Керує мобілізацією у Вінниці і ловить ухилянтів: розказуємо про підполковника Оксану Янчак

Керує мобілізацією у Вінниці і ловить ухилянтів: розказуємо про підполковника Оксану Янчак
Підполковник Оксана Янчак керує мобілізацією міста
 • Мобілізацією у Вінниці керує жінка.
 • Вона підполковник і начальниця мобілізаційного відділення міського військкомату, але щодня виїжджає з екіпажем в місто і розповідає військовозобов’язаним вінничанам, що в Україні війна.
 • А ще вручає повістки просто на вулиці, на підприємствах і в ресторанах.
 • Як реагують на це чоловіки і що в нас взагалі робиться з мобілізацією?

З Оксаною Янчак ми познайомились суботнього ранку на території міського військкомату, де вона давала настанови групі оповіщення. Інакше кажучи, розповідала військовослужбовцям, де сьогодні вони будуть роздавати повістки і нагадувала, як уникати грубощів цивільних.

Її перервав жіночий голос на ретрансляторі, коли оголосив хвилину мовчання за загиблими. В строю чоловіки, хлопці і одна дівчина зняли головні убори, схилили голови. Потім була кава у паперових стаканчиках, дві цигарки поспіль, жарти про вчорашнє, згодом визначили екіпажі, розсілись по автівкам і поїхали розповідати військовозобов’язаним вінничанам, що в Україні війна.

Оксана Янчак поїхала теж, хоч вона і підполковник, заступник начальника і начальник мобілізаційного відділення міського військкомату. Каже — «маю подавати приклад». Поспілкуватись нам вдалося близько третьої, коли екіпажі повернулись з міста на «перекур», а Оксана Миколаївна ще й з селекторної наради.

Чому відбулась ця розмова?

Військкомат ніколи не був топовою установою, навіть після, так би мовити, ребрендингу, коли його стали називати ТЦК та СП (територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). Лише на початку повномасштабного вторгнення він на кілька місяців вкусив популярності і власної потреби. Згодом відношення містян на короткий термін скотилося до звичного нейтралитету, а сьогодні — настороженість, страх, агресія. Тому що звідси людям роздають повістки до пекла, звідси до людей вривається війна. Хлопці в формі і з планшетом в руках, стали вісниками смерті і чи не найстрашнішим кошмаром чоловіка від 18-ти до 60-ти років. Мова не про всіх чоловіків, звичайно, але про більшість, судячи з мобілізаційного резерву міста і безпосередньо мобілізованих.

Відео дня

А ще соцмережі переповнені постами/роликами юристів і просто знавців на теми: «військкомат — це суцільна корупція, їх треба на війну», «як відмазатись від воєнкома», «повістки на вулиці — це незаконно»,…

З цього ми і розпочали розмову з Оксаною Янчак. Тим паче, по гарячим слідам, адже журналіст з одним із екіпажів, пів дня їздила містом і спостерігала, як військові вручають повістки, як цивільні реагують на це. Так от, зокрема, все зводилося до наступних питань….

Поширена думка людей: повістка, яку дають на вулиці, незаконна?

— Зразок цієї повістки відпрацьований в постанові Кабінету міністрів №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів».

Але жодним документом не визначені місця вручення повістки і яким чином вона має бути заповнена. В фейсбуці і тік-токах говорять, що повістка має бути адресною? Такі повістки в нас також є. Але в зв’язку з тим, що 90 % чоловіків порушують правила військового обліку, не повідомляють у визначені терміни (протягом семи робочих днів) про зміни облікових даних (місця реєстрації, склад сім’ї, освіта), адресно вручити повістку неможливо.

А починається все з того, що хлопці не стають на військовий облік. Їх дані передали з відділення призову на облік військовозобов’язаних, і все. Вони так і ходять роками з приписним, на обліку не перебувають, інформації про них немає. Рятує те, що в нас є свої методи.

Хоча потім, коли ми приходимо вручати повістку, нам починають розповідати, що ми не маємо право вимагати в них персональні дані. А коли залучається поліція, ці чоловіки починають нас знімати і забороняють співробітникам поліції передавати персональні дані третій особі. Потім вони звертаються в ті чи інші соціальні управління — адже в них вже здоров’я немає, або є опікунство за тьотями, яких вони роками не бачили. А ще вони першокурсники в 35 років. І це наболіла тема, тому що ми даємо запити на навчальні заклади, доносимо до них інформацію, що при прийнятті на роботу/навчання потрібно перевіряти військово-облікові документи. Але судячи з того, що вік українських студентів за останній рік став на порядок більший, увага там приділяється зовсім іншому.

Їм легше через паркан перецибнути, коли хлопців з військкомату бачать?

