В середньому кожен працюючий (офіційно) мешканець області отримав за грудень минулого року 12 тисяч 251 гривню. Такий рівень грудневої зарплати наводить сайт обласного управління статистики.
За інформацією названого управління, у листопаді розмір середньої зарплати в області становив 10 тисяч 779 гривень, а в жовтні уперше перевищив показник одинадцяти тисяч і склав 11 тисяч 176 гривень.
Втім, статистика середньої зарплати нині, як кажуть в народі, «кульгає» на обидві ноги. Адже саме в столиці знаходяться головні офіси компаній і структур, де місячні заробітки окремих керівників вимірюються захмарними сумами — від мільйона гривень і вище. Як за таких умов можна об’єктивно визначити реальну середню платню?..
Мимоволі напрошується логічне запитання: для кого цей вислів «середня зарплата»? Кому потрібні цифри, які не відображають реальну ситуацію? Ще одне питання: чому статистика не змінює підхід у визначення реальних середніх заробітків працюючих?
— Те, як нині обраховує середню платню наша статистика, називається не інакше, як очевидний обман, — каже читач нашого сайту Іван Панасюк, який привернув увагу до цієї проблеми.
Чоловік дивується з того, що прості люди звертають на це увагу, а посадовці при портфелях закривають на це очі і продовжують обдурювати людей.
Повернемося до нашої області. За інформацією облуправління статистики, найвищий рівень середньої заробітної плати у грудні 2020-го був у працівників державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування, який перевищив середній розмір по економіці області в 1,4 рази.
Разом з тим, найменш оплачуваними у грудні були працівники, зайняті у галузі тимчасового розміщування й організації харчування, розмір нарахованої заробітної плати яких становив 53% середнього рівня по економіці області.
Серед промислових видів діяльності найвищі нарахування зафіксовано на підприємствах по виробництву основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів, де рівень заробітної плати перевищив середній показник по економіці області у 2,1 рази, а також на підприємствах з виробництва напоїв, які перевищили середні по економіці області у два рази.
За 20 років середня зарплата в області збільшилася у гривнях у понад 50 разів (з 231 грн. до 11 тисяч 202,11 грн.), у доларах — у понад 11 разів (з 42,47 до $482,43). Такі дані наводить Вікіпедія.
У 2000 році середньомісячна зарплата становила 231 гривню або 42,47 доларів. За ці кошти можна було купити 117,5 кг хліба.
У заробітках наша держава опинилася поруч з найбіднішою країною Європи. Йдеться про нашу сусідні Молдову. З цією країною наша область має приблизно 200 км кордону.
Ось декілька цифр для порівняння:
У другому кварталі 2020 мінімальна зарплата у Молдові становила у еквіваленті до гривні 4 тисячі 930 грн. або $176. У нас мінімальна платня була п’ять тис грн.
За рівнем середньої зарплати Молдова випереджала Україну. За згаданий період у них цифра становила понад 13 тис.грн або $471, у нас — 11 тисяч 804 грн.
На нинішній рік Україна випередила Молдову за рівнем мінімальної зарплати: у нас це 6000 грн. приблизно 200 євро, у молдован — 114 євро.
Середня зарплата за грудень, за офіційними даними, трохи більша 12 тисяч гривен. Чи ви стільки отримуєте?
Читайте також:
В останню путь провели молодого військового, який загинув по дорозі в зону ООС
ВелоСТО, 110 км шляхів та нові станції прокату. Як будуть розвивати вело-Вінницю?
Вінниця в Instagram. Кращі фото за 25-30 січня
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер