Відсутність печатки та помилки при заповненні. У яких випадках можна відмовитися від повістки
- 24 серпня 2022 р.

- Захист нашої держави — це обов'язок громадян, і незаконне ухилення від призову карається законом.
- Під час воєнного стану повістки на військовому службу українцям можуть вручати будь-де. Але, що робити, якщо ви бачите, що повістка складена невірно?
- Розповідаємо, як правильно поводити себе у таких ситуаціях.
У перший день широкомасштабного наступу росії на Україну наш Президент Володимир Зеленський оголосив про проведення загальної мобілізації в Україні. А у серпні Верховна Рада продовжила воєнний стан до 21 листопада, тобто, в тому числі продовжується мобілізація.
Раніше ми писали про те, як правильно має виглядати повістка. Нагадаємо вам, що це аркуш паперу, де має бути обов'язково вказано:
- ПІБ призовника, рік народження та адреса;
- місце роботи;
- вид повістки;
- дата, час та адреса, за якою потрібно з’явитися;
- застереження щодо необхідних документів;
- назва органу, печатка, підпис, ПІБ керівника ТЦКСП.
Однак варто розуміти, що не завжди коли ви отримали повістку, то вас одразу ж відправлять у зону бойових дій. Вони бувають чотирьох видів:
- повістка для уточнення даних призовника;
- повістка-призов на строкову військову службу;
- повістка для призову на медкомісію;
- мобілізаційне розпорядження.
Керівниця юридичної клініки та професорка кафедри цивільного права і процесу Донецького національного університету, що тимчасово розташований у Вінниці, Лілія Амелічева пояснювала нам, що лише, якщо вам прийшло мобілізаційне розпорядження, то ви повинні впродовж 24 годин прийти на призовний пункт. Всі інші види повісток видають насамперед для з’ясування різних деталей про військовозобов’язаного, а вже згодом можуть відправити у зону бойових дій.
Час навчання військовозобов'язаних без досвіду служби від 5 до 15 діб.
Важливим також є те, що повістка має бути вручена тільки особисто, під розпис отримувача.
Як пояснювали нам на «гарячій лінії» Безоплатної правової допомоги, повістку вручити може насамперед співробітник територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП). Але також їх можуть вручати уповноважені особи органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, фізичні особи-підприємці, керуючі багатоквартирних будинків.
Цими уповноваженими особами можуть бути й представники ТрО. Однак вони не мають права «на коліні» заповнювати вам повістку. Остання має бути підписана керівником ТЦКСП та з поставленою печаткою.
Чи існують вагомі причини відмови від повістки?
Допомогла розібратися з цим питанням адвокатка, кандидатка юридичних наук Анна Даніель.
Як пояснює спеціалістка, підстав для відмови від підписання повістки є кілька:
- виявлені помилки у оформленні повістки (наприклад, неправильність у написанні вашого ПІБ);
- повістку вручає не уповноважена особа;
- відсутність печатки військкомату/підпису керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не зазначено його військове звання, прізвище та ініціали;
— Однак, це тимчасове відтермінування, бо після розгляду акту про відмову, військкомат виправить помилки й, не виключено, що правильно оформлену повістку вручатимуть особі знову, — пояснює Анна Даніель. — Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Тобто, як пояснює адвокатка, відмовитися від повістки можна лише за наявності виявлених помилок у самому тексті повістки.
Як діяти, якщо побачили помилку, і що відбувається далі?
— Якщо особа, після ознайомлення з повісткою, наприклад, виявила неточності у написанні свого прізвища, ім’я, по батькові, адреси місця проживання, відсутності підпису керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, печатки тощо, вона може відмовитись від її підписання, — каже адвокатка Анна Даніель.
Як словами фахівчині, після відмови від підписання повістки, обов’язково, за присутності свідків, співробітник військкомату повинен скласти акт про відмову із зазначенням причини. Акт передається до центру комплектування (військкомату).
— У разі відмови від повістки з поважних причин відповідальність не наступає, — говорить вона. — Однак Національна поліція України має право здійснювати адміністративне затримання військовозобов’язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
За неявку до військкомату без поважних причин передбачено адміністративне покарання у вигляді штрафу від 1700 до 3400 грн.
Якщо ж ви ухиляєтеся від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу без поважних причин — це карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та ухилення резервістів в цей час — карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років (ст. 336 Кримінального кодексу України).
Читайте також:
Загальна мобілізація під час війни. Відповідаємо на питання, що хвилюють вінничан
Чи можуть бійців тероборони відправляти на передову? Та ще чотири питання про ТрО
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Але якщо взяти довідку, що у Вас ГРВІ, можна і того не платити. Порівняно з життям то нічого.