— Звісно, або вмикати дурня, розказувати: «Я людина, і ви порушуєте мої конституційні права». Хоча в тій самій Конституції, де перераховані права, є ще і обов’язки, про які чомусь забувається. Як і про статтю 65 Конституції: що обов’язок кожного громадянина захищати суверенітет і незалежність нашої держави. Але часто згадують Бога і статтю 35, де сказано, що віруючий може не брати в руки зброю і приймати присягу. І коли ми питаємо «Що будете робити, коли сюди прийдуть?», кажуть «Будемо молитися».

Хоча серед таких «віруючих» трапляються раніше судимі, і наче чого боятися, все одно не візьмуть, але треба ж підстрахуватись, нерви тут всім помотати цілий день, на телефоні тут походити.

На вулиці у військових вимагали посвідчення, чому?

— Це люди хочуть знати, чи маємо ми право вручати повістки. Знову ж таки, керівного документа, який би чітко це визначив, немає. Але ми військовослужбовці ТЦК, ми керуємось постановою про Територіальний центр, законом України про мобілізаційну підготовку, про мобілізацію, законом України про військовий обов’язок, військову службу і в першу чергу Конституцією.

Президент оголосив про введення воєнного стану і проведення воєнної мобілізації. Начальник ТЦК віддав наказ про склад групи оповіщення і про те, що всі мають право здійснювати оповіщення та вручати повістки. На підставі цього ми маємо посвідчення, плюс у нас є наказ коменданта, що ми можемо перевіряти документи і особисті речі. І ми вправі перевірити той документ, який ми видаємо, і вилучити його також. Ми не вимагаємо паспорт чи будь що інше. Але це ігнорують — бо буде вручена повістка.

«Ви мені зараз дасте повістку, я через дві години буду в Бахмуті?» Ось чого бояться, це так?

— Ця повістка так і називається: щодо уточнення облікових даних та проходження військово-лікарської комісії. І вручається для того, щоб військовозобов’язаний прийшов в ТЦК і все оновив. Тому що раз на п’ять років вони мають проходити військово-лікарську комісію, а при введені військово стану — раз на рік.

І просто так ми не можемо чоловіків нікуди відправити. Хоча б тому, що документів у більшості з них немає, як і результатів військово-лікарської комісії. Це не кажучи вже про ігнор і величезну неявку: є пачки повісток, які відпрацьовуються в поліції щодо розшуку. Тих, хто прийшов, направляють на ВЛК, а звідти вони всі з направленням йдуть на обстеження в Пироговку, Ющенка…, тому що в кожного там нога, спина і ще щось болить. Це не рахуючи тестування, яке їм необхідно пройти і яке триває дві години на кожного.

Щоб було зрозуміло по обсягах: в день проходить 70-90 чоловік, з них придатних 10-12 чоловік. Це придатні до військової служби, які пройшли тестування, і добре, якщо вмотивовані. Але це не означає, що вони будуть зараховані, тому що коли ці 10-12 приїжджають в частини, то повторно проходять ВЛК, співбесіду і професійно-психологічний відбір. І з цих 10-12 чоловік ми можемо зарахувати дві-три людини (тому що є ще відстрочка).

Чи маєте ви право заходити на приватні підприємства?

— По-перше, там вони всі в оренді… Але почнемо з того, що керівники підприємств, установ і організацій, якщо в них є працюючі військовозобов’язані, мають вести військовий облік, тим паче при введенні воєнного стану. У нас війна, але підприємці офіційно хлопців на роботу не приймають. І коли подають нам списки, в них числиться один директор, який має право на відстрочку, бо в нього мама-інвалід, і дві бухгалтерки. Але в усіх розпорядженнях, які ми вручаємо, вказано, що через 10 днів ми вправі повторно перевірити підприємство. І коли ми знову приїжджаємо туди групою оповіщення, бачимо потужне підприємство і 30-40 працюючих чоловіків призовного віку, більшість з яких не стоять на обліку.

Хоча є ряд підприємств, керівники яких прийшли, списки подали, ми людей оповістили. Вони в установленому порядку прибули, пройшли ВЛК. Є серед них придатні, є непридатні, є з відстрочкою.

Ми зацікавлені в тому, щоб економіку держави також підтримувати. Тому, коли все підприємство опрацьоване, сідаємо з керівником і визначаємо дефіцитні спеціальності. Наприклад, головний інженер, якого так просто не знайдеш, або спеціаліст, який працює на станках, і є водій, вантажник.
А ще є підприємства, які мають мобілізаційні завдання, і вони мали їх, коли ще не був введений воєнний стан. І тоді могли забронювати своїх працюючих.

Але кадровики, які відповідають за ведення військового обліку, навіть пальцем не поворушили, щоб це зробити. І хоча зараз здається, що керівники прагнуть зберегти від призову свої кадри, але виходить, що лише накаляють ситуацію.

