«Врятувавши одне життя — ти рятуєш цілий світ». У Вінниці вчать надавати першу домедичну допомогу

- З другого тижня повномасштабної війни, у волонтерському центрі «Шахіна», проводять тренінги з домедичної допомоги.
- Цивільних тут навчають як рятувати життя людей, поки до постраждалих їде «швидка».
- Ми відвідали один з цих тренінгів та поспілкувалися з викладачкою курсів Людмилою Гудзевич.
— Є маса алгоритмів дій: це і MATCH, і український прототип КОЛЕСО, і САВС, але надзвичайно важливо не знати їх, а відпрацювати до м'язової пам'яті. Знання в критичній ситуації, то ніщо, — говорить доцентка кафедри біології ВДПУ, викладачка Людмила Гудзевич. — Щоб потенційному рятувальнику не заважали сумніви та страхи необхідно вкласти в його руки досить тверді навички, а у свідомість — впевненість у важливості та правильності його дій. Війна на території України виводить на перший план необхідність здобуття цивільними навичок надання домедичної допомоги у несприятливих умовах, хоча це актуально завжди.
Відпрацьовують навички до м’язової пам’яті
Її тренінги за один раз відвідує трохи більше десятка слухачів. Каже, що така кількість є оптимальною, щоб не тільки прослухати теорію, а й застосовувати нові знання на практиці.
Чимало часу тренерка приділяє тому, щоб люди навчилися допомагати при кровотечах.
— Адже від критичної кровотечі людина помирає за 1-3 хв, непрохідність дихальних шляхів (5-6 хв), — каже Гудзевич. — Крім того, навчаємо як відновити прохідність дихальних шляхів, як допомогти людині без свідомості, при різних видах пневмотораксу (потрапляння повітря в плевральну порожнину - авт.), на тренажері навчаємо серцево-легеневій реанімації з використанням автоматичного зовнішнього дефібрилятора.
Протягом трьох годин на занятті відвідувачі відточували навички закручування ізраїльських бандажів, турнікетів — накладали їх як на собі, так і на іншій людині.
Для відпрацювання навичок штучної вентиляції легень в них був спеціальний манекен, якому студенти Людмили дали прізвисько «Жорик».
— Я часто кажу своїм учням, що врятувавши одне життя — ти врятуєш цілий світ. Бо ця людина, яку ти рятуєш — для когось це цілий світ. Звичайно, дуже важливо не боятися врятувати «цілий світ» та бути готовим/-вою психологічно, — каже Людмила Гудзевич.
Що треба додати в домашню аптечку
— Які ще навички люди опановують на ваших тренінгах? — питає журналіст.
— Зараз, на мою думку, треба звернути увагу більше на надання домедичної допомоги при множинних травмах. Тобто, це може бути одночасно і відкриті (осколкові, рвані рани) та закриті ушкодження (переломи, вивихи, синдром тривалого стиснення тканин), — відповідає викладачка. — Тому навчаю як зупиняти кровотечу турнікетом, джгутом SWAT, ОМЕГА; тампонуванню ран, як накладати ізраїльський бандаж та імпровізовану тиснучу пов'язку, оклюзійну пов'язку, використання термоковдри.
Однією з поширених помилок від надавачів домедичної допомоги є те, що вони працюють без рукавичок.
— Люди часто забувають про власну безпеку. Якщо немає ні джгута, ні турнікета — просто тиснуть руками на відкриту рану. Це небезпечно, бо може нанести шкоду, як постраждалій людині, так і тій людині, що надає допомогу. Тому варто завжди мати при собі пару нітрилових рукавичок. Вони міцні та швидко вдягаються. Після тренінгу ми зазвичай їх роздаємо учасникам, — говорить Людмила Гудзевич.
Жінка радить вінничанам додати в домашню аптечку наступний набір:
— Є аптечка вдома, а є міні-аптечка при собі. У такій міні-аптечці я раджу мати наступні засоби: нітрилові рукавички; засоби для зупинки кровотечі – турнікет, або SWAT, ОМЕГА, бинти різних розмірів; марлеві серветки різних розмірів; еластичний бинт; термоковдра; пластирі різних розмірів; косинки для іммобілізації кінцівок; скотч армований, — каже тренерка.
— Найкращий засіб у вашій аптечці, це той, яким ви вмієте користуватись. Тому отримуйте важливі, корисні навички з домедичної допомоги на тренінгах. Шукайте ці курси. У Вінниці їх проводять чимало громадських організацій, волонтерів та різних об'єднань, — додає доцентка Людмила Гудзевич.
Як потрапити на курси домедичної допомоги?
- Тренінги у волонтерському центрі «Шахіна». Вони є безоплатними. Відбуваються щоп’ятниці, з 11.30 до 14.45. Адреса: Коцюбинського 43-а. Запис за номером: 067 432 56 68 (Олена)
- Періодично тренінги з домедичної допомоги проводить Сергій Кіржа, інструктор із виживання. Слідкуйте за анонсами в facebook-спільноті «Перша допомога. Вінниця».
- Також проводить тренінги з тактичної медицини й надання першої медичної допомоги старший бойовий медик Юрій Кондор. Групи наразі набрали, охочих виявилося аж 232 людини. За анонсами наступних тренінгів слідкуйте в telegram-спільноті GUARDS.
Якщо знаєте інші курси з домедичної допомоги, які відбуваються у Вінниці, то вказуйте їх у коментарях під цим матеріалом.
Раніше, нагадаємо, ми розповіли, як допомогти країні на енергетичному фронті.
Читайте також:
Живемо в стані постійної напруги: психологиня про те, як зараз зберігати своє ментальне здоров'я
Відповіді на п'ять найпопулярніших запитань про йод
Надмірна вага: вінницька лікарка розповідає про мультидисциплінарний погляд
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
чи 1200??