Щоб вінничани більше знали про новий коронавірус голова ОДА Владислав Скальський робить серію інтерв’ю з вінницькими медиками та науковцями. У своєму фейсбуку чиновник показав запис розмови з завідуючою кафедри інфекційних хвороб Ларисою Мороз та завідувачем кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Юрієм Мостовим з вінницького Медуніверситету. Публікуємо відео повністю. Нижче, в матеріалі, головні тези з їхньої розмови.
Завідуюча кафедрою інфекційних хвороб Лариса Мороз зазначає, що є декілька основних способів передачі СOVID-19 — це повітряно-крапельний та пиловий.
— На будь-яких поверхнях інфекція може існувати 72 години. На пластику та «нержавійці» вірус зберігається довше, ніж на міді та інших кольорових металах. У повітрі він може зберігатися до 3 годин, — говорить Лариса Мороз. — При близькому контакті з інфікованою людиною — 1-1,5 метри від особи — ймовірність, що здорова людина також отримає зараження коронавірусом, складає 80%. Заходи з самоізоляції, які запроваджені у нас, якщо їх дотримуватися, дадуть гарний профілактичний ефект.
Юрій Мостовий відповів, що більшість людей перенесуть коронавірус в легкій формі, хоча й додає, що коронавірус COVID-19 досі маловивчений.
— Насправді, ми маємо справу з генетично новою структурою, до якої організм людини незвичний. Але якщо у людині стійкий імунітет, то є висока ймовірність, що навіть при зараженні COVID-19, ця людина перенесе його в легкій формі. По типу того, як проходить ГРВІ, що бачимо на прикладі країн, де вже є сотні інфікованих людей, — каже завідуючий кафедрою пропедевтики внутрішньої медицини.
Лариса Мороз відповіла, що тест-систем немає у продажу. До того ж, для її використання потрібні знання в медицині та лабораторне спецобладнання.
— Тест-системи на коронавірус, які зараз є в Україні, визначають наявність антитіл, що з’являються на 5-6 день з початку захворювання; та антитіла, які з’являються після 10 дня з початку захворювання. Поява останніх вказує, що людина перехворіла на коронавірус та має імунітет. Наскільки він стійкий? Ми не знаємо, адже ще не зроблені дослідження цього імунітету.
Інший тест — беруться мазки зі слизової носа, ротоглотки, завдяки яким в лабораторії виявляють антиген вірусу, що можна зробити в перші години захворювання.
Більш потужна постановка діагнозу — це ПРЛ-діагностика, яке виконується в спеціалізованих лабораторіях.
Однак, професорка визнає, що тестування населення потрібно зробити масштабним, що доводить успіх експерименту одного з італійських міст.
— У одному з містечок Ломбардії, в якому живе до 3,5 тисяч людей, провели дослідження всім. І завдяки цьому виявили 3% людей, які мають коронавірус, ізолювали тих, хто з ними контактував та в результаті знизили рівень захворюваності на 90%. Звісно, всю Вінницю ми не можемо дослідити. У нас немає стільки тестів, яких бажано закупити якомога більше, щоб робити скринінг людей вже на ранніх етапах, — каже Мороз.
— За прогнозами фахівців по всьому світу, пандемія триватиме 1,5-2 роки та в літні місяці коронавірус має знизити свою активність. Але люди поважного віку все одно в групі ризику: у них можуть розвиватися важкий перебіг хвороби та ускладнення, — відповіла завідуюча кафедрою інфекційних хвороб Лариса Мороз.
— Усі, хто знаходяться у самоізоляції, без підозр інфікування, дотримуйтесь правил гігієни: мийте руки не менше 20 секунд, провітрюйте приміщення та не виходьте з дому без нагальної на це потреби, — каже Лариса Мороз.
— Найбільш вразлива група до коронавірусу — це люди похилого віку. Особливо ті, хто мають артеріальну гіпертензію, ішемічну хворобу серця, бронхіальну астму. Їм потрібно дотримуватися самоізоляції більше, ніж комусь, — розказав Юрій Мостовий. — Стосовно прогулянок — особам поважного віку їх варто обмежити. Мами з дітьми не гуляйте гуртом з іншими батьками. Обмежуйте близькі контакти з іншими людьми на час карантину.
— Здоровий спосіб життя, нормальний сон, вживати нормальний обсяг води, фізична активність в тих місцях, де немає скупчення людей. Імуномодулятори не дають посилення імунної системи, це моя думка, — відповів завідуючий кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Юрій Мостовий.
Лариса Мороз розказала, що завдяки співпраці з іноземними медиками вони розробили перший в Україні локальний протокол медикаментозного лікування коронавірусу. Нині є тільки підтримуюче, симптоматичне лікування.
— Будемо його використовувати для лікування середніх та важких випадків захворювання. Це буде медикаментозне лікування препаратами для лікування ВІЛ-інфекції, малярії та ревматичних захворювань. Чому такі препарати? Бо складові цих інфекцій є в геномі коронавірусу COVID-19. Наш локальний протокол мають затвердити в обласному департаменті охорони здоров’я та в МОЗі, щоб, зокрема, скласти й національний протокол лікування коронавірусу, — каже Мороз.
А Юрій Мостовий розказав, що зараз спілкується з медиками Ізраїлю та Німеччини.
— У них та ж сама проблема, що в нас — дефіцит апаратів ШВЛ, медперсоналу, який навчений працювати з цими апаратами. І хочу зазначати — в них карантин ще більш жорсткий, ніж у нас, — каже Мостовий. — Єдине наше спасіння — це дотримання гігієни та карантинних мір. Не виходьте на вулицю без нагальної потреби. Дотримуючись всіх обмежень ми зможемо вийти з пандемії з мінімальною шкодою для здоров’я вінничан.
В Україні, нагадаємо, одужала перша людина, яка хворіла на коронавірус COVID-19
Читайте також:
У Вінниці зловили чотирьох водіїв маршруток, які порушили правила карантину
Коронавірус і вагітність: що потрібно знати майбутнім матерям
Для тих, кого дістали новини про коронавірус. Склали добірку цікавих статей
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
И ДА ЩО ТАКЕ ДЕБІЛЛАМТ А????????????????
Ви нормальні?