Сьогодні війна, керівники підприємств можуть забронювати своїх працюючих?

— Звісно. Для цього потрібно прийти у військову адміністрацію. Там їм мають видати наказ, або визначити мобілізаційне завдання (що підприємство поставляє на ЗСУ ту чи іншу продукцію), або визначити підприємство критичним (наприклад, енергоструктури). Коли підприємство надає той або той документ — керівник може забронювати людей. Але лише тоді, коли в них будуть військово-облікові документи встановленого зразка (медичний огляд під час бронювання не потрібен). Списки на бронь потрібно подавати спочатку на обласну військову адміністрацію, їх погоджують і відправляють в міністерство економіки, ті в свою чергу на Генеральний штаб, де видається наказ про бронювання і спускається на підприємство.

Але дуже багато підприємств забронюватись не можуть. Їхні списки повертають, тому що там є незамінні військово-облікові спеціальності, яких не існує з 2017 року, або працівники 1985 року народження з приписним посвідченням (документ, який видається призовникам до 27 років, — авт).

«Чому ви не ходите по кабаках та ресторанах, де купа чоловіків сидить?»

— Ходимо і туди. На днях в «Карабасі» були. З власником спілкувались, всі столики були опрацьовані. Серед відвідувачів було багато військовослужбовців. Було багато лікарів, які на сьогодні мають бронь і надавали про це документи. В кого не було документів — вручили повістки.
І три випадки було типу: «Я людина, ви не маєте права», «Розвернись і топай» (це дуже культурна версія подій, — авт.).

Керівник закладу звісно казав: «Два столика опрацювали — йдіть». Але ми на пів шляху не зупиняємось. Потім в «Реберні» були, в «Колибу» заїхали, там був випускний, то не заходили, в дітей свято.

«Я працюю, даю робочі місця і доначу на ЗСУ, чому ви хочете мене забрати, а ігноруєте мажорів на «харківських номерах»?» Вручають повістки чоловікам, які приїхали до Вінниці з інших регіонів?

— Вручаємо. Відповідно до наказу начальника обласної військової адміністрації, всі внутрішньо переміщені особи з дня отримання довідки ВПО мають стати на військовий облік. Звісно, багато хто цього не робить, і коли на вулиці вручають повістку, починають розповідати: «Ми не робили довідку ВПО, бо не хотіли», «Ми і так там побачили, то чого це маємо ще воювати».

Наш представник був в Прозорому офісі, де реєстрували ВПО, там чоловіки отримували довідки і, відповідно, повістки, потім приходили до військкомату, починали проходити ВЛК. І як бачили, що вимальовується «придатний до військової служби» — просто брали квитки і їхали. І нічого тут не зробиш, тому що департаменти соціального захисту нічого їм не можуть зробити. Їм не потрібно тут зніматися з обліку, просто куди приїздять, там відмічаються, а ще це можна зробити в Дії.

Тож в ВПО руки взагалі не зв’язані. Їм сьогодні повістку дали, оформили за фактичною адресою. Наступного дня людина просто поміняла квартиру, і навіть з міста їхати не треба.

А якось на законодавчому рівні це можна врегулювати, тому що люди говорять: «В мене село залишилось без чоловіків, проте поприїжджали здоровані з інших регіонів і розказують, що воювати навіть не збираються?»

— На жаль, не можна. Ми не захищені перед законом ніяк. Вже другий рік війни, але жодного ухилянта не притягнуто до кримінальної відповідальності. І статистика явки по повістках, не бойових, а цих первинних — 5-7 %.

А коли закінчились добровольці?

— В минулому році тут черги стояли, сьогодні пусто. Знаєте, які зараз попадають? Або ті, які прибули з місць позбавлення волі, їм нікуди діватись і вони приходять до нас зі словами «ми хочемо служити». Також дуже часто приходять бабусі, дідусі, батьки хлопців. На днях приходив один батько, каже: «Заберіть його, він мене задовбав, гроші всі покрав, в автоматах програв…». Або бабушка прийшла, каже: «Він п’є, заберіть його…». Тобто вважають армію виправною колонією, не думають про те, навіщо алкоголік там.

Коли все це почалося, і під військкоматом стояли черги, то комісія військово-лікарська проходила так: «скарги є — немає — придатний», тому що 300-400 людей в день було, серед добровольців попадались любителі вживати, не конкретні алкоголіки, бо таких видно, але…. А потім до нас зверталися жінки, бо він вже сім місяців зарплату не отримує. Але такого не може бути — хоча він цілком можливо може отримувати лише 700 грн в місяць, тому що за розпивання спиртних напоїв накладається дисциплінарне стягнення, штраф, позбавляється премії.

