Вручити повістку можуть опікуну родича з інвалідністю і багатодітному батьку: коментар юриста

Вручити повістку можуть опікуну родича з інвалідністю і багатодітному батьку: коментар юриста
 • Верховна Рада України прийняла закон, що звужує коло осіб, які зможуть отримати відстрочку від мобілізації. Це стосується опікунів родичів з інвалідністю.
 • Багатодітні батьки, хоча мають право на відстрочку від мобілізації, однак їм також можуть вручити повістку. Чому? Пояснює юрист.

Верховна Рада скасувала право на відстрочку від мобілізації тим, хто має родичів з інвалідністю. Йдеться про законопроєкт №9342 схвалений 28 червня.

Дотепер відстрочку від мобілізації можна було отримати за умов, що у військовозобовʼязаного є родич з інвалідністю I чи II групи — дружина (чоловік), батьки або батьки дружини (чоловіка). Ця ж причина могла бути і підставою для звільнення в запас, якщо таких родичів має мобілізований до лав ЗСУ.

Після підписання закону президентом не служити можна буде лише в тому випадку, якщо в родині більше немає інших людей, здатних утримувати особу з інвалідністю.

Відео дня

— Дійсно, минулого тижня були внесені певні зміни до ст.23 ЗУ «Про Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», — розповідає Микола Тимощук, юрист Veteran Hub.— Тепер можливості щодо відстрочки по наявності родичів з інвалідністю сформульовані наступним чином: «які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати». 

Прийнятий закон означає, що відстрочку можна буде оформити лише в тому випадку, якщо в родині не має інших людей, зобов’язаних утримувати особу з інвалідністю. Раніше норма вимагала тільки факт наявності вказаних осіб з інвалідністю. Останні зміни до закону про мобілізацію значно звужують коло осіб, хто не підлягає мобілізації.

Схвалений закон, ще має підписати Президент України.

Що робити багатодітному батькові, якщо отримав повістку

Багатодітні батьки мають право на відстрочку від мобілізації. Однак, їм також можуть вручити повістку.

— Важливо розуміти, якщо чоловік не підлягає призову під час мобілізації відповідно до закону, це не означає, що у нього автоматично є відстрочка, — говорить Тимощук. — Аби отримати її, необхідно подати до ТЦК та СП відповідну заяву з документами, що підтверджують право на відстрочку. Обмежень щодо вручень повісток конкретній особі немає. 

Подання заяви про відстрочку допускається при отриманні повістки або при необхідності отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон. Це передбачено частиною 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

— Підкреслимо, що абзац 4 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років,
— зазначив юрист.

Правознавець додав, що призовник, який має право на відстрочку за сімейними обставинами, повинен через районний (міський) ТЦК та СП подати голові районної (міської) призовної комісії заяву про бажання нею скористатися. Підставою для надання відстрочки від призову є свідоцтва про народження дітей із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства.

Також варто звернути увагу на питання утримання рідних дітей при розлученні батьків та утримання нерідних чоловікові дітей при спільному проживанні.

— Якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. Однак, якщо аліменти дітям не надходять або біологічний батько помер, то вітчим має право скористатися звільненням з військової служби як такий, що має на утриманні трьох малолітніх дітей.

Хто не підпадає під призов під час мобілізації

Загальну мобілізацію та воєнний стан в Україні, нагадаємо, продовжили до 18 серпня 2023 року. Під час воєнного стану військовозобов’язаними вважають усіх чоловіків від 18 до 60 років.

Відповідно до норм українського законодавства, мобілізація відбувається у чотири хвилі, однак залишаються ті категорії громадян, які не підпадають під мобілізацію в Україні.

Юрист Veteran Hub розповів, хто не підлягає призову на військову службу під час воєнного стану:

 • Громадяни, які залучені до роботи в органах державної влади, критично важливих підприємствах та організаціях.
 • Громадяни, визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я або віком.
 • Громадяни, які доглядають за особами, що потребують піклування.
 • Також не залучаються до мобілізації чоловіки та жінки, які є батьками та займаються вихованням дітей.
 • Багатодітні чоловіки та жінки. Йдеться про тих батьків, на вихованні яких троє та більше неповнолітніх дітей.
 • Батьки-одинаки та самотні матері, які виховують щонайменше одну неповнолітню дитину.
 • Чоловіки та жінки у статусі опікунів та прийомних батьків бодай однієї неповнолітньої дитини.
 • Не підлягають призову на військову службу батьки, на вихованні яких:
  неповнолітня дитина з інвалідністю підгрупи А, повнолітня (18-23 роки) дитина з інвалідністю I чи II групи.

Також не можуть призвати:

 • жінок та чоловіків, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати, дід, бабуся чи рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях.
 • жінок та чоловіків, які мають неповнолітню дитину та чоловіка (дружину), що проходить військову службу. Ця категорія була додана після набуття чинності у квітні закону Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Крім того, не можуть призвати одержувачів професійної передвищої та вищої освіти, асистентів-стажерів, аспірантів та докторантів, які навчаються на денній чи дуальній формах здобуття освіти.

Окремо визначаються категорії державних службовців, які не підлягають призову. Зокрема, йдеться про депутатів Верховної Ради України та АР Крим, працівників правоохоронних структур (оскільки вони вже залучені до оборони країни), а також антикорупційних органів. Також не можуть мобілізувати громадян, які мають відстрочку від проходження військової служби.

У травні, нагадаємо, Верховна Рада проголосувала за зменшення граничного віку перебування призовників на військовому обліку з 27 до 25 років.

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Читайте також:

Чи можуть мобілізувати всіх членів сім'ї? Юрист пояснив нюанси

«Повістки. Роздаємо повістки». Як журналістка з хлопцями із військкомату шукала по місту чоловіків

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (17)
 • Вова Власюк

  Дипутатстким синочкам чомусь не вручають.
 • Наташа Молодецька

  Давно пора
 • Инна Ковальва

  У дітей група не виставляється  ні про яку першу і другу річ не може йти.
 • Sergey Storog (Ja)

  Щось за останній тиждень це вже третя стаття про роздачу повісток. Та і юрист занадто молодий ( доречі призивного віку ) щоб висвітлювати цю тему тому і пояснення однобокі все зводиться до одного - мають...зобов'язані...повинні і тд.

keyboard_arrow_up