- Прогнозу на цю зиму ще немає. Але, на мою думку, зима цього року буде трішки холодніша, ніж минулого, - каже пані Кощавка. - Щодо народних прикмет, то ми їх не перевіряємо і не відстежуємо, але кажуть, якщо на Покрову тепло і сонячно, то зима буде морозна.
Попри те, що науковці в один голос запевняють, що вже протягом кількох років народні прикмети не допомагають передбачати погоду, щороку 14 жовтня, на свято Покрови Богородиці, люди уважно спостерігають за погодою. Адже кажуть, що погода на Покрову може розповісти і про те, якою зима буде, і якого урожаю варто очікувати.
- Хай кажуть, що хочуть, - запевняє 76-річна вінничанка Людмила Грушко. – Але Покрова не бреше. Щороку навмисно помічаю, і щороку прогнози справджуються. От яка погода буде цього дня, таку і зиму варто очікувати
Довідка
Якщо весь лист із берези та дуба на Покрову обсиплеться - до легкого року, а не весь - до суворої зими.
Якщо у вишні листя обпаде до 14 жовтня - зима буде тепла, якщо ж до цього часу вишня зелена - зима буде люта.
Зранку вітер із півдня, а по обіді з півночі - початок зими буде теплим, але згодом похолодає.
Якщо вітер із півдня низовий - зима буде теплою, з півночі горішній - холодною, із заходу - сніжною; коли ж протягом дня вітер змінюватиме напрямок, то і зима буде нестійкою.
Яка погода на Покрову, такою буде і зима.
Якщо в цей день сніг не покрив землю - не покриє в листопаді та грудні.
На Покрову вітер - весна буде вітряна.
Відліт журавлів до Покрови - на ранню зиму.
Хто сіє по Покрові, не має дати що корові.
На Покрову віє вітер із півдня - буде тепла зима.
Якщо на Покрову випав сніг, то буде він і в Дмитрів день (8 листопада).
Відліт журавлів до 14 жовтня - бути ранній зимі.
Білка до Покрови змінить шубку - зима буде добра.
Коментар експерта
Олена Демчук
методист Вінницької обласної станції юних натуралістів
Народні прикмети тепер рідко здійснюються
- Останніми роками ми не перевіряли, чи збуваються народні прикмети саме на свято Покрови. Але ми разом зі школярами проводимо дослідження за народними прикметами протягом усього року. І ми помітили, що зараз переважно ці прикмети не збуваються. Колись їм можна було вірити, а зараз, на жаль, ні. Справа у нестабільних кліматичних умовах на Вінниччині та в Україні останніми роками. На це вплинули низка екологічних негараздів, природні катаклізми і особливо діяльність людей. Тому ці народні прикмети зараз у першу чергу мають народознавчий, а не прикладний характер.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер