На Соборній, біля майдану Незалежності, до святкування Дня міста облаштували історичну локацію. Центр історії Вінниці показав на стендах проект «Вперше у Вінниці», в якому описують міські рекорди, найцікавіші моменти історії Вінниці.
Тут можна було дізнатися про перший герб міста, про перше летовище, про історію вінницьких пожежників 1814 року, перший міський парк тощо. Усього було презентовано 30 стендів з фактами про минуле міста.
Крім того, історики презентували костюми, в яких ходили вінничани у 17-20 сторіччі. Тобто, одяг шили за модою, якій від 100 до 400 років!
— Сьогодні «Центр історії Вінниці», наші друзі та волонтери, знайомлять городян та гостей з тим, як одягалися вінничани в різні епохи. Ми маємо костюм війта — очільника міського самоврядування в реаліях, коли місто здобуло Магдебурзьке право, це 17 століття.
Костюми українців-мушкетерів в гетьманському війську середини 17 століття. Йдеться про Івана Виговського, який був у Вінниці неодноразово та мав у власності кілька містечок на території сучасної Вінницької області, — каже директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.
Сергій Гула в образі військового гетьманського війська Івана Виговського (на фото ліворуч)
Запитали українського мушкетера чи зручно йому в такому одязі?
— Загалом, якщо підібрати одяг по розміру, то так. Враховуючи досягнення техніки та легкої промисловості, зрозуміло, що є певні «плюси» та «мінуси». Але у таку температуру та сонячну погоду мені в ньому цілком комфортно, — каже Сергій Гула.
Крім них, були ще реконструктори, одягнуті в одяг початку 20 сторіччя: це військовий з легіону Українських січових стрільці та сестра-жалібниця з Галицької армії, які восени 1919 року були в нашому місті.
Олеся Коваль, сестра-жалібниця Галицької армії
Олександр Федоришен був одягнутий у модний чоловічий костюм початку 18 століття.
— На мені стрій німецького крою, так могли одягатися заможні вінничани.
А чому обрали таку форму подачі історії?
— Люди розглядають кожну деталь цього костюму, вони бачать «еволюцію» одягу. Бо, для прикладу, в мушкетерському костюмі кишень немає, а в моєму костюмі за модою 18 сторіччя їх дуже багато. Зараз чоловіки ходять в білих сорочках та джинсах, а ось так 300 років тому мусив виглядати порядний чоловік, — каже директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.
Читайте також наші інші матеріали з Дня міста:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер