу  борисову та їзжай куди хочеш
  • Дима Инкогнито
    Смерть зелупі

keyboard_arrow_up