До речі, про гроші. Чому військові місяцями не отримують кошти або отримують, але не ті, що обіцяли?

— Крім вищезгаданої, ще знаєте, які ситуації є? Бійці не кажуть дружинам про гроші, про премії. А жінки начитаються новин, що військовослужбовець, який знаходиться на фронті, отримає 100 тисяч грн на місяць. І люди не розуміють, що по-перше, 100 тисяч отримують не всі. А якщо отримують, то пропорційно дням. Тобто 100 тисяч діляться на 30 днів — 3300 грн в день. І скільки днів боєць в зоні бойових дій, стільки він і отримає.

Тобто не варто думати, якщо боєць там і каже, що в нього над головою літає — то це передок, і він там всі 30 днів, і за це йому 100 тисяч в кінці місяця.

«Військкомат приватна структура, де можна все порішати за бабки. Зокрема, кожна виписана повістка коштує 8 тисяч грн. І коли виконується план — поступають гроші, які розподіляються між собою». Що у вас можна порішати за бабки?

— В нас є грошове забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за звання, надбавка за вислугу років, за таємність і премії. Тобто від того, скільки ми вручили повісток — наше грошове забезпечення не зміниться. Воно може змінюватися, тобто зменшуватись (якщо військовий перебуває в одному званні і на одній посаді) через дисциплінарне стягнення і позбавлення премії.

Тобто ситуації — в мене грошове забезпечення 30 тис. грн, тут начальник вирішив накинути червонець за 100 повісток — не може бути. В нас визначене стале грошове забезпечення. І взагалі, це питання на жорсткому контролі. Ми кожен день інструктуємо особовий склад, доводимо під підпис статті Кримінального кодексу. Тому що в нашому КК є не тільки стаття 368 (одержання хабара) але і стаття 369 (пропозиція хабара, коли можна притягнути до відповідальності людину, яка його пропонує).

«Чому б на фронт всіх з військкомату не відправити, а на їх місце взяти тих, хто повернувся з війни?» А взагалі є кого відправляти?

— В нас тут жодного хлопця немає, хто не приймав би участь в бойових діях, починаючи з 2014 року, хіба що хтось з молоді.

А стосовно вінничан, то в нашому ТЦК, основний мобілізаційний ресурс, який підлягає призову на військову службу по мобілізації, складає 24 тисячі військовозобов’язаних чоловіків віком від 27 років до 45 років.

Це ті люді, які не проходили військову службу. Також підлягають призову на військову службу по мобілізації і люди старшого віку, які раніше проходили строкову військову службу. Тобто вони можуть призиватися безпосередньо до бойових частин.

На сьогоднішній день на військову службу по мобілізації призвані близько 14 тисяч військовозобов’язаних. І це вкрай низький показник. Тому що ми не можемо забезпечити відновлення тих бойових частин, які мають втрати. І не можемо дати перепочинок хлопцям, які перебувають на війні з перших днів.

Наостанок...

Коли я чекала Оксану Янчак з селекторної наради, розговорилась зі старшим інструктором Юрієм Зеленим. Це було після кількох годин спостереження за реакцією чоловіків на повістки. Після кількох годин розповідей хлопців з військкомату про те, хто де воював, хто де поранений і хто кого втратив. Його слова зачепили найбільше, тому що там не було вже патріотизму і любові до батьківщини, просто сувора правда:

«Ми вбили 200 тисяч і ще мільйон поклали в лікарнях. Невже ви думаєте нам це спустять з рук? Невже думаєте, як нічого не робити, а дочекатись, доки вони сюди прийдуть, то все обійдеться простою заміною паспортів? Такого не буде — нас всіх просто переріжуть...»

 

Читайте також:

Що може зіпсувати відпустку для військового? Про ситуації в мирному житті, які роздратують

По 6660 гривень кожному. Переселенцям виплатять фіндопомогу, але потрібно зареєструватися

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (147)
 • Соломон

  А скільки в неї коштує звільнення від військової служби,чи може це ще не відомо,бо ії ще не впіймали на гарячому?!
 • Valentin Pictures

  Гарно ця білобриса чеше. Он вже вся країна побачила по марафону які в них доларові розцінки.... Вінницькі воєнкоми круто збагатились даже прайс придумали на свої послуги.... ну ну....
 • Serhii Omelianchuk

  Сіла в крісло і вигадує казки далекі від реальності. Зібрати все те кодло тцк і мусорят, хай виконують свої обов'язки і відробляють гроші які на них витрачаються за рахунок платників податків. Слава Україні
 • Ольга Червінська

  Нічого там людяного нема! Просто брешуть, заманюють людей, а потім кидають.

  Всі під Богом ходимо.

keyboard_arrow_up