Після того, як набув чинності закон про пенсійну реформу, прозорі офіси стали місцем, куди кожного дня приходять сотні стареньких дідусів та бабусь. Пенсіонерів цікавить, чому одним нараховують тисячі гривень, а іншим не дістається нічого. І вони ладні сидіти годинами, мовчки, з підвищеним тиском, кашлем, поганим настроєм, чекаючи своєї черги на прийом до людини, яка їм пояснить, чому все-таки так сталося. Журналісти RIA також там побували та поспілкувалися із тими, хто ображається на державу.
– Я маю 30 років стажу, але мені нічого не додали, – каже пенсіонерка Тамара. – Коли президентом був Кравчук, нас вигнали на базар. Там я пропрацювала десять років. Зрозуміло, мені цього ніхто не зарахує. Та й добре, але ж 30 років стажу є, а пенсія у мене все одно мінімальна. Нещодавно чула, що тим, хто працював у банках і отримував три тисячі, пенсію підвищать до шести тисяч. А чому тим, хто отримує 1300, не зроблять пенсію 2600?
При всій відвертості розповідей пенсіонерів, більшість із них не називає навіть свого імені, прізвища, фотографуватися категорично відмовляються. Мовляв, а навіщо зайвий раз світитися, а якщо ще гірше стане? Деякі і взагалі не хотіли розмовляти з журналістами, хтось говорив, що погано себе почуває, проте продовжував сидіти і чекати, а хтось був настільки емоційним, що доводилося втручатися охороні. А були й ті, хто остаточно розчарувався у владі і відверто глузував зі встановлених державою законів.
– Як можна вести чистий бізнес у нашій країні? А ніяк. А значить і офіційне працевлаштування не принесе користі роботодавцю, – обурюється пенсіонер Олег Мацкевич. – Зараз жінка повинна мати обов'язкові 30 років страхового стажу, чоловік – 35. Але у нас вже не живуть стільки. А якщо і живуть, то потім сидять, як я і інші пенсіонери, на мінімальній пенсії. Невже ми віддавали своє здоров'я і силу державі, щоб зараз не мати можливості нормально жити, лікуватися, одягатися і харчуватися? Влада розуміє, що ми не в змозі вийти на Майдан і силою відстоювати свої права, тому і знущається над нами, як їм заманеться.
При такій емоційній розповіді, ті, хто ще кілька хвилин тому відмовлялися хоч щось казати, починали ствердно кивати головою. Мовляв, а він правий, так тримати. Утім, все одно продовжували мовчати і перепитували, чи не сфотографували їх ненароком журналісти, коли вони відверталися.
Серед відвідувачів прозорого офісу було вкрай мало тих, хто посміхався або активно щось обговорював. Більшість були схвильованими та розчарованими наслідками реформи.
– Я 43 з половиною роки пропрацювала медсестрою, а мені додали всього 142 гривні. Але ж, коли я починала працювати, у мене була нормальна зарплата, я мала змогу поїхати з дитиною на море, купити собі їжу, одяг, могла платити за квартиру. А що я можу купити зараз, коли моя пенсія 1640 гривень? – розповідає пенсіонерка Людмила. – У пенсійному мені кажуть, що раніше був один коефіцієнт, а зараз інший, тому і пенсія така маленька. Одним вони додали по 800 та 900 гривень, а про таких, як я, і зовсім забули. І як нам тепер жити? Невже я винувата, що народилася у Радянському Союзі?
– Якщо людині не перерахували пенсію, значить, згідно із пенсійною реформою, на ній було невигідно застосовувати цю реформу. Основні причини: недостатня кількість стажу або низька заробітна плата, – розповідає начальниця відділу з питань виплати пенсії Олена Благодатських. – Раніше коефіцієнт страхового стажу розраховувався таким чином: наприклад, у людини сорок років стажу, що дорівнює коефіцієнту 0.40. Його множили на 1.35 (величина оцінки одного року страхового стажу – авт.) і його заробітну плату – отримували коефіцієнт, за яким нараховувалася пенсія. Після нової реформи з'явився новий коефіцієнт – 1. І тепер у деяких людей після перерахунку пенсія вийшла меншою за ту, яку вони отримували до реформи. Але оскільки ми не можемо платити менше, то довелося зробити доплату до старого розміру пенсій.
У пенсійному фонді пояснили, що майже 82 тисячі (90%) вінницьких пенсіонерів отримуватимуть підвищену пенсію. На це було виділено 49,7 мільйона гривень додаткових видатків. У середньому, пенсія вінничанина зросла на 553 гривні. Перерахунок проведено автоматично і до 25 жовтня надбавки отримали всі пенсіонери. Тим, у кого перерахунок менший за 140 гривень, – гроші виплатять у вигляді доплати в листопаді. А розмір пенсії може змінюватися, тільки за умови підвищення прожиткового мінімуму. Це означає, що якщо вам не підняли пенсію в цьому місяці, її не підніматимуть і в наступному, як помилково вважають деякі пенсіонери.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер