На кінець сесії міськради, яка проходила 30 листопада, депутат від «Вінницької європейської стратегії» Володимир Малінін звернувся до своїх колег з проханням підтримати звернення. У ньому він виклав позицію влади на процес надання томосу для створення єдиної помісної церкви в Україні. Пропонуємо ознайомитися з його виступом, далі пряма мова:
— 29 листопада в Стамбулі синод Вселенського патріархату ухвалив текст томосу про надання автокефалії Українській православній церкві. Це історичне рішення відкрило шлях для оголошення об'єднавчого православного собору та створення автокефальної української православної церкви.
Впродовж 20 сторіччя Україна прагнула повернути автокефальний статус київської метрополії, яка сім століть відносилася до складу Вселенського патріархату, а з 1686 року з грубим порушенням канонів, фактично по-рейдерські, була приєднана до московського патріархату.
Довгоочікуваний томос відновить історичну справедливість та сприятиме ствердженню незалежної української церкви. В Україні має бути канонічна православна церква, незалежна від держави-агресора Російської Федерації.
Разом з тим, ми розуміємо, що Україна є багатоконфесійною країною, тому досягнення релігійної злагоди та миру — це важливе завдання та цінність.
Не виключено, що на тлі цих знакових подій для українського православ'я, деструктивні сили спробують цим скористатися. Важливо не піддаватися на провокації та не допускати насильницьких дій щодо захоплення храмів та інших культових споруд. Справжня християнська ідеологія суперечить жодним проявам агресії та насильства.
Очевидно, влада не повинна втручатися у внутрішньоцерковні справи, але має забезпечити спокій та порядок в своїх громадах.
Помісна церква — це потужний об'єднавчий фактор для країни в духовному вимірі. Тож як представники своїх територіальних громад маємо врахувати доленосне рішення синоду Вселенського патріархату про схвалення тексту томосу для автокефалії української православної церкви і дослухатися до рішення, яке буде прийнято в грудні на об'єднавчому православному соборі. Ми щиро сподіваємося, що в незалежній Україні буде своя незалежна церква, яка з зміцнить релігійну свободу та міжконфесійний мир, — казав Малінін.
Далі міський голова Сергій Моргунов висловився, що це звернення потрібно не тільки розіслати депутатам міських та обласних рад, а й пояснити самим вінничанам. Адже, за його словами, вже були спроби виступити проти створення єдиної помісної церкви тут, у Вінниці. І згадав мітинг проти митрополита Симеона. Про це в нашому матеріалі: «Іуди вcередині церкви». Як противники митрополита Симеона прийшли на протест
Це унікальний церковний документ, указ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність — автокефалію. Найчастіше томос стосується церковного устрою.
На синоді Вселенського патріархату, 29 листопада, ухвалили проект томосу. Його передадуть новому предстоятелю Української церкви. Предстоятеля оберуть у Києві на об'єднавчому Соборі, який повинен відбутися в грудні.
Конкретну дату об'єднавчого собору вже затвердили на Синоді, найближчим часом її має оголосити Вселенський патріарх Варфоломій. Україна може отримати Єдину помісну церкву вже до кінця 2018 року.
Щоправда, на створення самої церкви на практиці може піти декілька років – переконані релігієзнавці, передає «24канал». Адже далі потрібно буде вирішити питання з розподілом майна, та й Росія продовжуватиме встромляти палиці в колеса.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
ФСБ внедряет своих агентов в Украину под видом "церковнослужителей", - СБУ. ВИДЕО (Цензор.Нет)