Справжню зиму вінничани відчули лише навесні. Чому у квітні мороз та заметіль?

Справжню зиму вінничани відчули лише навесні. Чому у квітні мороз та заметіль?
Зимова Вінниця. Ілюстративне фото
  • Після аномально теплого березня настав морозний і сніжний квітень. У гідрометцентрі кажуть, що такого в нашому регіоні не фіксували майже сто років.
  • Чому стався такий різкий перепад температур? Якими можуть бути наслідки заморозків? Чого містянам очікувати від найближчих тижнів? 

Цьогорічні квітневі заморозки на Вінниччині — явище, що викликало подив і тривогу серед містян. Хоча останні роки звикли радувати раннім теплом, весна 2025-го повернулася до більш традиційного, навіть суворого сценарію. 

Основна причина такої синоптичної ситуації в тому, пояснює у коментарі для «20 хвилин» начальниця відділу гідрометеорологічного забезпечення та обслуговування обласного гідрометцентру Марія Кощавка, що країну «огорнуло» холодне арктичне повітря. 

Як на початок квітня у наших широтах, продовжує науковиця, це не таке вже й рідкісне явище. Однак проблема в іншому — попередні місяці цьогоріч були теплими. 

Відео дня

— Взимку у нас було тепло, а в березні — надзвичайно тепло. Пішли в ріст різні культури, розквітли кущі та дерева. Тобто рослини вже розслабилися, аж ось почалися тривалі заморозки, — розповідає Марія Кощавка. — Це може негативно позначитися на слабких рослинах озимих культур, сході ярих культур та раноцвітних садових кущів та дерев. Такого на Вінниччині ми не фіксували з 1945 року.

Впродовж останніх днів стовпчик термометра щоночі опускається до мінусових температур. Максимально позначка фіксувалася на рівні -8°C. Крім того, чи не вперше від початку цього року містяни побачили сніг, а подекуди справжні заметілі. 

— Зима справді була сухою та безсніжною, однак в тому, що у квітні у нас пішов сніг, дива немає. Адже випало його лише 1-2 сантиметри. Заметіль я б також назвала лише видимістю, адже все одразу тануло, — продовжує Марія Кощавка. 

За словами працівниці гідрометцентру, надалі температура підвищуватиметься. Однак заморозків це все одно не скасовує. Ймовірність того, що синоптики фіксуватимуть у Вінниці температуру з позначкою мінус, збережеться приблизно до середини травня.

Ще одним чинником перепадів температури є нестабільність кліматичних процесів загалом. Зміна клімату, хоч і асоціюється з потеплінням, все частіше призводить до екстремальних і нестабільних погодних явищ. 

Весняні «гойдалки» — коли протягом кількох днів температура може змінюватися на 15–20 градусів — стають для нас новою нормою. І хоча синоптики заздалегідь застерігали про можливі нічні заморозки, багатьох вінницьких фермерів та садівників стихія застала зненацька.

Читайте також:

«Такі морози не витримували ні люди, ні тварини»: розповідаємо про найхолодніші в історії вінницькі зими

Вінниччина — тотально україномовний регіон. А якими ще мовами говорять у містах нашої області?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up